1 1 I 1 stnujpunum herdenken Watersnood 26 SCHOUWEN-DU1VELAND Exotisch hertje voor het eerst in Zeeland gesignaleerd in bossen van waterwingebied Sint Jansteen. Raadsleden gaan EO focust week lang op Schelpdieren kweken op het land wordt commercieel pas interessant als minder techniek nodig is. we weten zijn we de enige die het voor elkaar hebben gekregen om in de open lucht algen te kwe ken", zegt Geijsen. Het produceren van de algen bleek het meest arbeidsintensieve onderdeel van de schelpdieren- kweek. Ook het oogsten van de vijvers met tapijtschelpen is tijd rovend. Behalve mankracht kost de schelpdierteelt op het land veel energie. Om het systeem draaiende te houden is een klein arsenaal aan pompen nodig die vers water aanvoeren en water rondpompen tussen bio-filters, kweekvijvers'en algenvijvers. De manier waarop de tapijtschel pen geweekt zijn bij Zeeland Aquacultuur blijkt in de praktijk te werken, maar Geijsen denkt dat schelpdierteelt voor een be drijfsmatige opschaling anders moet. De opbrengst van de schel pen - met zo'n tien kilo per vier kante meter kon jaarlijks zo'n 4000 kilo worden geoogst- staat volgens Geijsen 'in geen verhou ding' tot de hoge kosten die wor den gemaakt. Om schelpdieren op land te kweken, moet er veel minder techniek aan te pas ko men, denkt hij. „Je moet het veel meer samen met de natuur doen. In Plan Tureluur komt het zoute water vanzelf op. In Zeeland zijn nog veel meer verzilte gronden. Aan de andere kant van de dijk hebben we al die techniek ook niet nodig om schelpdieren te kweken, daar worden de mossels hooguit verplaatst." In het Kustla- boratorium bij Burghsluis wordt in de toekomst verder geëxperi menteerd. „Wij willen de kennis en ervaring die we opgedaan heb ben inbrengen in dat project." YERSEKE - Op verzilte landbouw gronden in Zeeland kunnen in de toekomst in de open lucht op commerciële wijze schelpdieren worden gekweekt als de kosten omlaag gaan. Die conclusie kan ge trokken worden na vijfjaar experi menten met schelpdierkweek op land in het project Zeeland Aqua cultuur. In het project in de Yersekse Ol- zendepolder werkten mosselbe- drijven Roem van Yerseke en Prins Dingemanse samen met Stichting Zeeuwse Tong. Geza-, menlijk toonden ze aan dat het technisch en biologisch gezien mogelijk is om baby-schelpdier tjes uit een broedhuis in zo'n twee jaar te laten groeien van vier millimeter tot het formaat schelp dat de consument aan wil treffen in de spaghetti vongole. „Het is niet simpel, maar we wa ren zo ver dat we het onder de knie hadden", zegt Pieter Geijsen van Roem van Yerseke. Eén van de lastigste onderdelen van het proces was de algenkweek, nood zakelijk om de schelpdieren van voedsel te voorzien, „Voor zover HEIKANT - Mark Zwartelé uit Hei kant loopt vaak door de bossen van het waterwingebied bij Sint Jansteen. Hij woont er vlakbij. Een week geleden zag hij een dier dat hij nog nooit het gezien. Nieuwsgierig geworden raad pleegde hij internet. Al snel kwam hij erachter dat het om een Chinese muntjak moest gaan. Zwartelé waarschuwde Mare Buy- se uit Hulst, vrijwilliger van na- tuurvereniging De Stdtkluut. Via de website waarneming.nl maak te Buyse 'de vondst' vervolgens wereldkundig. „Ik heb nadien verschillende men sen gesproken die het dier ook hebben gezien", vertelt Zwartelé. „De muntjak scharrelt hier ver moedelijk al langer rond, want er zijn al waarnemingen van een week of drie, vier geleden." Sinds vorige week vrijdag heeft Zwar telé de muntjak niet meer gezien. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat die niet meer ergens in het wa terwingebied van Sint Jansteen zit." Zwartelé was verrast een onbe- PROJECT ZEELAND AQUACULTUUR TEN EINDE kend dier min of meer in zijn ach tertuin aan te treffen. Buyse is minder verrast. Hij weet als na tuurliefhebber uit jarenlange erva ring dat diersoorten komen en gaan. „Reeën zijn hier in de acht tiende eeuw zo goed als uitge roeid. Mensen keken toen anders tegen wild aan. Als ze iets eet baars als een ree zagen, lag dat al snel op hun bord. Legaal of ille gaal." Inmiddels zijn reeën in Zeeuws- Vlaanderen weer gemeengoed, volgens Buyse dankzij de Bel gische familie Bekaert. Die zetten jaren geleden reeën uit op haar landgoed Het Groot Eiland tussen Thuis heb ik gelijk via internet opge zocht welk dier het was, ik had er nog nooit één gezien Hulst en Axel. Buyse: „Tegelijker tijd verrezen daar torens om erop te jagen." Tachtig tot honderd reeën zitten er nu op en rond Het Groot Ei land, vermoedt Buyse. 