I HET BEROEP 4 WONEN 269.000 euro Rozenstraat 21, Graauw j Natuursteenverwerker „Natuursteen is een bijzonder mooi product. Leg zo'n eigenzinnige, uitgehakte steen maar eens naast een gefabriceerd exemplaar. Dat is toch an ders. Natuursteen heeft veel meer charme." Het is duidelijk dat Martin Timmerman passie heeft voor het product dat hij verkoopt. Samen met zijn broer Chris runt hij Timmerman Natuursteen in Nieuwer- kerk. Ook zijn er vestigingen in Hellevoetsluis en Rotterdam. Het Zeeuwse bedrijf, dat nu drie generaties eigendom is van de familie, verwerkt al sinds 1839 natuursteen. Martin: „We staan vooral bekend als producent van grafstenen, waar we gespe cialiseerd in. Maar we doen daar naast ook steeds meer bouw-gerelateerde klus sen. Denk hierbij aan vloeren, dorpels, venster banken, maar ook keukenbladen en openhaar den. Daar willen we graag meer focus op leg gen." De ondernemer merkt echter steeds vaker dat er zowel vanuit particulieren als ondernemers vraag is naar een natuurlijk product als dit. En naar iemand die er echt verstand van heeft. „Maar niet iedereen loopt er warm voor hoor. Je moet wel een liefhebber zijn. Over het alge meen houden de mensen die nu bij ons komen van puur natuur. Zij accepteren de eigenschap pen van de steen. Iedere steen is namelijk an ders. Zo kunnen er veel onregelmatigheden en fossielen inzitten. Soms zelfs hele grote." Trots pakt hij er een stuk steen bij met een groot slak kenhuis erin. Het materiaal waar het bedrijf mee werkt, komt eigenlijk overal vandaan, van België tot India en Brazilië. Eigenlijk ontbreekt alleen Nederland in het rijtje. Dat komt door dat de grond hier bijna uitsluitend uit klei be staat. Sinds vorig jaar beschikt Timmerman Natuur steen over een aparte showroom voor het bouwgedeelte. Timmerman: „Als je hier voor een vensterbank komt, wil je niet meteen met je neus op een grafsteen belanden. Dat snappen we maar al te goed. We merkten dat veel klan ten zich daar nogal ongemakkelijk bij voelden." Speciaal voor de bouwwerkzaamheden namen de broers vier jaar geleden Chris' Groningse schoonzoon Harry Heun aan. Hij studeerde Bouwkunde en was tien jaar in dienst bij een architectenbureau. „Hij is gespecialiseerd in de bouw en alle technische details die bij het vak komen kijken. Daarmee is hij een heel waarde volle toevoeging voor dit bedrijf. Zeker omdat we ons meer willen specialiseren." Het verwerken van natuursteen is een vak apart. „Gelukkig gaat tegenwoordig veel machi naal. Ik kan me de tijd herinneren dat ik zelf met een hamer en beitel in de werkplaats stond. Dat was erg zwaar soms. Nu tekent Har ry de ontwerpen digitaal waarna de computer de tekening naar de machine stuurt. De machi ne neemt het werk vervolgens over. Dat zorgt voor betere werkomstandigheden dan vroeger", lacht Timmerman. In de vochtige loods staan verschillende machi nes. Zo is er een gigantische zaagmachine. Tij dens het zagen stromen er grote hoeveelheden water over het stenen plateau om oververhit ting en stofvorming te voorkomen. In een ande re hoek staat een polijstmachine, want de schoonheid van natuursteen wordt volgens Timmerman en Heun pas echt zichtbaar als de ze gepolijst is. Hoe ze dan weten dat een steen mooi is als hij nog niet gepolijst is? „Op beur zen lopen de meeste bezoekers rond met een plantenspuit. Als je het materiaal nat maakt, geeft dat namelijk hetzelfde effect." ff Vrijstaande woning, in 1958 gebouwd voor de toenmalige burgemees ter, met tuin rondom en vrijstaande garage. Woonoppervlakte 120 m2, kavel 741 m2. De woning heeft onder meer een woonkamer en suite met schuifdeu ren, een keldertje, drie slaapkamers, een eet- keuken en bijkeuken. Steen laat na polijsten zijn schoonheid zien A\ door Sharon van Oost Frezen van letters in steen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44