f 2013 verschrikkelijk jaar in de horecaboeken u Thuis heb ik gelijk via internet opge zocht welk dier het was, ik had er nog nooit één gezien Arnemuiden doet te weinig met visserij 26 WALCHEREN UITHEEMS Exotisch hertje voor het eerst in Zeeland gesignaleerd in bossen van waterwingebied Sint Jansteen. EO focust op herdenken Watersnood J!— EP Natuurlijk werd er te weinig buitenshuis gedronken en gegeten, maar dat het jaar 2013 de Middelburgse horecaboeken in zou gaan als annus horribilis - een verschrikkelijk jaar - was toch buiten de waard gerekend. De sluiting van café De Schuur aan de Varkensmarkt op 1 novem ber 2012 bleek, achteraf gezien, de opmaat tot een lokale ratsmodee In januari 2013 werd 't Geintje aan de Pottenmarkt, vooralsnog tever geefs, te koop gezet en op de Pot tenmarkt sloot ook De Prinse van Oranje in november van dat jaar zijn deuren. Vrijwel gelijktijdig met De Prinse van Oranje werden De Groene Pa- pegaay in de Lange Viele en Rock Desert op het Damplein gesloten en in december Zenc op de Markt. Die laatst genoemde zaak maakte overigens nog in januari 2014 een doorstart. De belangrijkste reden voor het heersende sluitingsvirus lijkt evi dent: 'het is de economie sufferd' - om maar eens een president van de VS te parafraseren. Maar wan neer je de Middelburgse horecacri- sis anno 2013 in historisch per spectief plaatst, blijkt er toch meer aan de hand te zijn. Van oudsher waren het vooral de bierbrouwerijen die panden koch ten en er vervolgens kroegen in openden om verzekerd te zijn van afzet. Een mooi voorbeeld hiervan is het pand van het huidige eetcafé De Zwarte Ruiter op 't Witte Paart waar de Naamlooze Vennootschap de Ruttens Bier brouwerij 'de Zwarte Ruiter' in 1900 het Maastrichts Bierhuis opende. Deze constructie vond navolging en veel exploitanten van morsige en minder morsige etablissemen ten fungeerden min of meer als horigen van de brouwerijen. Het bierboek Hop en gerst veredeld van Eric Hageman en Toon Fran ken brengt onder meer die ge schiedenis voorbeeldig in kaart. Het Middelburgse kroegendom kende door de eeuwen heen na tuurlijk ook bazen in eigen kroeg die niet afhankelijk waren van de brouwerijen en die uit om het even welk vaatje tappen. Maar het waren voornamelijk de brouwe rijen die de Middelburgse horeca- habitat bepaalden, die - als dat zo uitkomt - geven en nemen. In de vorige eeuw kwam er in het Walcherse een niet onbelangrijke speler op de vastgoedmarkt bij in de vorm van de firma Loontjes. Zij hanteerden, evenals de brou werijen, het adagium 'hoe meer kroegen, hoe meer vreugd'. In eerste instantie hadden ze er belang bij omdat ze biljarts ver kochten. Toen deed bovendien de eenarmi ge bandiet, de gokautomaat dus, zijn intrede in de kroeg. Daarmee werd dat belang voor Loontjes aanmerkelijk groter. In de tussentijd kwamen en gin gen brouwerijen als kerkgangers langs de gevels op zondagen die eindeloos leken. De lichtreclames aan die gevels markeerden de waan van de dag en werden soms snel ingehaald door de tijd. Bierbrouwerijen die landelijk een groter marktaandeel nastreefden zochten hun heil ook in Middel burg. Ze rammelden aanlokkelijk met de beurs, terwijl gevestigde mer ken oververzadigd leken van hun eigen product en weinig initiatie ven ontplooiden. Het is de hamvraag of en wan neer het interbellum waar de Mid delburgse horeca nu onder ge bukt gaat, doorbroken zal wor den. Natuurlijk zal er altijd buiten de deur worden gegeten, gedronken, gebiljart en gegokt, maar mag het misschien ietsje meer zijn? HEIKANT - Mark Zwartelé uit Hei kant loopt vaak door de bossen van het waterwingebied bij Sint Jansteen. Hij woont er vlakbij. Een week geleden zag hij een dier dat hij nog nooit het gezien. Nieuwsgierig geworden raad pleegde hij internet. Al snel kwam hij erachter dat het om een Chinese muntjak moest gaan. Zwartelé waarschuwde Mare Buy- se uit Hulst, vrijwilliger van na- tuurvereniging De Steltkluut. Via de website waarneming.nl maak te Buyse 'de vondst' vervolgens wereldkundig. „Ik heb nadien verschillende men sen gesproken die het dier ook hebben gezien", vertelt Zwartelé. „De muntjak scharrelt hier ver moedelijk al langer rond, want er - zijn al waarnemingen van een week of drie, vier geleden." Sinds vorige week vrijdag heeft Zwar telé de muntjak niet meer gezien. