Delegaties star op eerste dag Syrië-top IKK 1 44 Mensen eten honden en katten, maar die zijn inmiddels ook dun en hongerig 8 BUITENLAND SYRIË Terwijl er in Zwitserland wordt gepraat, sterven kinderen in het door Assad belegerde Yarmouk. GRAND TOUR ZUID-AFRIKA v.,„ai 2499 „P lilÉlllll De Syrische minister van Buiten landse Zaken Walid al-Mouallem zei al voordat de conferentie be gon: „Assad gaat niet aftreden, dat is een rode lijn." Over de rebellen wist hij te melden dat ze zich aan 'seks-jihad en incest' schuldig ma ken. Toen VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon hem vertelde dat hij slechts tien minuten spreek tijd had, reageerde de Syrische mi nister woedend: „Ik bepaal hoe lang ik spreek. U woont in New York, ik in Syrië." De toon was dus gezet. En de afge vaardigden van de oppositie de den daar flink aan mee. Ze noem den Assad een 'moordenaar' en riepen leden van de regeringsdele gatie op om 'over te lopen naar de oppositie'. Dat verzoek werd weg gehoond. In het perscentrum plaatsten twee Syrische journalisten pontifi caal de vlag van hun land naast hun laptop. „Assad is de beste pre sident die Syrië zich kan wen sen", zei een van hen. De man, die voor een tv-zender werkt die het regime steunt, wekt de wrevel van een journalist wiens sympa thie bij de oppositie ligt: „Wat een klootzak is die man, dit zou verboden moeten worden." „Verwacht niet te veel van deze vredesconferentie", zei een Arabi sche journaliste die werkt voor de krant Al Hayat, „Het is al heel wat dat ze aan één tafel zitten. Dit is het begin van een vredesproces dat hopelijk later tot concrete re sultaten leidt." DAMASCUS - Overleven op een dieet van water met Maggi en kruiden, afgewisseld met af en toe wat gras, planten, of honden vlees. Dat doen 18.000 mensen in het Palestijnse kamp Yarmouk, even buiten Damascus. Al meer dan een jaar belegeren de troepen van de Syrische president Bashar al-Assad het kamp. „De si tuatie is heel erg slecht. We heb ben veel kinderen die vergiftigd zijn omdat ze afval of giftige plan ten hebben gegeten. Mensen eten honden en katten, maar het pro bleem is nu dat de huisdieren ook dun en hongerig zijn en dus wei nig vlees op hun botten hebben", zegt Wesam Saabaneh, directeur van Jafra, een lokale hulporganisa tie. Saabaneh probeert wanhopig met de Syrische regering te onderhan delen over toegang voor humani taire organisaties, maar voorals nog met weinig resultaat. Vorige maand kon Jafra babymelk voor duizend kinderen naar binnen krijgen, maar inmiddels is dat op. Foto's tonen uitgemergelde bewo ners. Er zijn al 56 mensen, voorna melijk ouderen en kinderen, aan honger overleden, aldus de organi satie van het kamp. UNRWA, het VN agentschap voor hulp aan Palestijnen, pro beert al maanden toegang te krij gen tot het kamp. Een poging van UNRWA vorige week om 6.000 voedselpakketten en 10.000 polio vaccinaties te bezorgen werd ver hinderd nadat begeleiders van het Syrische leger werden beschoten. Zowel de oppositie als het Syri sche leger wijzen met de beschul digende vinger naar elkaar. Na internationale druk heeft de organisatie zaterdag toch een klei ne distributie gedaan. Christop her Gunness, woordvoerder van UNRWA, beschrijft een moei zaam proces. UNRWA leverde 200 voedselpakketten, die door militairen alleen werden ver strekt aan degenen die op een lijst stonden van 5.000 mensen die zich hadden geregistreerd bij een lokale NGO. Maar vervolgens kwamen er be richten dat vrouwen wier man ge wond is of bekend staat met het Vrije Syrische Leger mee te vech ten, werden afgewezen bij de dis tributie. Tot nog toe werden pas 75 pakketten, ieder genoeg om een familie van vijf personen een week te voeden, uitgedeeld. De Nederlandse hulporganisatie Help Syrië De Winter Door zegt 200 voedselpakketten, elk van 30 kilo, het kamp in te hebben gekre gen via een lokale partner. Maar dat is een druppel op een gloeien de plaat. „Besef dat wat er giste ren aan voedselpakketten mocht worden gedistribueerd slechts 2 procent van