'Schakers zijn echte sporthelden' Wawrinka beetje uit schaduw van Federer SPORT 33 Aronian in zetel Lyngaard Na de partijen vorige week in het Rijksmuseum in Amsterdam was dit de tweede 'uitwedstrijd' voor de twaalf schaakgrootmeesters die de overige rondes gewoon in Wijk aan Zee spelen. „We wilden graag vernieuwing bieden", aldus toernooidirecteur leroen van den Berg. „En dus besloten we met het toernooi on tour te gaan. Zo willen we het toernooi meer bij de mensen thuis brengen. De High Tech Campus is natuurlijk bij uitstek een plek waar slimme mensen samenkomen. Bovendien bieden we studenten van de TU/e in workshops de mogelijkheid kennis te maken met de CEO van Tata Steel, onze hoofdsponsor." Het 'bij de mensen thuis brengen' is nog niet zo gemakkelijk, be aamt Van den Berg. Een stilte vul de de zaal tot laat op de avond. De twaalf denkende mannen in pak bieden ogenschijnlijk niet al te veel spektakel. Daarmee krijgt het schaken al gauw de stempel 'suf. „Ik ben het daar natuurlijk niet mee eens", zegt Van den Berg met een lach. „Daar kan ik me wel eens aan irriteren als ik een voetbalwedstrijd kijk. Voor de dui delijkheid: ik ben een groot voet balliefhebber, maar als het lang o-o blijft, zegt de commentator: 'Het is net een schaakpartij'. Daar mee impliceer je dat een schaak partij per definitie saai is. Ik snap dat het door de setting zo lijkt; mensen die diep nadenken achter een bord in een stille zaal. Maar als je de regels kent, weet je dat schakers ongelooflijke sporthel den zijn. Ze moeten zó diep kun nen rekenen én stressbestendig EINDHOVEN - Levon Aronian heeft een optie genomen op de eindze ge in het Tata Steel Chess Tour nament. De Armeen versloeg gis teren concurrent Sergei Karjakin en heeft anderhalve punt voor sprong op vier achtervolgers. Eén van die achtervolgers is de Neder lander Anish Giri. zijn. De klok tikt." Ook de schakers zelf zijn allesbe halve saai, stelt Van den Berg. „Ze leven twee weken in opperste con centratie, daar willen ze tussen door niet uitgehaald worden. Dan zou je kunnen denken dat ze saai zijn. Maar je moet ze maar eens zien op het sluitingsfeest van het toernooi. Dan gaan ze helemaal los en blijken het heel gewone mensen te zijn." Van den Berg toonde zich tevre den met de nieuwe opzet van het toernooi. „Het brengt toch altijd een bepaalde druk met zich mee als je iets nieuws gaat proberen. Ik ben een perfectionist. Het is na tuurlijk afwachten hoe de scha kers deze opzet is bevallen. Scha kers zijn mensen die houden van een eigen ritme. Daar halen we hen nu uit. Dat is een gok, abso luut, maar hopelijk brengt het ook voor hen iets extra's." Cadel Evans heeft gisteren de derde etappe van de Tour Down Under op zijn naam gebracht. De Australische renner had op de finish vijf tien seconden voorsprong op zijn landgenoot Nathan Haas. Met zijn zege nam Evans de leiding in het klas sement over. Robert Gesink staat daarin vijfde. In de krant van gisteren is abusie velijk vermeld dat Kaspar Lynn- gaard in Stuttgart is verongelukt. De Deense motorcrosser liet het leven na een ongeval tijdens een training voor de Supercross van Dortmund. Na het succes van Shakira's nummer 'Waka Waka' in Zuid-Afrika moeten de we reldberoemde artiesten Pit bull en Jennifer Lopez op het komende WK in Brazilië voor een nieuwe voetbalhit zorgen. De Cubaans-Ameri kaanse rapper Pitbull heeft het nummer We Are One ge schreven, dat hij samen met 'J-Lo' en de Braziliaanse Claudia Leitte gaat zingen. Deel F-side niet welkom bij Ajax Een kwetsend spandoek