ZEELAND Pasta! almanak 32 en 33 UWV: aantal Zeeuwen met een werkloosheidsuitkeringen in maand tijd gestegen met 380 naar 8179. FFA voor Hawa Abdi Diblaawe Nan van den Berg wil Loesje naar Zeeland halen de biggetjes NET DIE DAG hun mis VERZFIteon, Levon Aronian neemt optie op titel in Tata Stee! toernooi MIDDELBURG - Steeds meer Zeeuw en belanden in de WW, al blijft het de regio met de laagste werk loosheid. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor Statistiek (CBS) en uitkeringsinstantie UWV. Het aantal Zeeuwen met een werk loosheidsuitkering is in december met 380 toegenomen tot 8179. Het aantal werkzoekenden in Zeeland bedraagt nu 11.181. Naast WW-'ers zijn dat bijstandsgerech tigden en schoolverlaters. Uitkeringsinstantie UWV wijt de stijging aan seizoensinvloeden. In de horeca (plus 75) en de uitzend- branche (plus 80) is tijdelijk min der werk voorhanden. Ook de de tailhandel en de sector me- taal-elektro bieden minder werk dari in november. Over het gehele jaar raakten ook veel mensén hun baan kwijt in de bouw en de zorg- en welzijns sector, als ook de zakelijke en fi nanciële dienstverlening, waarin ook veel uitzendkrachten hun brood verdienen. Relatief goed ging het in de voe dingsmiddelenindustrie, met de bouwmaterialenhandel, de cul tuurinstellingen als ook het open baar bestuur. In die sectoren nam de werkgelegenheid het minst af. In vergelijking met een jaar eer der is het aantal WW'ers in Zee land in 2013 met 26 procent toege nomen. Schouwen-Duiveland no teerde de hoogste stijging. Daar nam het aantal WW-uitkeringen met 50 procent toe tot 758. Kapelle (plus 45 procent naar 209) en Borsele (plus 32 procent naar 446) behoren eveneens tot de snelle stijgers. In Middelburg liep de werkloosheid minder snel op: plus 19 procent naar 1096 WW-uitkeringen. De meeste WW'ers wonen in Vlissingen: 1340. Er kwamen daar in het afgelopen jaar 237 werkloos heidsuitkeringen bij, een stijging van 21 procent. Terneuzen telt ech ter de meeste werkzoekenden als WW'ers, bijstandsgerechtigden en schoolverlaters worden opteld. Dat zijn er in totaal 1937. Van de 11.181 werkzoekende Zeeuwen zijn er 1398 jonger dan 27 jaar. Terneuzen telt de meeste: 212. Bij de jeugdwerkloosheid klop pen steeds meer jongeren aan het loket, maar ze vinden ook weer sneller een baan. Het UWV zegt dat jongeren vaker flexibele con tracten hebben. Ze hoppen make lijker van baan naar baan, ook al gaat het om tijdelijk werk. Naar verwachting loopt de werk loosheid dit jaar nog verder op, ook al gaat het wat beter met de economie. Vorig jaar is al voor speld dat broos economisch her stel niet meteen leidt tot meer ba nen. MIDDELBURG - De Four Freedoms Medal voor Vrijwaring van Ge brek wordt zaterdag 24 mei in Middelburg uitgereikt aan Dr. Ha wa Abdi Diblaawe. Zij is geboren in 1947 in Mogadishu, Somalië, en is een Somalische mensenrechten activiste en arts. Zij is tevens de oprichtster en voorzitster van Dr. Hawa Abdi Foundation (DHAF). Deze stich ting zorgt al dertig jaar voor de be schikbaarheid van gezondheids zorg, scholing, voedsel en onder dak voor kwetsbare groepen in de samenleving. Die oppasoma uit Goes heeft zo haar bezigheden. Haar ene dochter woont in Italië, maar komt af en toe - met hond - op bezoek. Daar naast zijn er de wekelijkse oppasda- gen. Dan past oma op twee kindjes van haar andere dochter, die dichter bij woont. Zij hebben ook een hond. Het dier houdt van gezelligheid en springt graag op de bank om zich knus bij oma en de kinderen te voe gen. Dat mag niet, maar een streng 'nee!' helpt niet altijd en dus pro beerde de 5-jarige Fabio het eens an ders. 'Pasta! Pasta!' riep hij. 'Pasta?', vroeg oma verbaasd. „Ja, dat zegt tante Mariëlle uit Italië ook altijd te gen haar hond." Oma snapte dat haar kleinzoon 'basta' bedoelde. VRIJDAG 24 januari 2014 TOEVALLIG BLEHEN Zeeuwen in de WW Meer door Frank Balkenende Tip? redactie@pzc.nl COLIJNSPLAAT - Rissoles met gevogelteragout, kalfsge- braad met gesmoorde zuring, vruchten in wijngelei met Marasquinlikeur: een menu zoals kok Johan Pieter Gros zijn vorst Willem 1 in 1813 kon serveren, maar 120 bewo ners en Noord-Bevelandse zorggebruikers van zorgcen trum Cleijenborch in Colijnsplaat genoten het gewoon op een druilerige januarimiddag. Chef Hans Everse van de Cleijenborchkeuken en bestuurslid van het Koksgilde was gastheer bij de presentatie van de campagne 'Vorstelijk Tafelen' van de stichting De Nederlandse Kookkunst. In mei en juni houdt de stichting een campagne om de vie ring van tweehonderd jaar Koninkrijk der Nederlanden-te koppelen aan de viering van de Nederlandse kookgeschie- denis. Die heeft de stichting geboekstaafd in een uitgave met culinair schrijfster Janny de Moor en chefkok Albert Tielemans: Vorstelijk Tafelen in Nederland, die 30 april verschijnt op paleis 't Loo. Voorzitter Nico de Rooij hoopt dat restaurants, hotels en instellingskeukens dit voorjaar de historische recepten gaan aanbieden. In Colijnsplaat werden ze met smaak gegeten, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21