Veel rumoer, maar weinig Screening op borstkanker spaart leven van 18.000 vrouwen 66 Tot nader order is het geen succes. De vraag dringt zich op of het niet mislukt is. 6 BINNENLAND WD wil harde Kleuter eet in aanpak weigeren tuin gevonden seizoenswerk worst met gif Burgers slagen er amper in om een onderwerp op de agenda van het parlement te krijgen. De media-aandacht die de burgerinitiatieven met zich meebrengen telt zeker DEN HAAG - Het burgerinitiatief leidt zelden tot succes. Het recht van burgers om onderwerpen op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen, heeft nog nooit direct geleid tot aanpassing van beleid. Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat sinds de invoering van het burgerinitiatief in 2006 63 voorstellen zijn aangemeld. Hier van haalden er 46 niet eens de eer ste selectie, bijvoorbeeld omdat er minder dan de 40.000 benodigde handtekeningen waren verza meld. Van de zeventien voorstellen die wél door de commissie burgerini tiatieven van de Tweede Kamer zijn besproken, zijn er acht naar de prullenbak verwezen, omdat ze niet aan de eisen voldeden. Zo mag er de afgelopen twee jaar niet over het onderwerp gedebat- teerd zijn en mag het thema geen betrekking hebben op belastin gen of de Grondwet. Slechts zes burgerinitiatieven heb ben de eindstreep gehaald en zijn behandelden de Kamer, zoals ver hoging van de AOW-uitkering, stervenshulp aan mensen die 'klaar' zijn met hun leven en een verbod op de bio-industrie. In vijf gevallen kregen de indieners tij dens het debat nul op het rekest. Alleen een initiatief over de ziek te van Lyme leidde op verzoek van de Kamer tot een onderzoek van de Gezondheidsraad. Drie burgerinitiatieven, waaronder 'Stop overvolle klassen', zijn nog in behandeling. „Tot nader order is het geen suc ces", zegt de Amsterdamse hoogle raar actief burgerschap Eveline Tonkens. „De vraag dringt zich op of het initiatief niet mislukt is", stelt de Utrechtse hoogleraar staatsrecht Henk Addink. Zij me nen dat burgers simpeler toegang moeten krijgen tot de Tweede Ka mer. Ook grondlegger van het initiatief oud-Kamerlid Niesco Dubbelboer (PvdA) wil dat. Wat hem betreft moet het aantal handtekeningen omlaag naar 15.000 en moet de twee-jaarseis versoepeld worden. Voorzitter van de commissie bur gerinitiatieven Helma Neppérus (WD) voelt wel wat voor dat ini tiatief. DEN HAAG - De krantenkoppen van gisteren zullen Thierry Bau- det weinig vrolijk hebben ge stemd. 'Geen steun voor referen dum over EU' was de conclusie na de behandeling van zijn bur gerinitiatief in de Tweede Kamer. Toch is Baudet positief: „Het in strument is op zich absoluut een verrijking van de democratie." De ruim 60.000 handtekeningen die hij met zijn Burgerforum-EU verzamelde, leidde na tien maan den eindelijk tot een debat. Zijn doel: burgers moeten meer te zeg gen krijgen over de Europese Unie. De Kamer was hier nog niet voor te porren, maar Baudet houdt goe de moed. Volgende week wordt er over het onderwerp gestemd; de PvdA zou zijn voorstel nog aan een meerderheid kunnen helpen. De rechtsfilosoof kwam met zijn voorstel nog een heel eind: het overgrote deel van de burgerinitia tieven die sinds 2006 zijn inge diend, halen de eindstreep niet. En als ze de plenaire zaal van de Tweede kamer al bereiken, wor den ze vrijwel altijd direct afge schoten door de fracties. Toch is al het werk niet voor niets, zeggen indieners terugkij kend. De media-aandacht die de initiatieven veroorzaken telt ze ker, erkent oud-premier Dries van Agt (CDA). De voormalige minister-president maakt zich sterk voor de positie van de Pales- tijnen en sprak vorig jaar in de Tweede Kamer over mogelijke sancties voor Israël. „Het effect van ons burgerinitiatief was gro ter bij de mensen in het land dan bij de leden van de Tweede Ka mer", constateert Van Agt afgeme ten. Want hoewel hij een 'lichte verschuiving' in de Kamer ziet, leidden de bijna 65.000 handteke ningen onder zijn 'Sloop de muur' niet tot nieuw beleid. „Het feit dat de zaak weer eens wordt besproken is gunstig. Je maakt wakker, dat wel." Er kwamen meer donaties binnen bij de stich ting van Van Agt. Een kater hield de oud-premier dan ook niet over aan zijn kortstondige