van Nijntje in 't Zeeuws Tweede deel Tl MENINGEN 31 brieven Ouderen Jihad strijders Werkgelegenheid Haven Yerseke Predikanten N6l Havenpark Macht Achterland Aardbevingen Het kabinet Rutte zal het welzijn van zijn kiezers en burgers een rotzorg zijn. Dit blijkt wel uit de puinhoop die ze er in korte tijd van hebben weten te maken. Pen sioenakkoord, huurakkoord, de uitzending naar Mali zonder transporthelikopters en met on doelmatige Chinese kleding. Als of dit nog niet genoeg bewijs was, is de gezondheidszorg door schaamteloze bezuinigingen voor zieken en ouderen een chaos waar zorgverzekeraars de baas worden. Toppunt zijn echter de gewetenlo ze bezuinigingen in de oude renzorg, waarbij ouderen niet meer naar verzorgingshuizen kun nen en thuis hun dood in een zaamheid moeten afwachten. De gemeenteraadsverkiezingen laten ons nog slechts kiezen voor de lo kale partijen en enkele landelijke, die nog geen vuile handen heb ben. Den Haag maakt zich maar zor gen om Nederlandse Jihad strij ders in Syrië. Hoe vang je ze op bij terugkomst? Moet je ze in de gaten houden? Ik zou zeggen: 'Pas nu gewoon eens de wet toe'. In de wet staat het volgende: Iedere Ne derlander die zonder toestem ming van de staat in vreemde krijgsdienst treedt is zijn Neder landerschap kwijt. Het paspoort is dan niet meer geldig. Mooi toch? Waarom hoor je daar nooit iemand over? Het verbaast me iedere keer weer hoe de Zeeuwse politici achter de feiten aanlopen. Al vijftig jaar is men op de hoogte van de kwets baarheid van de Zeeuwse arbeids markt door vestigingen van bui tenlandse bedrijven. Zolang je die te vriend kunt houden door een soepele houding ten aanzien van naleving van milieuwetten en zorgt voor goedkope energievoor ziening is er niets aan de hand. Als de gulle hand de grens van ge ven bereikt heeft ligt het lot van voortbestaan in handen van bui tenlandse directies. Een ander punt is de afnemende werkgelegenheid bij de overheid. Sinds de realisering van de Wes- terscheldetunnel is de werkgele genheid in Zeeuws-Vlaanderen drastisch afgenomen. Nu het ook in Midden-Zeeland gaat wringen rinkelt ineens de alarmbel. Wat mij meer zorgen baart is de gewel dige afname van werkgelegenheid als gevolg van automatisering. Hoeveel arbeidsplaatsen zijn er in de toekomst nog beschikbaar voor de dan aanwezige beroepsbevol king? Ton Overbeek MIDDELBURG - Begin volgende week ligt het tweede deel van Nijntje in het Zeêuws in de boek winkel. Opa en Oma Pluus is de ti tel. De Bevelandse troubadour en dialectschrijver van de PZC Engel Reinhoudt vertaalde het boek van Dick Bruna in het Zeeuws. Deze keer gaat Nijntje op 'versite' bij opa en oma Pluus. Opa heeft 'voe Nijn een step emaèkt' en Nijn breit 'een werme dasse voe Oma Pluus'. Bij de thee eten ze 'beuter- koekjes'. Het boekje verschijnt in een oplage van 3000 stuks en kost 6 euro. Van Nijntje an zeê verschijnt een tweede druk. Dat boekje ver scheen vorige zomer en was bin nen tien dagen uitverkocht. De uitgever overweegt nog een derde deel van Dick Bruna in het Zeeuws uit te brengen: Nijntje in de dierentuin. Daarna stapt hij op andere klassiekers over. Zo wordt er gedacht aan een Zeeuwse verta ling van Rupsje Nooitgenoeg van Eric Carle. De ligplaatshouders van de W.A Haven in Yerseke maken bezwaar tegen het voornemen van de ge meente om een openbaar toilet op de W.A. Haven te realiseren. Er wordt gedacht aan het verbou wen van de in het toiletgebouw aanwezige douchecabine. De douche wordt intensief ge bruikt door overnachters en daar zijn er juist in deze haven betrek kelijk veel van. Veel liggen 20 tot 40 jaar in die haven en zelfs 70 procent onderhoudt zelf het sani tair. Het is een schande dat deze wethouder hier blijkbaar geen boodschap aan heeft. Reformatorische gemeenten kam pen met een nijpend tekort aan predikanten. Dat is niet vreemd! Strenge toelatingseisen zorgen er voor dat er maar weinig mannen broeders Gods geschikt zijn voor het ambt. Komt bij, het veilige pad van de gekoesterde oude denkpatronen mag niet worden verwijd! Hierdoor is dominee worden een waag- en een vraag stuk. Het maakt in deze binnen wereld indruk om dominee te worden als de man van achter de koeien wordt geroepen om gezalf de des Heeren te worden. Dat is pas échte roeping. Bovendien wordt van een dominee verwacht dat hij zijn 'roeping' kan uitteke nen én ten overstaan van andere mannen ambtsdragers moet hij daarover kunnen vertellen. Hij wordt van Boven bediend, niet door papier en wijsheid der men sen. Zolang de Hemelse Acade mie deze in beton gegoten geloofs leer langs de meetlat blijft leggen, zal het voor kandidaten een speld in een hooiberg worden om bij de uitverkorenen te gaan behoren. Dus zal het tekort aan predikan ten alsmaar toenemen! Tijdens de prima verzorgde infor matieavond over de reconstructie van de N61, met