'Vele tien tallen' zijn er volgens hem bij Axel, in natuurgebied Smitsschor- re. „En daarbuiten zijn er, ver spreid over de streek, nog vijftig, zestig." Buyse velt geen oordeel over de te rugkeer van reeën, zoals hij dat ook niet doet over de opmars van de vos. Het gebeurt 'gewoon'. „Omdat er anders wordt gedacht over wilde dieren, over jacht. Men sen hoeven niet meer elk wild dier op hun bord te hebben. Er is genoeg te eten." Dat er voor het eerst een Chinese muntjak in Zeeuws-Vlaanderen is gesignaleerd, ook de allereerste in Zeeland voorzover bekend, doet Buyse dan ook niet zoveel. „Ja, het is een exoot, een dier dar hier van oorsprong niet thuis hoort. Reeën en vossen komen hier al van oudsher voor. Dat is wel een verschil." Of de kleine, uit Zuidoost-Azië af komstige hertachtige een aan winst is of juist een bedreiging vormt, durft Buyse niet te zeggen. „Exoten hebben mijn belangstel ling niet." Het is toch goed dat Buyse de muntjak op www.waarneming.nl heeft gemeld. Bij de zoogdieren vereniging in Nijmegen gaan dan direct alarmbellen af RENESSE - De Wereldregio en Ra dio Schouwen-Duiveland houden drie politieke debatten met de toe komstige raadsleden van Schou wen-Duiveland. Zij worden gevraagd hun visie te geven op een drietal belangrijke onderwerpen voor deze gemeen te: recreatie, economie en zorg. Het eerste debat wordt gehouden op dinsdag 4 februari in de thea terzaal van camping Julianahoeve in Renesse. Gastheer hier is Ed Troost en de gespreksleiders zijn Rob van den Bergh van Radio Schouwen-Duiveland en Aad van der Wouden van de Wereldregio. De volgende debatten worden ge houden op dinsdag 4 maart in ver zorgingshuis De Wieken in Zie- rikzee em het slotdebat staat ge pland op dinsdag 11 maart in het gemeentehuis in Zierikzee. Aan vang steeds om 19.00 uur. ZIERIKZEE - Onder de titel De Week van de Herdenking besteedt de EO televisie vanaf dinsdag 28 januari t/m zaterdag 1 februari da gelijks om 17.00 uur gedurende vijf minuten aandacht aan de Wa tersnoodramp van 1953. Daarvoor zijn opnames gemaakt van verhalen in het Oral History Project met verhalen van nabe staanden en van het DNA-project waarbij getracht wordt niet-geï- dentificeerde rampslachtoffers hun naam terug te geven. De EO doet in dit vorm van een do- cusoap met Mina Verton, Freek Cats en Jaap Schoof, nabestaan den en tevens betrokkenen bij het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Verder komt in deze uit zendingen elke dag een thema aan de orde dat betrekking heeft op het leven aan en met het wa ter. Zo worden met medewerking van theatergroep De Rederijkers handelsverleden en scheepvaart van Zierikzee belicht. Ook is er een gesprek met predi kant Michiel de Zeeuw over hoe de kerk meer open zou kunnen staan voor mensen. Mosselschip- per Ben Schot vertelt over zijn werk, evenals beeldend kunstena res Inge de Groot die schilderijlijs ten maakt met hout dat ze aan het strand vindt. Oud-mossel- schipper Wim Schot gaat langs plaatsen in het toenmalige ramp gebied waar hij tijdens de waters noodramp in 1953 mensen heeft gered. De laatste uitzending in deze se rie gaat over de herdenking in Ou- werkerk waar zaterdag 1 februari een krans wordt gelegd voor de niet-geïdentificeerde slachtoffers. alarmbellen geli j k rinkelen door Joeri Wisse j Het project Zeeland Aquacultuur draaide tussen 2009 en 2013 in Yerseke. Rechtsonder Pieter Geijsen. archieffoto's Willem Mieras, Ronald den Dekker door Harmen van der Werf Het project Zeeland Aquacultuur loopt sinds 2008 en is een samen werking van Roem van Yerseke, Prins Dingemanse en Stichting Zeeuwse Tong. De projecten van Roem van Yerse ke en Prins Dingemanse liepen eind 2011 af. Zeeuwse Tong stop te het project eind 2013. Het komende half jaar beraden de partijen zich op wat er met de kweekvijvers en installaties in de Olzendepolder moet gebeuren. Zeeuwse Tong gaat bij het proef bedrijf in Colijnsplaat verder met het experimenteren met aquacul tuur in de open lucht. De Stichting is ook betrokken bij het Kustlaboratorium, van Het Zeeuwse Landschap. Mark Zwartelé, Heikant door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52