bij het Champions League-duel met Celtic is Ajax duur ko men te staan. De voetbal bond Uefa heeft bepaald dat de Amsterammers op 20 fe bruari in de Europa League wedstrijd tegen Red Bull Sal zburg vak 127 van de zuidtri bune, de plek waar een deel van de F-side zit, leeg moe ten laten. Thorgan Hazard blijft toch bij Zulte Thorgan Hazard heeft giste ren een einde gemaakt aan de transfersoap waarin hij de afgelopen weken was ver wikkeld. De twintigjarige middenvelder maakt het sei zoen af bij Zulte Waregem en niet bij Anderlecht zoals hij in een eerder stadium aangaf te willen. De Belg staat net als zijn oudere broer Eden Hazard onder contract bij Chelsea, dat hem verhuurt aan Zulte. Dekker nu zeker van Spelen Sotsji Snowboardster Michelle Dekker mag definitief naar de Winterspelen in Sotsji. De pas zeventienjarige Zoe- termeerse kreeg gisteren van de internationale skife deratie FIS te horen dat ze van de reservelijst af is. Dek ker komt in Rusland uit op de slalomonderdelen. Ritzege en leiding voor Cadel Evans Pitbull en J-Lo zingen WK-lied In de halve eindstrijd versloeg hij na een spannende partij van drieënhalf uur de Tsjech Tomas Berdych met 6-3 6-7 (1) 7-6 (3) 7_6 De 28-jarige Wawrinka draait al jaren mee in het tenniscircuit. Hij pakt af en toe een toernooizege mee, maar een echte grote hoofd prijs ontbreekt nog op zijn palma res. Sinds hij aan de slag ging met de Zweedse oud-prof Magnus Norman heeft hij grote progressie geboekt. Vorig jaar haalde hij bij de US Open voor het eerst de hal ve finales op een Grand Slam. Hij gaf deze prestatie in Melbourne een mooi vervolg. Dinsdag reken de hij in de kwartfinales eindelijk af met de Servische titelverdedi ger Novak Djokovic. Ondanks een zware vijfsetter hield hij ook te gen Berdych stand. Na afloop betrok Wawrinka zijn coach nadrukkelijk bij zijn succes. „Vorig jaar haalde ik al de halve fi nales van de US Open en nu sta ik in de finale. Ik heb veel progressie gemaakt onder Norman. We wer ken heel hard elke dag. Hij heeft mij geholpen om mezelf te verbe teren en het beste uit mezelf te ha len". Wawrinka treft in de finale de winnaar van de wedstrijd tussen Federer en de Spanjaard Rafael Nadal, die vanochtend wordt ge speeld. Hij hoopt op een Zwitsers onderonsje. „Dat zou echt gewel dig zijn. Ik ga de partij voor de te levisie zeker volgen. Misschien met wat popcorn erbij", grapte hij. VRIJDAG 24 JANUARI 2014 door Mayke Wijnen EINDHOVEN - Het Tata Steel Chess Tournament trekt jaarlijks wereld toppers voor twee weken naar Wijk aan Zee. Voor het eerst in de 76-jarige historie van het evene ment klonk gisteren om 14.00 uur de traditionele gong in Eindhoven. Het toptoernooi deed voor een dag The Strip op de High Tech Cam pus aan. En niet onverdienstelijk: het trok ruim honderd liefhebbers naar het Conference Center. BI) NADER AMSTERDAM WAREGEM DEN HAAG CAMPBELLTOWN RIO DE JANEIRO M De gunfactor lag bij de frisse verschijning Eugenie Bouchard, maar de winst ging naar Na Li. Zij plaatste zich daarmee voor de finale van de Australian Open, waarin de Slowaakse Dominika Cibulkova morgen haar opponente is. foto Hollandse Hoogte door Cilya van der Kooy MELBOURNE - Qua erelijst kan hij nooit meer tippen aan zijn illustere landgenoot. Maar Stanislas Wawrin ka stapt dit jaar bij de Australian Open eindelijk een beetje uit de schaduw van Roger Federer. De tweede tennisser van Zwitserland bereikte gisteren voor het eerste de finale van een Grand Slam-toer- nooi. (4)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33