Musea zien kansen door verzelfstandiging I I Johantje deed er veel mensen plezier mee 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Marike de Jonge krijgt Rode Pluim PADDENSTOEL Vrijwilligers inventariseren op de Grevelingendam paddenstoelen. Er zijn bijzondere soorten gevonden. „We werken al vijftien jaar samen en hebben er steeds op aangedron gen dat het Stadhuismuseum een eigen stichting zou krijgen", zegt Ria Geluk, voorzitter van streek museum Goemanszorg in Dreischor. „Zo kunnen de zaken wat overzichtelijker verdeeld wor den." Woensdag werd bekend dat het Stadhuismuseum in Zierikzee in 2015 op eigen benen komt te staan. De gemeente financiert het museum met ruim 620.000 euro op jaarbasis. Het moet dan wel meer activiteiten gaan organise ren en zichtbaarder worden. Bo vendien moet het meer gaan sa menwerken met de andere musea op het eiland, is de opdracht. „Het geld dat naar betaalde men- ONDERSCHEIDING sen gaat, moet ten goede komen aan de andere musea", zegt Ge luk. „Daar gaat het me vooral om. Een heleboel musea worden ge rund door vrijwilligers en we heb ben hier en daar behoefte ain pro fessionele ondersteuning." Regina op de Beek van het Brouws museum is eveneens posi tief. „Het genereren van eigen in komsten leidt er vaak toe dat er sa men opgetrokken moet worden. Acht (musea) weten meer dan één, dus we kunnen elkaar op dat gebied versterken." „Ik ben positief over de verzelf standiging maar er gaat wel heel veel geld in om", zegt Siemco Lou- werse van het Watersnoodmu seum. „In de voorstellen mis ik de prikkel om te zorgen dat het be zoekersaantal omhoog gaat en dat er allerlei activiteiten op het ei land ontstaan. We zouden met el kaar nog eens open discussie moe ten voeren. Niet over het gebouw en de collectiefunctie maar over alles wat samenhangt met de ove rige taken. Om te kijken of je tot een herijking kunt komen." BRUINISSE - „Nee, echt? Die wilde ik al zo lang vinden. Dit is een nieuwe soort voor hier." Er is eni ge opwinding onder de leden van de paddenstoelenwerkgroep KNNV Roosendaal als Piet Vos met een takje aan komt lopen met daarop wat kleine witte sliert jes. Het ziet er uit alsof vogeltjes wat last van diarree hadden; maar het is waarschijn een soort slijm- zwam. Of dat klopt en om welke ondersoort het gaat, wordt thuis pas vastgesteld als de zwamme- tjes onder een microscoop zijn be keken. Al acht jaar bezoeken de leden de Grevelingendam. Daar speuren ze een beperkt gebied af op zoek naar paddenstoelen. Dat kunnen grote zijn, maar heel vaak zijn het ook exemplaren van misschien maar een of twee milimeter groot. De werkgroep telt acht le den. Zeven zijn donderdagoch tend naar de Grevelingendam ge komen voor een dagje speuren. De mannen Piet Vos en Gerard van Merode hebben als taak de paddenstoelen op te sporen. Zij struinen door het bos en het gras. Met name die hele kleine padden stoelen kunnen overal op zitten. Afgevallen blaadjes, takken of zelfs elzenknopjes zijn gastheer. De vrouwen in de werkgroep heb ben meer de taak te determine ren. Jeanne Vos, Dijmph van Me rode, Jeanne Lauwen, Truus Vro lijk en Marike de Haan hebben al lemaal een loep om de nek han gen en een fototoestel in de aan slag. „Maar we hebben wel alle maal een eigen specialiteit hoor", zegt Jeanne Vos. Zo is haar naam genoot Jeanne Lauwen gespeciali seerd in de hele kleine padden stoelen. En die blijken er op dit moment heel veel te zijn. Achter elkaar worden takjes en blaadjes aangedragen. „Ruik dit maar eens", zegt Jeanne Vos. Het ruikt een beetje naar een ziekenhuis. „Daarom heet het de ziekenhuis- boomkorst." Ieder takje, ieder blaadje met een zwammetje wordt bekeken met de loep. Als er wat onzekerheid is over de soort wordt het meegenomen naar huis. Daar is de literatuur en staat de microscoop. „Want determine ren kan je niet vanaf een