die WK zal missen Transfer Neymar noopt Rosell tot opstappen 32 SPORT AUSTRALIAN OPEN rdltdu fUlgciluc wppti Chinese zorgt voor vervoering in thuisland én voor zucht van verlichting bij organisatie. Dat maakte de Franse club giste ren bekend, nadat Falcao in Porto was onderzocht door de Portuge se specialist José Carlos Noronha. Die bevestigde waar iedereen al bang voor was: een zware kwet suur en dus naar alle waarschijn lijkheid geen WK voor Falcao. De Colombiaan kreeg in de beker wedstrijd enkele minuten voor rust een harde tik op zijn linker knie en ging per brancard van het veld. De 27-jarige Falcao, die te gen Mont d'Or Azergues de score had geopend, geldt als één van de gevaarlijkste spitsen ter wereld. Hij is aanvoerder van Colombia, de nummer vier van de wereld, dat op het WK speelt tegen Grie kenland, Japan en Ivoorkust. De nummer negen van AS Mona co ondergaat binnenkort een ope ratie. Volgens Noronha moet Fal cao rekening houden met een re- validatietraject van zes maanden, waardoor hij normaal gesproken een streep moet zetten door het WK. AS Monaco deed geen uitla tingen over de hersteltermijn. Vol gens de Franse club doen de art sen hun best om Falcao 'zo snel mogelijk' fit te krijgen. De Engel se aanvaller Theo Walcott en Giu seppe Rossi van Italië missen het mondiale toernooi ook al vanwe ge zware knieblessures. Falcao had met negèn doelpunten een groot aandeel in de eerste WK-kwalificatie van Colombia sinds 1998. Niet alleen voor het Zuid-Amerikaanse land is het wegvallen van de spits een grote klap, ook voor het ambitieuze AS Monaco dat in Frankrijk mees trijdt om de landstitel. De club staat na 21 wedstrijden tweede, op vijf punten van koploper Paris Saint-Germain. De topspits van die ploeg, Zlatan Ibrahimovic, ont breekt komende zomer ook in Bra zilië omdat hij zich met Zweden niet heeft geplaatst voor het WK. MELBOURNE - Na Li bracht giste ren met haar succes niet alleen haar thuisland in vervoering, maar de Australische organisatie slaakte eveneens een zucht van verlichting door het derde optre den van de Chinese in de vrou wenfinale bij de Australian Open. Niet zozeer vanwege het sportie ve aspect in het toernooi van de verrassingen, maar vooral vanuit commercieel oogpunt. Toegegeven. De gunfactor lag bij de frisse verschijning Eugenie Bouchard. De Canadese, negen tien jaar nog maar en een debu tante in het hoofdschema, had zo waar zelfs een eigen schare Au stralische fans: Genie's Army. Haar plek onder de laatste vier, met onder meer een overwinning op Ana Ivanovic, gold als een vin gerwijzing voor de (nabije) toe komst. In Melbourne schetste Bouchard het beeld van een aan staand kampioene. Na Li, die met 6-2 6-4 de opmars van de al op de wereldranglijst tot plek 31 opgeklommen 'poster girl' een halt toeriep, kan erover mee praten. Immers, na haar triomf tocht op Roland Garros in 2011 fi gureerde ze in zes opeenvolgende grandslamtoernooien. Pas vorig seizoen herstelde ze zich van haar vormcrisis in de majors, op het zelfde podium als nu. Al bleef de bekroning uit, net als in 2011. Bij haar vuurdoop verloor ze van de inmiddels afgezwaaide Kim Clus ters, in 2013 volgde een herhaling van zetten tegen de Wit-Russin Victoria Azarenka. Met de lager geklasseerde Dominika Cibulko- va, de ontketende Slowaakse die niets van de Poolse Agnieszka Radwanska (6-1 6-2) te duchten had, als tegenstandster lonkt de revanche. Li weet wat een nieuwe machts greep zal losmaken. De gewon nen finale in Parijs werd destijds op televisie alleen al door 116 mil joen Chinezen bekeken. Haar pri meur - Li was de eerste Aziati sche Grand Slamwinnares in het enkelspel - maakte haar in één klap een superster. Anno 2014 heeft ze op weibo, de Chinese va riant van twitter, zo'n 25 miljoen volgers. En financieel heeft het succes haar geen windeieren ge legd, met sponsorcontracten die jaarlijks ongeveer 15 miljoen dol lar beslaan. Niet alleen Li spint er garen bij. Bij de Australian Open bekosti gen Aziatische televisiestations in middels de helft van de uitzend- rechten. En in haar geboorteland wint tennis steeds meer aan