terugkeer naar het parlement. „Ik had me zelf geen illusies gemaakt vooraf." Voor de minder politiek, ervaren burgers schuilt daarin wel een risi co. De frustratie kan groot zijn als het effect van alle inspanningen minimaal is. Dat ervoer ook Jaap Duppen, die in 2011 de Tweede Ka mer namens 46.000 Nederlanders- probeerde te overtuigen de AOW-uitkering te verhogen. „Ik kreeg in Den Haag van iedereen complimenten over hoe belang rijk het voorstel was, maar vervol gens stemt alleen de SP voor. Ik zei: ik heb niets aan complimen ten, geef mij de centen." Duppen betitelt Kamerleden nu als huichelaars. „Het enige burger initiatief dat ik nu nog zal steu nen is het voorstel om het burger initiatief af te schaffen." Hoogle raar actief burgerschap Eveline Tonkens begrijpt de irritatie. „]e suggereert dat mensen iets te zeg gen hebben, maar op deze manier is het enkele reis teleurstelling." De grondlegger van het burgerini tiatief, oud-Kamerlid Niesco Dub belboer, ziet ruimte voor verbete ring. Net als hoogleraren en com missievoorzitter Helma Neppérus wil hij dat burgers makkelijker een onderwerp op de agenda van de Kamer kunnen plaatsen. Ook zou het goed zijn als ze tijdens de behandeling daadwerkelijk mo gen meediscussiëren. Zij zijn genezen. Hoewel de ziekte elk jaar vaker voorkomt, neemt de sterfte door borstkanker af. De vrouwen die niet meedoen aan het bevolkingsonderzoek lopen twee maal zoveel risico aan de ziekte te overlijden dan vrouwen die wél meedoen. Dat blijkt uit on derzoek van het Erasmus Medisch Centrum en de Universiteit Nij megen. De Gezondheidsraad is positief over het bevolkingsonderzoek. De verminderde sterfte weegt zeker BENEFIETSHOW op tegen de nadelen: overbehande- ling en onzekerheid bij vrouwen die voor een vervolgonderzoek worden uitgenodigd. Wel kan de begeleiding van vrou wen bij wie een verdacht plekje in de borst is ontdekt worden ver beterd, staat in een gisteren ver schenen advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Sinds de start van het bevolkings onderzoek voor vrouwen in de leeftijd van 50tot 74 jaar zijn vijf tien miljoen onderzoeken uitge voerd. In totaal is daarbij bij ruim 78.000 vrouwen borstkanker ont dekt. DEN HAAG - Bijstandsgerechtigden die weigeren seizoenswerk te doen, moeten gestraft worden met een korting op hun uitkering. Gemeenten die onvoldoende hun best doen personen met bijstand aan het werk te helpen, zouden de subsidie moeten terugbetalen aan het Rijk, Tweede Kamerlid Sjoerd Potters van de WD betoogde dat woens dagavond in een debat met staats secretaris Jetta Klijnsma van Socia le Zaken. Aanleiding voor het de bat was een bericht in Trouw dat bijstandsgerechtigden nauwelijks worden ingezet bij seizoensar beid. SILVOLDE - Een 4-jarig meisje uit Silvolde heeft dinsdagavond een met rattengif gevulde worst gege ten. De worst was volgens de moe der in hun voortuin aan de Heu velstraat gegooid. Het meisje dacht dat het ging om een met ha gelslag gevulde worst. Het meisje is met spoed naar het Slingeland Ziekenhuis in Doetin- chem gebracht. Daar bleek dat ze te weinig van het gif gegeten had voor direct gevaar. Ook een van de honden van de familie heeft van de vergiftigde worst gegeten. De maag van de hond is door een dierenarts leeggemaakt. De poli tie onderzoekt het voorval. epj "~ïf Burgerplan zelden succesvol door Sandra Donker en Niels Klaassen 1 Van de 63 ingediende burgerinitiatie ven haalden 46 niet eens de eerste se lectie. Slechts 6 zijn behandeld in de Tweede Kamer. Eén heeft resultaat ge had: een nader onderzoek Eveline Tonkens, hoogleraar door Sandra Donker en Niels Klaassen I Oud-premier Dries van Agt bepleit in de Tweede Kamer zijn burgerinitia tief over de positie van de Palestijnen. foto Werry Crone/HH door Paulus Smits ROTTERDAM - Dankzij het bevol kingsonderzoek is de afgelopen ja ren bij zeker 18.000 vrouwen tijdig borstkanker ontdekt. Verschillende bekende Nederlan ders hebben gisteren meegedaan met de benefietshow Sta op tegen kanker, met als doel donateurs te werven voor KWF Kankerbestrij ding. Bij het ter perse gaan van deze krant was de opbrengst van de lan delijke televisie-actie nog niet be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6