66 Met de Zeeuwse Loesje-posters wil ik mensen opvrolijken en ze aan het denken zetten Nan van den Berg wil posters van Loesje over Zeeuwse onderwerpen in de straten van de provincie terugzien. Ze hoopt op hulp. 28 ZEELAND MIDDELBURG - Nan van den Berg vond de spreuken van Loesje al tijd al leuk. Daarom kocht ze af en toe een kaart met een leuke spreuk erop of een scheurkalen der en heeft ze op haar brieven bus een sticker met de tekst: 'Geen reclame s.v.p., wij hebben alles al'. Maandag plakte ze er in de stra ten van Middelburg op los om aan te kondigen dat Loesje op weg is naar Zeeland. Het is de be doeling dat er binnenkort door heel Zeeland posters verschijnen die inhaken op Zeeuwse actuali teiten. Van den Berg: „Ik zit dan te denken aan onderwerpen als Dow dat in het nieuws was van wege onveiligheid, de Hedwige- polder, en Delta die het versturen van rekeningen niet op orde heeft. Maar het kunnen ook alge mene spreuken zijn die betrek king hebben op de provincie zo als dat je hier vaak wind tegen hebt op de fiets of de hype rond de Zeeuwse sieraden." Van den Berg wil de spreuken niet allemaal zelf bedenken. Ze hoopt dat een aantal Zeeuwen zich bij de Zeeuwse Loesje-afde- ling wil aansluiten om maande lijks te brainstormen over teksten voor op posters. Van den Berg: „Maar we mogen natuurlijk niet zomaar van alles bedenken. Zo mogen de spreuken niet beledi gend zijn en moeten ze een maat schappelijke toon hebben. De eindredactie van Loesje zal er op toe zien dat dat op de juiste ma nier gebeurt." Om het project in goede banen te leiden, zal er in de eerste maanden ook regelmatig ie mand van Loesje bij de brain stormsessies van de Zeeuwen aan schuiven. Volgens Van den Berg zijn er ver schillende steden die een eigen Loesje-afdeling hebben, maar is er slechts één andere provincie die aan de slag gaat met posters over lokale onderwerpen. Ze kwam op het idee om Zeeuwse af deling op te richten toen ze een oproepje tegenkwam op de lande lijke website. Over haar motivatie is ze duide lijk. „Met Loesje willen we de we reld mooier en beter maken. Ik wil mensen aan het denken zet ten en ervoor zorgen dat ze een glimlach op hun gezichtjerijgen als ze door een steegje lopen en verrast worden door een van onze posters. Door onderwerpen aan te snijden die alle Zeeuwen kennen, kunnen we dat gevoel nog verder versterken." WILDPLAKKEN In welke plaatsen de posters ko men te hangen, is afhankelijk van wie zich de komende weken aan melden voor de Zeeuwse Loesje- groep. Wat Van den Berg betreft komen die personen uit heel Zee land, zodat de posters op zoveel mogelijk plekken verspreid kun nen worden. „We gaan niet alleen plakken in steden, maar juist ook in dorpjes. En ook zeker niet al leen in drukke straten, maar juist ook op plekken waar je het niet zo snel verwacht, zodat de verras sing des te groter is als je er een te genkomt." Volgens Van den Berg is het lastig plakken in je eentje. Omdat het maandag voor haar de eerste keer was, kreeg ze hulp van iemand van Loesje. „Je moet de poster uit rollen en bestrijken met behang- plaksel. Het is wel makkelijker om dat samen te doen. Bovendien is het ook wel handig als er ie mand op de uitkijk staat, want als je op heterdaad wordt betrapt door de politie, dan kun je een boete krijgen." Natuurlijk is het doel van de wild plakkers dat de posters zo lang mogelijk blijven hangen, dat kun nen maanden zijn. „We plakken nooit nieuwe posters over de oude heen, want we willen juist zo veel en zo lang mogelijk in het straatbeeld zichtbaar zijn." Van den Berg plaatste een oproep op Zeelandnet dat ze op zoek was naar vrijwilligers voor de Zeeuw se Loesje-afdeling. Inmiddels heeft iemand uit Goes zich al bij haar gemeld. Wie meer wil weten over het werk of zich wil aanmel den om mee te helpen plakken of brainstormen, kan mailen naar: nvandenberg@zeelandnet.nl. Jï; „(SSISCHE SVMBOUEK noemen cÖ zh 'Loesje' kondigt haar komst naar Zeeland aan Nan van den Berg door Wendy de Jong Plakken zonder vergunning is ver boden op niet daarvoor bestemde plaatsen, zoals prullenbakken of elektriciteitshuisjes. Op plekken waar het wel mag, zo als op een legale aanplakplaats, is geen vergunning nodig. Wildplakkers die op heterdaad be trapt worden door de politie, dat wil zeggen op het moment dat ze de poster opplakken, kunnen daar voor een boete krijgen. Posters en plaksel worden dan in beslag geno men. 9 De boete bedraagt 140 euro. Veel gemeenten (met name grote steden) hebben een beleid dat er op is gericht om posters zo snel mogelijk te verwijderen. Omdat de boodschap door het ver- wijderbeleid maar kort te zien is, moet dat wildplakken ontmoedi gen. Om wildplakken te voorkomen, heeft de gemeente Delft in 2002 als eerste een twintigtal legale aan- plakplaatsen aangewezen. In Maastricht is de stad bijna pos- tervrij. Daar krijgt niet de plakker, maar de adverteerder een boete. mmme «sas WE MET wets»® MKtt &WMfi*R60O N ÖÉMtN «"°EREG doorbreekt W0&EH Wc Het ONDERHAND OOK AL DWANGARBEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28