Microsoft stopt ondersteuning Windows XP resultaat BINNENLAND 7 66 Iedere pc die na 8 april nog XP gebruikt is kwetsbaar voor virussen 66 Onze klanten hoeven zich geen zorgen te maken over de geldautomaten Elke pc die na die datum nog draait op XP, is kwetsbaar voor vi russen en andere malware. Dit geldt ook voor geldautomaten van banken. Concreet betekent het 'pensioen' van Windows XP dat er geen es sentiële beveiligingsupdates voor het systeem meer volgen. Wel kondigde Microsoft onlangs aan dat het tot juli 2015 toch anti-mal ware updates blijft leveren. Daar mee lijkt het bedrijf enigszins te gemoet te komen aan de bezwa ren vanuit het bedrijfsleven. „De periode tot juli 2015 kunnen orga nisaties alsnog gebruiken om over te stappen op een nieuwer sys teem", stelt Microsoft. Het soft warebedrijfkondigde drie jaar ge leden al aan te zullen stoppen met de ondersteuning van XP. „Ie dere pc die daarna nog gebruik maakt van het systeem, wordt daarmee kwetsbaar voor virussen, spyware en andere schadelijke software die bedrijfsinformatie kan stelen of beschadigen", aldus Microsoft. Het uitblijven van software-upda tes kan leiden tot ernstige schade zoals datalekken, ID-fraude of fy sieke schade, doordat IT-syste- men falen. Zo groeit de kans dat hackers en anderen met kwaad in de zin onbeperkt toegang hebben tot het systeem. Sterker, ook ande re systemen die via internet ver bonden zijn aan de XP-computer lopen gevaar. Volgens Netmarket- share draait krap 29 procent van de pc's nog op Windows XP. Dat komt neer op ongeveer 500 mil joen pc's wereldwijd. In Neder land zijn volgens Microsoft 12 mil joen pc's. Daarvan zou circa 8 pro cent nog draaien op het oude sys teem, cijfers die de softwareleve rancier overigens zelf niet wilde bevestigen. Ook veel geldautomaten van ban ken draaien nog op Windows XP, al geven ook banken geen aantal len. Consumenten die geld uit de muur trekken, hoeven echter niet bang te zijn voor een mogelijk fi nancieel- of beveiligingsrisico. „We zijn al langere tijd bezig met een zogeheten 'upgradeplan'", ver telt Karen de Vries, woordvoerder van ABN-Amro. Uit veiligheids overwegingen kan ze niet zeggen wanneer de upgrade van de verou derde apparaten van de bank vol tooid is. „Maar we gaan uit van een soepele overgang. Onze klan ten hoeven zich geen zorgen te maken", verzekert ze. Ook De Vries' collega's van ING en Rabobank spreken in die con text over een 'migratieplan' en 'weinig hinder voor klanten'. Dat komt volgens de financiële instel lingen onder meer doordat Micro soft ruimschoots van tevoren heeft aangekondigd dat het zou stoppen met de updates. De upda tes betreffen overigens alleen de geldautomaten van de banken. Pinbetalingen in winkels worden ondersteund door een eigen be sturingssysteem en ondervinden geen hinder van de plannen van Microsoft. Verscheidene ICT-specialisten ge ven aan dat het besluit van Micro soft om XP na ruim dertien jaar met pensioen te sturen niet meer dan legitiem is. De datum van 8 april is al heel lang bekend. Bedrij ven en consumenten die daarna ook veilig willen werken, zullen daarom moeten overstappen op een nieuw besturingssysteem. Beter Bed sluit twee ketens Beter Bed sluit dit jaar dè fili alen van zijn ketens Slaapge noten en Matrassen Con cord in de Benelux. Ook de matrassenzaak op de Mortie reboulevard in Middelburg sluit de deuren. Door zich te richten op de formules Be ter Bed en BeddenReus hoopt het bedrijf de moeilij ke marktomstandigheden in Nederland en België beter te doorstaan. Meer mensen met betalingsproblemen Het aantal mensen met beta lingsproblemen in Neder land groeit. Het afgelopen halljaar kwamen er 20.000 consumenten bij met achter stand op hun lening. Er zit ten 740.000 consumenten in de financiële problemen. Van alle mensen die bij Bu reau Krediet Registratie (BKR) staan geregistreerd heeft 8,6 procent een 'serieu ze betalingsachterstand'. Utrechtfans rijden in hinderlaag Een aantal bussen met sup porters van FC Utrecht is woensdagavond in Nijme gen in een hinderlaag gere den. De bussen waren op weg naar het stadion van NEC, toen tientallen jonge ren tevoorschijn kwamen en de bussen met stenen en vuurwerk bekogelden. Onbe kend is of er gewonden zijn gevallen. De Telegraaf wordt maatje kleiner De Telegraaf gaat als laatste landelijke krant over op het kleinere tabloid-formaat. Al le andere dagbladen namen al jaren eerder afscheid van de onhandig grote broad- sheetpagina's. Nu De Tele graaf kiest voor tabloid, het formaat van deze krant, ver schijnt de lokale Hoogeveen- sche Courant (oplage 10.300), ais enige nog op grootformaat. 