WONEN 7 Maak van je huis een kattenparadijs WÊÊÈÊÈÊÊÈÊk Al van jongs af aan houdt Mulder ervan dingen te maken. Als io-jarige bouwde hij een metaaldetector van een paar stukken hout en een magneet. „Ik gooide spijkers in het gras en viste die er met mijn metaal detector weer uit. Lang heb ik mijn kun nen niet gezien als een talent, maar als iets gewoons. Nu ik wat meer ervaring heb, zie ik dat ik dingen soms sneller oppak dan an deren. Verder is het een leerproces en ben ik heel nieuwsgierig naar nieuwe technie ken, in combinatie met ambachten." Voor zijn salontafel Sputnik deed hij inspi ratie op tijdens het kijken naar computerge stuurd cnc-frezen. Hierdoor kon hij alumi nium op een origami-achtige manier vou wen. Mulder daagt zichzelf graag uit. „Als ik eenmaal een concept heb toegepast, is het tijd weer iets anders te ontdekken." Mo menteel experimenteert hij met 3D-prin- ten. „Die techniek is nog in ontwikkeling, maar gaat nieuwe vormvrijheden bieden." Dat Mulder wars van status en sterallures is, blijkt constant uit zijn verhalen. Op de achterkant van zijn productcatalogus heeft hij zelfs de leus 'The best things in life are not things' gezet. „Sinds ik een gezin heb, voel ik dat nog sterker. Ik moet hard wer ken, want succes komt niet vanzelf. Dat be tekent veel stress bij grote projecten of vlak voor een beurs. Dan moet ik tijd met mijn zoontje missen. Als je een goed product wilt leveren, moet je je soms een tijdje als een kluizenaar onderdompelen 'in het ont werpproces. Ik blijf kritisch. Is het resultaat echt wel goed? Als ontwerper ben je geen redder van de wereld; een mooie lamp is een mooie lamp, het is wat het is. Sommi ge ontwerpers nemen hun werk zó serieus. Je kunt alles wel doodmaken door het te overanalyseren, maar wat heb je eraan? Ik ben gewoon een knutselaar met passie." In zijn ogen zijn ontwerpers dan ook geen probleemoplossers pur sang. „Dat riep Li Edelkoort in mijn tijd op de academie, maar in mijn ogen is iedereen daar op zijn eigen manier verantwoordelijk voor. Een ontwerper maakt vooral emoties los. Bij een meubel kun je een glimlach veroorza ken omdat iemand zich er lekker bij voelt. Maar het kan ook zijn dat iemand het hele maal niet mooi vindt. Heb ik zelf ook vaak. Gelukkig delen veel mensen mijn smaak en waarderen ze mijn werk. Daardoor kan ik blijven doen waar ik blij van word." WfëiÊmi. Dat je met meubels de wereld niet verbetert, is geen probleem voor Sander Mulder. Maar intussen maakt hij wel emoties los met zijn bijzondere werk. Een kijkje in de keuken van de ontwerper die, naar eigen zeggen, wereldberoemd is in Veldhoven. HEBBEN ze tuin. Maar er zijn alternatieven voor steentjes, zoals de bodembe- dekkende conifeer. De kruipende jeneverbes groeit horizontaal, laat geen onkruid door en vult in zijn eentje een hele voortuin. En een groene mat mag dan niet zo span nend zijn, hij is altijd te verkiezen boven een kale tuin. Er is keus genoeg in platgroeiende jeneverbessen. Veelgebruikt is Green carpet, een beproefde en ge zonde variëteit. Voor wie dat eeu wige groen wat gewoontjes vindt, is er Prince of Wales. Die is in de zomer groen, maar krijgt in het na jaar, naarmate de nachten kouder worden, een paarsachtige gloed. Of neem anders Blue Carpet: zil verachtig grijsblauw en platter dan plat. Eventueel te combineren met Skyrocket, die als een uitroep teken in de tuin staat. terham verdienen met mijn werk. Als je kon leven van voldoening uit je werk, zou ik meer dan tevreden zijn. Ik hoef niet zo nodig in een museum te staan. Liever weet ik dat mensen blij worden van mijn werk. Ik kwam in Thailand mijn eigen lamp te gen in een woning. Dat is toch bijzonder?" Sinds Mulder (1978) in 2002 afstudeerde aan de Design Academy Eindhoven, maakt hij producten die er 'trendsettend' uitzien. „Mensen moeten vaak eerst wennen aan de vormen. Ik ben pas tevreden over een ontwerp als het iets toevoegt aan wat er al is. Ontwerpen is een wat schizofreen be grip; je maakt dingen die er al zijn en bent onderdeel van het kapitalisme. Het is de kunst iets te bedenken wat perfect is, in zo wel vorm als functie. Het mooiste zijn de spullen voor dagelijks gebruik die zo fraai zijn, dat je ervan blijft genieten." Hij wijst op een stoel in zijn studio, de Phytagoras, een ontwerp met drie poten en driehoeki ge lijnen. „Als mensen deze stoel zien, vra gen ze meteen of hij lekker zit. Als dat niet zo zou zijn, zou ik hem nooit verkopen." Na samenwerking met een collega, heeft Mulder al jaren zijn eigen studio in Veldho ven. „Ik ben geen Brabander, maar wordt er - als ik mijn familie mag geloven - wel steeds meer een." Toch sluit hij niet uit dat hij ooit zijn werk in het buitenland voort zet. Lastig, want door de jaren heen bouw de hij een solide netwerk van leveranciers en fabrikanten op. „Al mijn werk wordt hier gemaakt. Ik vind kwaliteit belangrij ker dan kwantiteit. Daarom zijn mijn ont werpen wat duurder in verhouding tot de ze tijd, waarin alles goedkoper moet. Som mige mensen kunnen het prima betalen, anderen vinden mijn meubels en accessoi res zó mooi, dat ze er voor sparen. Het mooiste compliment dat ik kan krijgen." L VRIJDAG 24 JANUARI 2014 |S i j* i Woofers. www.sandermulder.com reageren? 1 wonen@depersdienst.nl Lamp Cyclops. Cabinet Pandora. Kattenliefhebber en ook altijd zo on gerust als ze wat langer van huis blij ven dan gedacht? Er ligt in de boze buitenwereld immers van alles op de loer en elke keer is het weer een op luchting als ze heelhuids terugkeren. Het liefst zou je ze binnenhouden en dankzij Coldtatze is dat voor de bees ten in kwestie voortaan ook geen kwelling meer. Met de producten van dat Duitse bedrijf is een huis namelijk om te toveren in een waar poezenpa radijs, het maakt werkelijk geniale meubels voor katten. Stefan Hofmann stond aan de basis van de huidige, uitgebreide collectie van Goldtatze. Hij maakte meubels Bruggen, klimpalen, trappen en bedjes om uit te rusten: Goldtatze heeft het allemaal voor de kat. foto s PR voor zijn eigen kat en bevestigde die aan de muren en de plafonds: brug gen, klimpalen, krabpalen met een echte boom, trappen en bedjes om in uit te rusten. Want dat laatste doen katten nu eenmaal ook zeer graag. Het beviel baas en beest zo goed, dat Hofmann besloot er zijn beroep van te maken. Wie geïnteresseerd is het huis of appartement om te bouwen tot een regelrecht kattenpaleis, kan contact opnemen met Goldtatze. De gegevens van het bedrijf staan op: www.goldtatze.de Stoel Phytagoras, ontwerp met drie poten en driehoeki ge lijnen, foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47