Een stuk van de boot staat in het interieur Plan om huizen energie neutraal te laten maken 1 11 I VI 2 WONEN m O Op hun designwerf in Den Haag geven Frederique Thierry en Jan-Willem van de Beek oude boten een tweede leven. Onder de naam Boegbeek bouwen zij op creatieve wijze een Valk, een BM, een Noordwijkse Lark, of een boot naar eigen keuze om tot unieke meubels. Daarbij is al les er op gericht de meubels zo vorm te geven, dat de passie voor de watersport ook binnens huis kan worden beleefd. Via in ternet speuren zij naar (veelal) houten boten en brengen deze naar hun atelier in Den Haag. Tot nog toe is er een serie meu belen gemaakt waarvan er geen één hetzelfde is. Hierbij blijkt dat de combinatie van materia len als hardhout, glas, messing en designverlichting tot fraaie re sultaten leiden. Boegbeek maakt servieskasten, secretaires, dres soirs, haardhout-kasten, buiten keukens, boekenkasten, kleren kasten, banken en bedden. Als mensen zelf een boot hebben waar ze niet meer mee willen va ren, kan Boegbeek hiervan een design meubel 'naar wens' ma ken. Stel, Nederlandse huiseigenaren stoppen massaal met geld uitge ven aan een hoge energiereke ning. Het geld dat vrijkomt, ste ken ze in een slimme verbouwing van hun huis. Zodat dat huis zelf de energie opwekt die nodig is. Resultaat: comfortabeler en beter wonen in een energieneutraal huis, tegen dezelfde woonlasten. Een huis dat verdient: toekomst muziek? Niet als het aan Energie- sprong ligt. Die is de actie begon nen: Onshuisverdienthet.nl. Energiesprong hoopt op tiendui zenden huiseigenaren, die de ac tie ondersteunen. Intussen zijn er gesprekken met de bouw, de ban ken en de politiek. Dit alles moet leiden tot een landelijke deal in april. Het Rijk, de grootste hypo theekverstrekkers en een verte genwoordiging van bouwpartijen tekenen dan voor verruiming van hypotheekregels, het ontwikkelen van nieuwe hypotheekproducten en het ontwikkelen van verbouw pakketten met garanties. Doel: in één klap de woonlasten beheersbaar maken, creëren van werkgelegenheid in de bouw en C02-uitstoot reduceren. 3 Z LU Mi CL. Zware kluizen maakten plaats voor een piano. Het loket waar de jeugd vroeger haar spaarpot omkeerde, is ver bouwd tot keuken. Nico en Ina Vlaming transformeerden het robuuste bankgebouw in de Hoofdstraat in Kortgene tot een woonhuis. Nu staat het te koop. Het paar wil naar het midden van het land, dichterbij de kinderen en kleinkin deren. Een zee van licht onthaalt de gasten zodra die de glazen hal binnenstap pen. Voor en achter bestaat de pui bijna over de hele breedte uit ven sters. In het midden van de bene denverdieping daalt het daglicht neer door twee lichtkoepels en een iichtbuis. De granieten vloer blinkt. „Als je hier je schildersezel neerzet, heb je een prachtige lichtinval om bij te werken", zegt Ina Vlaming die zelf kunstschilder is. „We kennen kunste naars die ons benijden." Ina (63) en Nico (66) wonen elf jaar in het ro buuste pand. Ooit deed het dienst als school. La ter vestigde een bank zich in het gebouw. Bene den de loketten en zware kluizen, boven een woning voor de bankdirecteur. De bestrating achterin de tuin is zo aangelegd dat de auto van het waardetransport makkelijk een draai kon maken om veilig de vracht in- en uit te laden. „Nico werkte hier als predikant, maar de kerk had geen pastorie", vertelt Ina. „Dat wisten we toen we in Kortgene kwamen. We huurden tij delijk een eengezinswoning en zijn van daaruit op zoek gegaan naar een groter pand waarin we konden wonen en werken. De bank stond te koop, maar andere potentiële kopers waren ons voor. Toen die zich terugtrokken, zijn wij de on derhandelingen ingegaan." Vanwege waterschade, veroorzaakt door een lekkage op de bovenverdieping, zakte de eige naar met de vraagprijs. Uiteindelijk lukte het Ina en Nico het pand te financieren. „En toen waren we eigenaar van een bank." Ina laat een lange stilte vallen. „Een gebouw met stinkende, natte vloerbedekking, loketten, bureaus, kantoortjes. En kluizen, zeven stuks in totaal. Daar konden we helemaal niets mee. Die wogen per stuk tweeënhalf ton. Een ijzerhan delaar heeft ze meegenomen. Dat was nog een hele toestand. Het voorraam moest eruit. Toen pasten de kluizen er precies door. Het was milli meterwerk." In totaal werkten Ina en Nico zeven maanden om de bank geschikt te maken om er in te wo nen. Eerst is alles gestript. Vloeren en muren kregen een isolatielaag. Overal ging dubbel glas in. Het loket van de caissière maakte plaats voor een Italiaanse design keuken. Het kantoor van de bankdirecteur werd een royale tweepersoons slaapkamer. En waar eerst dames- en herentoi letten waren, realiseerde het paar een strakke, modern ingerichte badkamer met ligbad en douche. „Uiteindelijk was de bovenverdieping de voor naamste reden om dit pand te kopen", zegt Ni co. „Beneden wonen en op de bovenverdieping alle kerkelijke activiteiten houden zoals verga deringen, overleggen en dergelijke. Door de woonkamer en de keuken samen te trekken, hebben we een prettige werkruimte gecreëerd. Verder is daar een logeerkamer en een extra werkkamer-." „De aparte ingang naar de bovenwoning is een groot voordeel", vult Ina aan. „Als je zelfbene den woont, kun je de ruimte boven verhuren. Of je maakt beneden een winkel of atelier en je gaat boven wonen. Het is zelfs geschikt voor een gezin met een inwonende ouder. Officieel bestaan de beneden- en bovenverdieping uit twee gescheiden woningen. Dat biedt veel flexi biliteit." Toch willen Ina en Nico afscheid nemen van Kortgene. Drie jaar geleden zetten ze het huis te koop. „De kinderen en kleinkinderen wonen in het midden van het land", zegt Ina. „Nico is gepensioneerd. Daardoor hebben we ruimte voor een nieuwe invulling van onze tijd. Na tuurlijk hebben we onze hobby's, dus vervelen doen we ons niet. Maar als we onze kinderen en de kleinkinderen willen zien, moeten we al tijd logeren. Gewoon gezellig een kopje koffie drinken bij elkaar zit er niet in. Voordat we die stap kunnen zetten, moet dit pand verkocht zijn." Waar de caissière zat is nu een hippe keuken door Elian van 't Westeinde - 'V De rechterhelft, met entree, van het tot woonhuis verbouwde bankge bouw en voormalige school in Kortgene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42