63 POGINGEN, SLECHTS 6 HAALDEN TWEEDE KAMER Toch is Dubbelboer tevreden over het burgerinitiatief. Dat een voor stel zelden meteen effect sorteert, bestrijdt hij. „Je verwachtingen moeten niet te hooggespannen zijn; het gaat om het op de agen da zetten van onderwerpen. Dat gebeurt. En het leidt tot meer dan dat. Kijk naar het rookverbod: hoe wel Clean Air Nederland nooit de gelegenheid heeft gekregen om in de Tweede Kamer te praten over rookvrije horeca is hun doel uit eindelijk bereikt, mede dankzij de stampij die zij gemaakt hebben." Het debat over het EU-initiatief stemt de PvdA'er positief. „Zo had ik het bedoeld: de burgers die samen als het 151ste Kamerlid in het parlement optreden." /«mém vragen over de nieuwe pensioenwet Ja. De pensioenkwestie begint na drie jaar ploeteren een hoofd pijndossier te worden voor kabi net en pensioenfondsen. Het lukt maar niet om een nieuwe wet te maken,die uitzicht biedt op een stabiel pensioenstelsel, met geïn dexeerde pensioenen en een sta biele premie. Ja. Het huidig stelsel met een vaste aanvullende pensioenuitke ring is niet meer houdbaar. Door de lage rente hebben veel fondsen onvoldoende pensioenvermogen en moeten zij de uitkering kor ten. Vorig jaar deden 68 fondsen dat; dit jaar ontkomen zo'n 35 fondsen daar niet aan. Veel pen sioenfondsen indexeren de pen sioenen al jaren niet meer, waar door de koopkracht wordt uitge hold. Klijnsma kwam afgelopen zo mer met twee pensioenmodellen: een verbeterde versie van het hui dig stelsel en een nieuw, reëel stel sel. Dat laatste betekent: wél aan passing aan stijgende lonen en prijzen; maar geen absolute zeker heid over een vaste jaarlijkse pen sioenuitkering. Beide voorstellen trok ze, na verzet van de pensioen wereld, in september in. In oktober kwam Klijnsma met een voorstel dat het midden houdt tussen beide afgeschoten plannen. Dat vond meer genade bij de betrokken partijen. Maar nu gaat het om de spelregels (offi cieel heet dat het Financieel Toet singskader) dat moet gaan gelden voor deze regeling. De staatssecre taris wil wachten totdat deskundi gen - de Commissie Parameters - komt met voorstellen. Dat is be gin maart. Pensioendeskundigen den ken dat de commissie er op 1 maart niet uit is, omdat de kwes tie extreem ingewikkeld is. De verwachting is namelijk dat de rendementen voor pensioenfond sen de komende jaren lager uit zullen vallen. Dat komt slecht uit, want dan moet de premie om hoog. Het kabinet rekent er op dat de premies in 2015 juist om laag gaan. Die belofte kan waar schijnlijk niet worden waarge maakt. Politiek ligt dat zeer gevoe lig. Ja, want anders houd je over tien, twintig jaar nauwelijks iets over. Maar indexatie kost geld. Pen sioenfondsen moeten daarvoor een dekkingsgraad van rond de 130 procent hebben. Vele hebben dat nu niet. Om dat te bereiken, moet meer risico met beleggin gen worden genomen. Dat is ris kant, want bij tegenvallers moet er mogelijk flink worden gekort op het pensioen. De buffers moe ten dus omhoog. Invaren betekent dat bestaan de rechten overgeheveld worden naar het nieuwe systeem. De pen sioenwereld vreest talloze rechts zaken over het 'eigendomsrecht' dat op grond van Europese wet ten niet zomaar mag worden afge pakt. Klopt. Het zou best kunnen dat het nog tot 1 januari 2016 duurt voordat het nieuwe stelsel er is. Tot die tijd blijft het oude, gebrekkige stelsel intact. Met het risico dat, bij onvoldoende dek king, fondsen net als vorig en dit jaar ook in 2015 en de jaren daar na moeten korten. DONDERDAG 23 JANUARI 2014 door Leon Bogaard AMSTERDAM - Vergeet virussen, spyware en andere schadelijke soft ware. Het grootste gevaar voor in ternet is vanaf april het gebruik van Windows XP. Microsoft stopt namelijk per 8 april met de onder steuning van het systeem. Woordvoerder Microsoft Woordvoerder ABN-Amro UDEN TIEL NIJMEGEN AMSTERDAM Van de 63 aanvragen voor agende ring van een thema in de Kamer hebben er vooralsnog slechts 6 de eindstreep gehaald. 3 nieuwe ver zoeken zijn in behandeling. 46 aanvragen zijn in een vroeg sta- tium afgevallen. De redenen varië ren: de onderwerpen zijn al aange kaart, niet relevant (zoals de 'natio nale shoarmadag') of kregen te weinig steun. Wel behandeld: bio-industrie (2007) ziekte van Lyme (2010) stervenshulp (2010) AOW-verhoging (2011) sancties tegen Israël (2013) burgerforum-EU (2014) 8 Pensioenfondsen zijn boos op staatssecretaris Klijnsma (Sociale Zaken) omdat de nieuwe pen sioenwet opnieuw is uitgesteld. Wat is er precies aan de hand? door Chris van Alem Ils er reden tot boosheid? Is dat nodig dan? 3 Wat is er tot dusver gebeurd? 4 Hoe staat het er nu voor? 5 Waar wringt de schoen? 6 Wordt het pensioen straks geïn dexeerd? 7 Hoe zit het met 'invaren'? 8 Geen optimistisch vooruitzicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7