Jeneverbes 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Planten die 's winters groen blijven, hebben de coratieve waarde en sym bolisch' belang. Ze voor zien in een diepmenselijke be hoefte. Het is geen toeval dat groenblijvers als hulst, maretak en kerstspar belangrijk zijn in de festiviteiten rond de kortste dag van het jaar. Zij symboliseren het eeuwige leven. Daarom worden Ho, ho, hoor ik u protesteren, af gestorven planten kunnen toch ook mooi zijn? Sommigen heb ben een prachtig wintersilhouet, zeker als er na een koude nacht een laagje rijp over de afgestor ven stengels en bladeren ligt. Klopt. Net als bij kaarslicht ieder een mooi is, kan zelfs het lelijkste plantenoverschot worden geflat teerd met een laagje rijp erover heen. Maar hoe vaak gebeurt dat in onze huidige winters? Is drie maal per winter een ochtend mooi zijn genoeg? Een goede tuin stort 's winters niet in, maar blijft overeind staan. Een tuin heeft be hoefte aan structuur, aan ruggen graat, die ervoor zorgt dat na de eerste nachtvorst niet alles in wanorde ter aarde zijgt. Vandaar ook de huidige buxusplaag: struc tuur bereik je het best door groen- blijvers aan te planten. Tenzij je dat lukraak doet, want ook een groene chaos is mogelijk. Wie een tuin wil aanleggen of een bestaande tuin zodanig wil inrichten, dat er 's zomers en 's winters iets in te zien en te be leven valt, kan het best kiezen voor een ruggengraat die bestaat uit een mix van groenblijvers en van bladverliezende bomen en struiken. In een kleine tuin zal maar plaats zijn voor één boom, maar een tuin zonder boom is een gemiste kans. Een kleine tuin mag dan klein van oppervlak zijn, naar boven toe is hij onbe grensd. Waarom die verticale ruimte onbenut? Of die boom dan groenblijvend of bladverliezend moet zijn, is een persoonlijke keuze. Wel is het misschien handig te beden ken dat groenblijvers vooral in de winter nogal overheersend kun nen zijn. Wie kiest voor een ce der of een slangenden, heeft een blikvanger die weinig ruimte voor iets anders overlaat. Maar goed, een solitair in een grasveld je is altijd nog beter dan een ziel loos perk vol steenslag. Nu weet ik dat veel mensen goe de redenen hebben voor die ver stening: ze willen een arbeidslo- groenblijvers vaak op kerkhoven geplant. Maar natuurlijk heeft ge bruik van evergreens in de tuin ook praktische aspecten. Zou je een tuin inrichten met alleen een jarigen of vaste planten, dan ge niet je er 's zomers van, maar in de winter blijf je achter met een tuin vol ontbindende en bevro ren planten, die nog het meest doet denken aan een vuilnisbelt. ander Mulder heeft een dagje achter de computer. Dat ge beurt veel te vaak naar zijn zin. Het liefst is hij bezig met zijn handen. Of onderweg, voor in spiratie. Hij is net terug van de meubelbeurs in Keulen, waar hij het prototype van zijn nieuwe kuip stoeltje voor het Italiaanse merk Kubikoff bekeek. Hij laat tevreden een foto zien op zijn beeldscherm. „Straks rollen er tiendui zend van die stoeltjes van de lopende band. Voor dat aantal moeten wij een paar jaar werken in onze eigen studio." De mix tussen werk voor grote merken, projecten voor zakelijke en particuliere op drachtgevers en zijn eigen ontwerpen be valt hem al jaren prima. „Als ik alleen voor mijn eigen studio zou werken, bleef ik ein deloos dromen, terwijl alleen voor merken werken betekent dat je veel beperkingen krijgt. De combinatie is perfect. Het geeft continuïteit én creativiteit." Nuchter: „Ik heb niet de illusie dat ik be roemd ben. De meeste mensen hebben wel eens van Tom Dixon gehoord, maar ze kennen mijn naam bij wijze van spreken niet eens in Geldrop. Ik kan een goede bo- Jeneverbes Blue Carpet. Klok Continue Time. door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46