name de werk zaamheden bij de Braakman, werd terechte kritiek geuit op de aanleg van de toekomstige bushal te bij de Braakman. Circa 300 me ter van de hoofdingang recreatie park Marine Beach, in een bebos te omgeving, wat qua veiligheid en comfort voor ouderen, school gaande kinderen een slechte op lossing is. Een van de argumen ten zou zijn dat de busonderne ming alleen met deze oplossing akkoord ging. Naar mijn mening dient de bushalte zo dicht moge lijk bij de hoofdingang van het re creatiepark te komen, en kunnen de ouderen en (schoolgaande) jeugd op een veiliger manier ge bruik maken van deze bushalte. De politieke partijen in de ge meenteraad van Terneuzen doen er goed aan om zich daarvoor sterk te maken. Het is nog niet te laat, waar een wil is, is een weg (lees veilige bushalte mogelijk). Havenpark/Kraanplein Zierikzee: De begroting voor Havenpark- Kraanplein is niet afgekeurd om dat de raad gehoor wilde geven aan de petitie van ruim 1,1.000 handtekeningen, maar omdat het college geen uitgewerkt plan bij de 1.130.000 euro presenteerde. Een carte blanche voor ruim 1 mil joen vonden zélfs raadsleden die voor de herinrichting zijn, niet verantwoord. De grote bijval voor de petitie is uniek en bijzonder in de geschiedenis van ons eiland. Heel vreemd dat de raad geen mo tie over de petitie heeft opgesteld. De raad heeft dus niet tegen het gemeentebestuur gezegd: „Luister naar het signaal van de petitie." Het plan is zeer omstreden, dui zenden burgers en toeristen heb ben gezegd „niet doen, het is prachtig." Je moet het historische centrum van dit middeleeuwse stadje niet verwoesten. Juist hier voor komen de vele toeristen. Raadsleden wees moedig. Luister naar de burgers die u vertegen woordigt. Bram Wilkens Oude Haven 31, Zierikzee Samen met de UCRoosevelt voert de krant het onderzoek 'Macht in Zeeland' uit. Dit onderzoek moet leiden tot een 'Top 25' van de meest invloedrijke Zeeuwen. Inte ressant? Zo ja, dan wel met een en kele kanttekening. Welke defini tie hanteren de krant en de UCR met betrekking tot de begrippen macht en invloedrijk en wat is de meerwaarde van het onderzoek? Van Dale (de 'dikke') omschrijft het woord macht als het hebben van heerschappij over personen of zaken. Niet voor niets bestaat de uitdrukking 'macht corrum peert'. Nergens in de artikelen van de krant komt het onderwerp 'gezag' aan de orde. In van Dale omschreven als het hebben van geestelijk overwicht. Misschien zou het meer belangwekkend zijn een 'Top 25' van vrouwen en man nen in Zeeland samen te stellen die het meeste gezag hebben; de ze lijst zou wel eens sterk afkun nen wijken van de lijst met mach tige Zeeuwen die nu wordt sa mengesteld. Tenslotte dit: Nelson Mandela had veel gezag, macht had voor hem geen enkele beteke nis! Zeeuwse havens zouden voordeel hebben door de ligging aan diep water en de goede verbindingen op het achterland voor logistieke afwikkeling. Nu verklaart Ver- brugge een dag eerder in deze krant dat zij voor Zeebrugge heb ben gekozen door de ligging aan diep water en het achterland voor de logistieke afwikkeling. Zou nu Verbrugge het verkeerd zien en een flater begaan of kijkt Seaports mischien door een roze bril. Je zou toch als ondernemer den ken dat wanneer mijn directe con current met mijn belangrijkste ar gumenten wegloopt, hij een nieu we tactiek moet bedenken om de achterstand te verkleinen. Stop met de verheerlijking, er is werk aan de winkel heren van Zeeland Seaport. Als het echt zo erg is als de Gro ningers zeggen, dan is dat erg. Dat hun huizen onverkoopbaar zijn, door het al jaren oppompen van ons aardgas dat weggegeven wordt aan het buitenland. Dan is er maar één oplossing: de huizen saneren en afbreken en er nieuwe natuur van maken. Dan hoeven wij de polders in Zeeland hier niet onder water te zetten. Geniet van een 3-gangenmenu bij Lunchcafé RJs aan de haven in Vlissingen slechts €18 9'i per persoon, RJs staat voor kwaliteit voor een betaalbare prijs. Geniet in een intieme setting van een heerlijk diner. Proef een trio van amuses, gevolgd door een biefstuk de Luxe of een visduo. Als dessert krijg je een grand dessert en koffie of thee. Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl 'Hl ©sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland nam LJ App Store VRIJDAG 24 JANUARI 2014 I Het nieuwe deel van Nijntje in 't Zeêuws. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl P.L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Churchilllaan 1060, Terneuzen JP. Hannewijk W.A. Haven B13, Yerseke Willem Cornelis Murre Irislaan 16, Vlissingen Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil drs. R.A. Nakman Stadsschuur 50, Middelburg Abko Paauwe s-h-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Verkrijgbaar in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31