Vissen schieten op de iPhone Trots van gamei VERDIEPING 11 IJgJj p "X: Dat succesvolle games niet voorbehouden zijn aan pc's en spelcomputers bewijst Ridiculous Fis- hing. Deze game, geproduceerd door het Utrechtse tweemansbedrijfje Vlambeer, werd uitgeroepen tot game van het jaar 2013 op iOS, het besturingssysteem van Apple, en genomi neerd voor diverse nog niet uitgereikte prijzen. Volgens een recensie van het games- en media- programma GameKings is de game briljant in zijn simpelheid en tegelijkertijd behoorlijk bizar. De speler gooit een hengel uit en vangt een paar vissen die bij het ophalen van de lijn de lucht in worden gelanceerd. Hoe meer vissen vervolgens uit de lucht worden geschoten, hoe hoger de score uitvalt. De'ontwikkeling van de game ging echter niet zonder slag of stoot. Na dat Rami Ismael en Jan Willem Nijman van Vlambeer al maanden bezig waren met het ont wikkelen van het spel, bleek een Amerikaans be drijfje het spel 'gejat' te hebben. „Een eerdere versie was nagemaakt door dat bedrijf', vertelt Ismael. „Dan zakt de moed je inderdaad in de schoenen." Juridisch was er niets tegen te begin nen. „Ze boden ons geld en credits in de aftite ling, maar we wilden gewoon onze game terug." Ridiculous Fishing Anderhalf jaar duurde het voor Ismael en Nij man het spel toch in de Apple appstore introdu ceerden voor 2,69 euro. Ze hadden niet stilgeze ten en het spel vanaf 'het skelet' opnieuw opge bouwd. Wat er daarna gebeurde? „Na één dag hadden we honderdduizend euro verdiend", zegt Ismael. „Zoiets durf je als Utrechtse jon gens zonder diploma niet te dromen, nee. We verdienen geld met wat we het allerliefst doen." Wie de Nederlandse game-industrie noemt, noemt Guerrilla Games. Deze Amsterdamse stu dio heeft wereldfaam gemaakt met de Killzo- ne-serie. De laatste in de serie, Killzone Shadow Fall, werd in november tegelijk met de Playsta tion 4 geïntroduceerd en staat sindsdien in het lijstje van bestverkochte games. Killzone Shadow Fall ging al meer dan een miljoen keer over de toonbank. In het spel draait het om de strijd tussen de vol keren Helghast en Vekta. De planeet van Helg- hast is verwoest na de oorlog uit Killzone 3. De Helghan vestigen zich op de planeet van Vekta. Beide volkeren zijn enkel van elkaar gescheiden door een hoge muur. Dat gaat 30 jaar goed, maar dan breekt de oorlog uit. Guerrilla Games kent zijn oorsprong in de zoge naamde 'dot-com bubble' aan het eind van de ja ren negentig, toen de internetsector explosief groeide en veel kleine internetbedrijfjes werden opgericht. Verschillende jonge game-ontwikke- laars besloten onder één naam de samenwer king te zoeken. Vijfjaar na de oprichting van Guerrilla Games kwam het bedrijf in handen van Sony, dat ook de Playstation ontwikkelt. De overname werd met gejubel ontvangen. De commerciële moge lijkheden werden onder de vleugels van de Ja panse marktleider in spelcomputers verder uit gebuit. Met de introductie van de Playstation 4 zijn de mogelijkheden voor games groter dan ooit. De grafische weergave van Killzone Shadow Fall wordt geroemd om zijn haarscherpe details. Killzone Shadow Fall

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11