Compleet verzorgd Export in DDR onder dwang gemaakt probleem dreigt als we geen respijt krijgen' 44 Straks zitten alle ouderen achter de geraniums te wachten op de dood IN HET NIEUWS 3 Ga naar Kras.nl/allegro of bel 0900-9697 15 cpm De politieke gevangenen werden onder meer gedwongen brood trommels en onderdelen van lam pen te maken. Die spullen wer den dan via tussenbedrijven goed koop doorverkocht aan Nederland se bedrijven als Hema (oranje broodtrommels), Philips (onder delen voor lampen), C&A (dames panty's) en Wehkamp (meubels). Eerder deze week bleek uit de stu die Knastwareför den Klassenfeind (Gevangeniswaar voor de klassen- vijand) al dat tientallen grote West-Duitse bedrijven als Volks wagen en Aldi indirect profiteer den van de dwangarbeid. In 2012 werd al bekend dat Ikea ook van het systeem profiteerde. De DDR kende tijdens haar be staan (1949-1990) tienduizenden politieke gevangenen. Dat waren vooral Oost-Duitsers die het on eens waren met de communisti sche machthebbers of naar het Westen wilden vluchten. Ook reguliere gevangenen moes ten dwangarbeid verrichten. Ze kregen nauwelijks geld voor hun werk. De staat verdiende er per jaar 200 miljoen Duitse Marken aan. Historici stellen dat de afne mende bedrijven zich hadden moeten afvragen waarom ze hun spullen zo goedkoop uit Oost-Duitsland konden halen. Wehkamp stelt de praktijken 'te betreuren', maar kan zich 'moei lijk voorstellen' dat werknemers ervan wisten. Hema onderzoekt de zaak nog intern. voor Riet wordt gezorgd op de dagbegeleiding. Jos moet er niet aan denken dat hij Riet alleen in een verpleeghuis achter had moe ten laten. „Ik zou het niet overle ven. Maar ik zou het ook niet over leven als ik met Riet in een huis of flat zonder zorg zou wonen." Toch zou dat hun lot zijn geweest als ze niet twee jaar geleden al - op advies en met hulp van de dok ter - op zoek waren gegaan naar geschikte huisvesting. Zouden ze nu of over enige tijd aankloppen voor een soortgelijk woonzorg-ar rangement, dan was het een stuk moeilijker geweest samen te blij ven, zo niet onmogelijk. Voor Jos, die niets mankeert, is in de parti cipatiesamenleving immers geen plaats meer in de zorgherberg. Professor Jos Schols, hoogleraar verpleeghuisgeneeskunde in Maastricht en werkzaam bij zorg instelling Vivre, vindt het daarom hoog tijd dat voor dit soort schrij nende gevallen oplossingen ko men. „In Nederland komen hon derdduizend verzorgingshuis plaatsen vrij. Maak daar voorzie ningen van waar partners samen in kunnen trekken als één van de twee zorgbehoevend is. Wonen en zorg, voor de een mét en de an der zónder indicatie. Creëer wijk centra met dagbesteding en zorg. Stel wijkverpleegkundigen aan als regisseurs tussen de zorg en de sociale wijkteams." Tijd is het probleem, zegt Schols: „Het moet zo snel allemaal. We hebben respijt nodig, om nieuwe modellen te ontwikkelen. De wo ningcorporaties zijn op dit mo ment verlamd, in de zorg komen er ontslaggolven aan. Daardoor dreigt een acuut probleem. Als we niet oppassen, zitten straks al le ouderen in hun eigen huis ach ter de geraniums te wachten op de dood. Of ze wonen bij een kind in de garage, zonder enige so ciale binding." Jos en Riet van der Heijden wa ren er noodgedwongen op tijd bij. Maar voor htm leeftijdsgenoten die straks te kampen krijgen met achteruitgang, is het nog maar de vraag of ze oud kunnen worden in een omgeving die gelukkig maakt. Exclusief bij Kras: riviercruises per MS Allegro****! Dit schip heeft een echte lift aan boord. Alle maaltijden zijn inbegrepen en natuurlijk eigen Kras-reisleiding. Kennismakingscruise Naar Lemmer, Stavoren, Medemblik, Hoorn en Volendam. Vertrek vanuit Amsterdam Vertrek: 25/4 Zie: Kras.nl/91091 Grote vaarreis door Nederland Naaro.a. Kampen, Hoorn, Medemblik, Gouda, Heusden en Nijmegen. Vanuit Arnhem, stoomtram Medemblik-Hoorn Vertrek: 3/5, 5/7 en 16/8 Zie: Kras.nl/91082 Rijn, Loreley Rüdesheim Naar o.a. Düsseldorf, Bonn, Andernach, Braubach, Boppard en Linz. Vertrek vanuit Arnhem, busreis terug Vertrek: 24/5,12/7 en 30/8 Zie: Kras.nl/91084 i en Calamity VRIJDAG 24 JANUARI 2014 door Cyril Rosman De DDR verdiende volgens historici per jaar zo'n 200 miljoen Duitse Marken aan dwangarbeid. BERLIJN - Nederlandse bedrijven als Wehkamp en Hema hebben in de jaren '80 geprofiteerd van dwangar beid door politieke gevangenen in Oost-Duitsland. Dat blijkt uit Duits overheidsonderzoek in de archie ven van de voormalige DDR-veilig- heidsdienst Stasi, waarover EenVan- daag gisteren berichtte. Professor Jos Schols Riet en Jos van der Heijden in het woonzorgcentrum: Riet heeft een zorgindicatie en Jos niet, maar ze kunnen wel samenwonen foto Joyce van Belkom/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3