foto." De hobby kost veel tijd. In het (kor te) paddenstoelenseizoen gaan de leden iedere dinsdag op stap naar een gebied en daarna kost het ge middeld nog twee dagen om te onderzoeken, determineren en ad ministreren. De groep loopt de bosjes in want daar is een mooie paddenstoel ge vonden. „Een Judasoor, voel maar eens." De paddenstoel voelt heel zacht en vlezig aan. „De legende is dat Judas zich verhangen heeft aan een vlier en deze paddenstoe len zitten heel veel op een vlier." ZIERIKZEE - Hij kon soms net zo blij zijn als de jubilaris die hij moest fotograferen. „Zo'n man is ontzettend trots dat 'ie een keer in de krant komt", zei de gisteren op 85-jarige leeftijd overleden Zie- rikzeese fotograaf Johan Berre voets 25 jaar geleden in een vraag gesprek met de PZC. „En dan ben ik hartstikke blij dat ik dat kan doen. Het is misschien een vlakke soort fotografie, maar je doet er wel een heleboel mensen een hoop plezier mee." Johan Dingeman Cornelis Berre- voets - vrienden noemden hem liefkozend Johantje - was een BN' er op Schouwen-Duiveland. Waar hij verscheen met zijn jovia le kuif, tuinkabouterbaard, bor stelwenkbrauwen en zijn onaf scheidelijke knickerbocker was iets bijzonders aan de hand. Vrolij ke of minder vrolijke gebeurtenis sen. Berrevoets legde ze vast voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, de PZC, Ons Eiland en een enkele keer voor landelijke media. Acht tien jaar lang. Als fotograaf was Berrevoets een laatbloeier. Hij werkte twintig jaar als timmerman. Op medisch advies ging hij wat anders doen. Fotografie. Een hobby. Hij maakte wat foto's van een ongeluk dat hij toevallig passeerde en stapte naar Tinus bij de Vaate, de toenmalige hoofdredacteur van de Zierikzee sche Nieuwsbode. Die moest zich tot dan toe behelpen met polaroid foto's die zijn redacteuren maak ten en had wel oren naar een vas te fotograaf. Het waren niet altijd opdrachten waar Berrevoets eer in kon leg gen. Een ijsbaan die onder water wordt gezet met het oog op de in vallende vorst, een weiland waar misschien een paar huizen zullen verrijzen, een woonwagenkampje op een regenachtige dag en een onafzienbare rij jubilarissen. Crea tief kwam hij aan zijn trekken met portretten en landschapsfo to's. Regionale persfotografie vergt eni ge terughoudendheid. Berrevoets' uitgangspunt was de mensen die hij fotografeerde in hun waarde te laten. Dus de foto van de vrouw van de jubilaris die door de zo juist geschonken tuinstoel zakte, leverde hij niet in. Berrevoets wil de niemand belachelijk maken. De duizenden negatieven die Ber revoets op Schouwen-Duiveland heeft gemaakt, hebben een veilige plek gevonden in het gemeentear chief. Ze documenteren een tijd perk op het eiland. Johan Berrevoets wordt dinsdag in Zierikzee begraven. door Michiel Bouwman MIDDELBURG - Schouwse musea zien kansen door de verzelfstandi ging van het Stadhuismuseum in Zierikzee, mits dat leidt tot een be tere samenwerking tussen de acht musea op het eiland. ZIERIKZEE - Marike de Jonge (links), oprichtster van de kledingbank Zierikzee en jaren actief voor de voedselbank, kreeg gisteren de Rode Pluim uitgereikt. Het is een nieuw initiatief van GroenLinks Schouwen Duiveland om aandacht te vestigen op personen op het eiland die een bijzondere bijdrage leveren op sociaal gebied. Volgens de partij 'organiseert Marike de Jonge hulp waar men sen echt iets aan hebben'. De pluim werd uitgereikt door lijsttrekker Gerwi Temmink. In het midden kledingbankvrijwilligster Nicorine van de Linde, foto Ronald den Dekker Op zoek naar zeldzame of nieuwe soort door Melita Lanting i De Judasoor is een zwam. Deze paddenstoel zit vooral op vlier en voelt vle zig aan, alsof het een echt oor is. foto Ronald den Dekker NECROLOGIE door Ben Jansen I Johan Berrevoets 1928-2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50