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat die niet meer ergens in het wa terwingebied van Sint Jansteen zit." Zwartelé was verrast een onbe- ZIERIKZEE - Onder de titel De Week van de Herdenking besteedt de EO televisie vanaf dinsdag 28 januari tot en met zaterdag 1 fe bruari dagelijks om 17.00 uur ge durende vijf minuten aandacht aan de Watersnoodramp van 1953. Daarvoor zijn opnames gemaakt van verhalen in het Oral History Project met verhalen van nabe staanden en van het DNA-project waarbij getracht wordt niet-geï- dentificeerde rampslachtoffers hun naam terug te geven. De EO doet in dit vorm van een do- cusoap. Verder komt in deze uit zendingen elke dag een thema aan de orde dat betrekking heeft op het leven aan en met het wa ter. De laatste uitzending in deze serie gaat over de herdenking in Ouwerkerk waar zaterdag 1 februa ri een krans wordt gelegd voor de niet-geïdentificeerde slachtoffers. kend dier min of meer in zijn ach tertuin aan te treffen. Buyse is minder verrast. Hij weet als na tuurliefhebber uit jarenlange erva ring dat diersoorten komen en gaan. „Reeën zijn hier in de acht tiende eeuw zo goed als uitge roeid. Mensen keken toen anders tegen wild aan. Als ze iets eet baars als een ree zagen, lag dat al snel op hun bord. Legaal of ille gaal." Inmiddels zijn reeën in Zeeuws- Vlaanderen weer gemeengoed, volgens Buyse dankzij de Bel gische familie Bekaert. Die zetten jaren geleden reeën uit op haar landgoed Het Groot Eiland tussen Hulst en Axel. Buyse: „Tegelijker tijd verrezen daar torens om erop te jagen." Tachtig tot honderd reeën zitten er nu op en rond Het Groot Ei land, vermoedt Buyse. 'Vele tien tallen' zijn er volgens hem bij Axel, in natuurgebied Smitsschor- re. „En daarbuiten zijn er, ver spreid over de streek, nog vijftig, zestig." Buyse velt geen oordeel over de te rugkeer van reeën, zoals hij dat ook niet doet over de opmars van de vos. Het gebeurt 'gewoon'. „Omdat er anders wordt gedacht over wilde dieren, over jacht. Men sen hoeven niet meer elk wild dier op hun bord te hebben. Er is genoeg te eten." Dat er voor het eerst een Chinese muntjak in Zeeuws-Vlaanderen is gesignaleerd, ook de allereerste in Zeeland voorzover bekend, doet Buyse dan ook niet zoveel. „Ja, het is een exoot, een dier dat hier van oorsprong niet thuis hoort. Reeën en vossen komen hier al van oudsher voor. Dat is wel een verschil." Of de kleine, uit Zuidoost-Azië af komstige hertachtige een aan winst is of juist een bedreiging vormt, durft Buyse niet te zeggen. „Exoten hebben mijn belangstel ling niet." Het is toch goed dat Buyse de muntjak op www.waarneming.nl heeft gemeld. Bij de zoogdieren vereniging in Nijmegen gaan dan direct alarmbellen af. Op dit moment worden de ver wachtingen die mensen hebben als ze Arnemuiden bezoeken in de praktijk niet waargemaakt. Er is geen visrestaurant, je kunt geen foto laten maken van jezelf in kle derdracht, er is geen haven waar langs je kunt flaneren. De attrac ties die er wel zijn, zoals de histo rische scheepswerf, het Uusje van Eine en het Stadthuysmuseum zijn slecht te vinden. Volgens de Ondernemersvereni ging Arnemuiden heeft het dorp door zijn visserijkarakter echter wel 'de potentie om uit te groeien tot een aantrekkelijk toeristen- stadje'. Dat is goed voor zowel de toeristen die de plaats nu voorbij rijden, als voor de inwoners. Die hebben er baat bij als het dorp nieuwe impulsen krijgt. Maandag 27 januari wordt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de On- dernemersverening Arnemuiden een stappenplan gepresenteerd. Dat is gemaakt door Arnemuide- naar Jimmy Theune, die als stu dent urban design voor de afde ling economische zaken van de ge meente Middelburg een afstudeer opdracht maakte over de economi sche kansen van het dorp. Theune stelt voor de maritieme sfeer terug te brengen in Arne muiden en die ook duidelijk her kenbaar te maken. De onderne mers zijn daarover enthousiast en hopen op steun van de gemeente. cp door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Horeca op W;;khe?'öi Munt jak doet alarmbellen geli j k rinkelen Het vroegere Maastrichts Bierhuis is nu het huidige eetcafé De Zwarte Rui ter op 't Witte Paart in Middelburg. door Harmen van der Werf Mark Zwartelé, Heikant door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het vissersdorp Ar nemuiden maakt veel te weinig ge bruik van zijn maritieme verleden. De ondernemersvereniging wil er de komende jaren hard aan gaan werken om dat te veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26