de mensen voorziet", waarschuwt de organisatie op haar Facebookpagina. Volgens de VN worden 200.000 Syriërs door het Syrische leger be legerd. Ze zijn afgezonderd van eten, medicijnen en brandstof. Re bellen, die dezelfde tactiek toepas sen, hebben 50.000 burgers in de houdgreep. Het gebruik van uit- Dé reisorganisatie naar verre bestemmingen e50, 22-daaqse groepsreis Pluspunten van deze reis hongering van de burgerbevol king als oorlogstactiek is in strijd met het internationaal recht. Meer dan vijftig VN-agentschap- pen en NGO's zoals Human Rights Watch hebben een oproep gedaan voor humanitaire toegang tot belegerde gebieden, waarvan Yarmouk er slechts een is. Ook UNRWA hoopt dat de internatio nale gemeenschap druk kan uitoe fenen om een einde aan de huma nitaire crisis te maken. De organi satie is online een Thunderclap- campagne begonnen, waarmee via sociale media een stroom van berichten wordt verstuurd. Het bereik ligt nu al op meer dan 10 miljoen mensen. Gunness van UNRWA noemt het 'een luid sig naal dat we genoeg hebben van berichten over mensen, inclusief kinderen, die verhongeren en dat we veilige en permanente huma nitaire toegang eisen tot Yarmouk en andere gebieden'. PARIJS Komiek gearresteerd De omstreden Franse komiek Dieudonné m'Bala m'Bala is gistermiddag opgepakt nadat hij eerder deze week een deur waarder heeft beschoten met een rubberkogel. De man was bij Dieudonné verschenen in verband met een belastingach terstand en niet-betaalde boe tes. Dieudonné is herhaaldelijk veroordeeld wegens gebruik van discriminerende en haat zaaiende teksten. De omstre den komiek staat bekend om zijn antisemitische uitspraken. Zo zei Dieudonné dat het jam mer is dat de gaskamers niet meer bestaan. Ook is hij de be denker van de 'quenelle', een soort omgekeerde Hitlergroet. 'Einde Facebook nabij' Ergens tussen volgend jaar en 2017 zal 80 procent van de Face- bookgebruikers het sociale me dium de rug toekeren, waarna het een snelle dood zal ster ven. Dat denken wetenschap pers van de Amerikaanse Prin ceton University. Ze vergele ken de levenscyclus van Face book met een model voor het verloop van besmettelijke ziek tes. Dit wordt vaker gedaan om te kijken hoe ideeën zich ver spreiden. Als het model klopt, verliezen gebruikers hun inte resse in Facebook zodra ze mer ken dat medegebruikers ook niet meer enthousiast zijn. En dan kan het rap bergafwaarts gaan, menen de onderzoekers. door onze correspondent Harald Doornbos MONTREUX - Het klassieke Montreux Palace Hotel, waar de vredesconferentie over Syrië plaats vindt, ligt pal aan het Meer van Genève. Maar de vreedzame omge ving had weinig effect op de beide Syrische delegaties bij de eerste echte vredesconferentie voor Sy rië. Beide partijen - regime en op positie - gaven vanaf het begin geen krimp. Overleven op gras en door onze correspondent Fernande van Tets Wesam Saabaneh, directeur hulporganisatie Jafra Vanaf 27 januari Zuid-Afrika Actieweek korting P P Non-stop vluchten met KLM Inclusief vele activiteiten en gamedrives Alle data gegarandeerd vertrek INCLUSIEF: vluchten, overnachtingen, entreegelden, stadstour Pretoria, Knysna en Kaapstad, bezoek Kruger National Park en Tsitslkamma, gamedrives, boot cruise St. Lucia, sunset cruise op de Qolora river, wijnproeverij en Nederlands- /Afrikaanssprekende reisleiding. U reist per comfortabele airconditioned bus en verblijft in goede comfortabele hotels o.b.v. logies-ontbijt en drie keer diner. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b., reis- annuleringsverzekering.Ter plaatse: optionele excursies, fooien, overige maaltijden en persoonlijke uitgaven. I Palestijnse vrouwen en kinderen betuigen hun solidariteit met inwoners van het Palestijnse vluchtelingenkamp Yarmouk in Syrië, foto Corbis/HH anu/b Meer informatie en direct reserveren zie WWW. FOX.nl of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op FOX.nl voor verkopende reisbureaus en gratis brochure PRINCETON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8