3D-print van ongeboren spruit voor op de schoorsteenmantel 44 Ik ben eigenlijk 4 BINNENLAND Agnes Jongerius gaat op avontuur in Brussel. „Die zalen zijn vrij intimiderend." _L door Staal Tran Volg herf uit t niet. te b uitbi ren t ring Pass ten 1 Bij e verg als e verti prijs ke beui Leef voor pleit Mee wart scha tijd INTERVIEW AMSTERDAM - „Waarom zitten er ook nog steeds doornen aan die krengen?", moppert Agnes Jonge rius. De voormalige FNV-voorzit- ter heeft zich zojuist lelijk geprikt aan de rode roos die ze kreeg uit gereikt tijdens de presentatie in Amsterdam van de PvdA-kandida- tenlijst voor het Europese Parle ment. Ze staat op nummer twee. Niet zo'n goed begin. „Haha, vind je? Nou ja, ik hou wel van een beetje symboliek. Die roos hoort nu eenmaal bij onze partij." Waarom naar Brussel „Ik had me kandidaat gesteld voor het burgemeesterschap in Utrecht. Dat is mijn stad. Het was een once in a lifetime-opportunity; ik zou het mezelf kwalijk nemen als ik geen poging had gewaagd. Maar vanaf de zomer heb ik ge sprekken gevoerd wat voor mij een nuttige plek zou zijn." Nu bent u geen lijsttrekker, maar nummer twee, achter Paul Tang. „Eerlijk gezégd sta ik liever op twee dan op een. Ik heb wel erva ring met Brussel, en ook mét de politiek, maar niet in de Europese politiek in Brussel. Het is veel mooier om in de luwte ervaring op te doen." Uw bekendheid is veel groter dan die van de lijsttrekker. Bent u niet bang dat u, net als Rita Verdonk destijds, veel meer stemmen gaat ha len dan nummer t Cuido van Woerkom vertrekt bij ANWB Guido van Woerkom stopt als hoofddirecteur van de ANWB. Het 'gezicht' van de auto- en toeristenbond legt zijn werk neer op augustus. Hij is dan vijftien jaar de baas geweest Frits van Bruggen volgt hem op. Hij zit al sinds 2010 in de hoofddirectie. Dat meldde de ANWB gisteren. Aanleiding voor het vertrek zijn onder meer de bestuurlijke verande ringen die de bond wil door voeren. Van Woerkom (1955) vindt het niet voor de hand lig gen om bij die veranderingen een hoofdrol te spelen en een paar jaar later te vertrekken. 'Stap uit Satudarah' Een dag na het opstappen van meer dan 100 leden van motor club Satudarah in Nederland, heeft een oud-voorzitter van Satudarah tijdens zijn recht zaak in Duitsland leden van de club gisteren opgeroepen hun lidmaatschap op te zeggen. Universitaire fraude Het Leiden Universitair Me disch Centrum trekt twee we tenschappelijke publicaties van een oud-medewerker terug we gens fraude. Het medisch cen trum heeft ontdekt dat de we tenschappér haar eigen onder zoek had gemanipuleerd. De huidige PvdA-fractie in Brussel vocht elkaar detent uit. Hoe gaan jullie het anders doen? „Ik denk dat het helpt dat we met een heel nieuw, fris team begin nen. En dat we over en weer naar elkaar toe hebben uitgesproken dat we zin hebben in goede sa menwerking. Volgens mij is het ook een kwestie van tijd besteden aan de samenwerking. Dat is in elk team nuttig." „Hoe meer stemmen, hoe beter. Volgens mij is de enige overeen komst tussen mij en Verdonk dat we allebei uit Utrecht komen. En als ik meer stemmen zou halen, ga ik geen zaaltje aan het Plein in Den Haag huren om het leider schap op te eisen, nee." U kent Paul Tang al? „Ja. Hij is een aangenaam mens." Pauze. Dan: „En ik ben eigenlijk ook best vriendelijk. Met mij hoefje geen ruzie te krijgen, haha." best vriendelijk; met mij hóef je geen ruzie te krijgen U heeft 25 jaar bij de vakbond ge werkt. Dat is praktisch, doelgericht werk. Ziet u niet op tegen de Brussel se stroperigheid? „Het is ook een vak waarin je -vaak moet onderhandelen en waarin je kleine stapjes zet om je doel te bereiken. Mensen die er werken, benadrukken ook het be lang van praten. Ik zie niet op te gen lange vergaderingen; bij de FNV duurden ze soms ook zes tien uur. Mijn onderhandelings vaardigheden zal ik goed kunnen gebruiken, en hetzelfde geldt voor mijn sociaal-economische kennis. Maar goed, ik zal er wel de weg -moeten leren. Ik ken die vergader zalen, die zijn vrij intimiderend." Er heerst veel euroscepsis, ook bij de ^tr PvdA-achterban. Hoe wilt u die wegnemen? „Je moet kunnen laten zien hoe je Brussel weer vóór je kan laten werken, in plaats van tegen je. Als we leven met het idee: 'Brussel be dreigt mijn baan', dan moeten we vooralgen dat het beleid anders wordt. Zodat het juist werkgele genheid oplevert, en goede ar beidsvoorwaarden." U gaat zich straks onderdompelen in het Brusselse leven? „Nee hoor, ik blijf lekker in Utrecht. Ik ga forenzen." In Nederland kan dit nog niet, in Ja pan en de VS wel. Het Japanse Faso- tec ontwikkelde een technologie waarmee beelden van een mri-scan van moeders buik kun nen worden omgezet in een 3D-print van de baby. Het Ameri kaanse 3D Babies gebruikt echofo to's om met een 3D-printer een re- plica van de foetus te maken. Ver krijgbaar van sleutelhangerformaat tot aan levensgroot. Goedkoop is het niet. Een 3D-baby van Fasotec komt op zo'n 1250 dollar, exclusief scan. 3D Babies rekent 200 dollar voor een minibaby tot 800 voor een levensgrote. De technologie die nodig is voor het omzetten van informatie uit echo's naar een lij kende 3D-print is in-Nederland nog niet voorhanden. Maar de vraag zal er zeker zijn. Hiervan is Thea Smulders van pretechobu- reau Echowonder in Haaksbergen en Arnhem overtuigd. „Er zijn best wat ouders die het bijzonder zou den vinden om zo'n tastbaar iets als een 3D-beeldje van hun ongebo ren kind te hebben", zegt Smul ders. Maar het is niet zo dat ze al spaart voor een 3D-printer. „Ik denk niet dat we dit erbij willen doen. Nu in elk geval nog niet." lij' 'Ik sta liever op plek twee' DEN pijen een vergi de bi (Pvd bij d is, n In di door Sandra Donker DEN HAAG DUISBURG LEIDEN Agnes Jongerius Paul Tang en Agnes Jongerius, de nummers 1 en 2 op de PvdA-lijst voor de Europese verkiezingen. foto Mare Driessen/HH door Saskia Wassenaar HAAKSBERGEN - De pretecho lijkt zijn beste tijd te hebben gehad, trendgevoelige ouders in spe wil len hun ongeboren kind kunnen vasthouden en laten een 3D-print ervan maken. Geen foto, maar een 'beeldje'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4