popu lariteit. Werd de sport in het verle den nauwelijks beoefend - het eli taire karakter strookte niet met de ideeën van de Communisti sche Partij - inmiddels is dat wel anders. De economie (en de olym pische status) hielp een handje mee, maar bovenal de voorbeeld functie van Li. Het aantal actieve spelers, in 2004 een bescheiden aantal van twee miljoen, is inmid dels verachtvoudigd. En de toena me stagneert geenszins. Miljoenen kinderen krijgen gede gen onderricht, van coaches uit de hele wereld. Amateurspelers uit alle delen van het immense land doen mee aan de breed opge zette China Open Rating Tour, die wordt ondersteund door zo wel de Chinese bond als de inter nationale federatie. En in Shen zhen heeft Michael Chang, de Amerikaanse oud-prof en ma jor-winnaar met Chinese ouders, vijf jaar geleden e-en tennisacade- mie opgezet. Hoewel sport in China immer een staatsgelegenheid is, is in het tennis de bewegingsruimte toege nomen. Met dank, wederom, aan Li. Zij weigerde zich te conforme ren aan het van hogerhand opge legde Spartaanse topsportbestaan en bevocht vrijheden. Daarmee is ze tot een rolmodel uitgegroeid. Buiten die verdiensten is Li sowie so een graag geziene gast. Ook nu is ze bij de Australian Open weer in voor grapjes en zelfrelativerin gen tijdens persconferenties en heeft ze op de baan met haar kol derieke gesprekjes na afloop van de partij de lachers op haar hand. Ze oogt met die relaxte houding derhalve als een speelster in ba lans, die klaar lijkt voor de verove ring van haar tweede Grand Slam- trofee. Volgens de voorzitter is voor het Braziliaanse wonderkind 57,1 mil- joen euro betaald, maar de Spaan se krant El Mundo meldde maan dag dat dit niet klopt en dat het betaalde bedrag zo'n 95 miljoen euro zou zijn. De 'verdwenen' 40 miljoen zou zijn betaald aan een maatschappij waar de vader van Neymar eigenaar van is. De Spaan se justitie besloot daarop een on derzoek in te stellen naar de trans fer en wil Rosell verhoren in de zaak. Die heeft daarop besloten dat hij niet langer kan aanblijven bij Barcelona, te meer omdat zijn gezin zou zijn bedreigd. „In de afgelopen dagen zijn er on eerlijke en wrede beschuldigin gen aan mijn adres geuit. Dat heeft me pijn gedaan en heeft ge resulteerd in een justitieel onder zoek", aldus Rosell. „Maar ik blijf erbij dat rond de transfer van Ney mar niets mis is gegaan. Ik wil echter niet dat deze oneerlijke be schuldigingen een negatief effect hebben op het beleid dat Barcelo na probeert uit te voeren." Rosell trad in 2010 aan als voorzit ter van Barcja. Onder hem werden de Champions League, de wereld beker, twee landstitels, de nationa le beker, Europese Supercup en drie Spaanse Supercups veroverd. door Jaco Kaijen PORTO - De Colombiaanse topspits Radamel Falcao ontbreekt komen de zomer op het WK in Brazilië. De aanvaller van AS Monaco heeft woensdag in de gewonnen beker wedstrijd tegen de amateurs van Mont d'Or Azergues de voorste kruisband van zijn linkerknie afge scheurd. Radamel Falcao: Geen WK vanwe ge gescheurde kruisband. I Zlatan Ibrahimovic: Geen WK om dat Zweden kwalificatie miste. Superster Li heeft 25 miljoen volgers door Marco Knippen 1 Theo Walcott: Geen WK vanwege dezelfde blessure als Falcao. I Giuseppe Rossi: Geen WK vanwe ge eveneens kruisbandletsel. 4 Li Na staat voor de vierde keer in haar carrière in een Grand Slam-finale. Het is de derde keer in de Australian Open, die ze nooit won. De enige ze ge boekte ze op Roland Garros. door Durk Jan Kingma BARCELONA - Voorzitter Sandro Ro sell heeft zijn functie bij FC Barcelo na per direct neergelegd. Dat maak te hij gisteren zelf bekend op een persconferentie, na crisisberaad met het bestuur van de Catalaanse club. De 49-jarige Rosell raakte in opspraak over de transfer van Ney mar, die afgelopen zomer over kwam van het Braziliaanse Santos. Levon Aronian (links) won gisteren het toptreffen met Sergei Karjakin (rechts) en heeft met nog twee ronden de boeg anderhalve punt voorsprong in het Tata Steel Chess Tournament, foto Kees Martens voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32