Darmkankeronderzoek is een omvangrijke klus Infoavond vrijwilligers museum Aardenburg PvdA: 'Kortere weekmarkt kan belangstelling weer opkrikken' 66 Veel Nederlanders, maar ook Polen uit Zelzate, Oostburg en Goes komen naar ons toe •*ii DE WERELD IN HET KLEIN 24 ZEEUWS-VLAANDEREN De Zuidlandstraat, het korte stukje, is het multicultistraatje van Terneuzen geworden. Uit de zorg Internist Han Otte, maag-darm-leverziek- ten-arts Sigrid Vandebosch en zorgcoördinator Ma- ry-Anne Sanders zijn minis ter Schippers best dankbaar. Haar besluit om een bevolkingsonder zoek naar darmkanker te laten doen onder mensen van 55 tot en met 75 jaar heeft er immers óók voor gezorgd dat de scopiekamer in het Terneuzense ziekenhuis naar een hoger plan is getild. Het onderzoek is namelijk gekop peld aan strenge eisen. Zo doorlie pen Sigrid en Han speciale oplei dingen. „Sigrid en ik hebben een theorie- en praktijkexamen afge legd, waarin bijvoorbeeld is ge toetst of we goed genoeg polie pen ontdekken en verwijderen", legt Han uit. Ook is de apparatuur aangepast. Han: „Zomaar een voor beeld; vroeger bliezen we voor een scopie-onderzoek lucht in de darmen. Het onderzoek eist dat we koolzuurgas gebruiken. Dat heeft een voordeel voor de patiën ten: minder darmkrampen. Luchi kun je immers alleen kwijtraken door het laten van winden, kool zuurgas ook door uitademen." Het doel van het onderzoek is lo gisch: zoveel mogelijk gevallen van darmkanker voor zijn. Han: „Darmkanker begint vaak als een poliep. Er gaat een lange tijd over heen voordat er kanker ontwik kelt. Het is dus zaak om in een vroegtijdig stadium in te grijpen." Deelname aan het onderzoek ge beurt op vrijwillige basis. „Maar de meeste Zeeuws-Vlamingen zijn als het om dit soort dingen gaat erg braaf', zegt Mary-Anne. „We denken in ons ziekenhuis over meerdere jaren 400 tot 500 extra coloscopieën te moeten doen. In het eerste jaar verwach ten we 250 mensen, die worden doorverwezen omdat een mon ster van hun ontlasting daartoe aanleiding geeft. Zo'n acht pro cent heeft waarschijnlijk te ma ken met kwaadaardigheid en on geveer 40 procent heeft polie pen." Dit jaar krijgen mensen die zijn geboren in 1938, '39, '47, '49 en '51 een potje met een staafje in de brievenbus. Mary-Anne:: „Met dat staafje moet je een beetje ont lasting in het potje doen. Er is een lijstje met tips toegevoegd om dat zo eenvoudig mogelijk te doen. De postbode zorgt er vervolgens voor dat het potje bij een centraal laboratorium wordt bezorgd. Als er daar bloedsporen in de ontlas ting worden aangetroffen, dan ko men wij in beeld." TERNEUZEN - Het eerste stukje van de Zuidlandstraat is nog geen honderd meter lang, maar het is er de wereld in het klein. Van een Poolse supermarkt tot een Turkse kapper, het zit er allemaal. Ook Nederlandse Terneuzenaren ko men er graag. En zelfs landgeno ten van de buitenlandse onderne mers van heinde en ver. Het laatste jaar is er in de Zuid landstraat heel wat nieuwe bui tenlandse nering bijgekomen. Daarvoor waren er ook buiten landse winkeltjes in het straatje gevestigd, met wisselend resul taat. De afgelopen tijd sloot de een na de ander, maar nu loopt de Zuidlandstraat weer goed vol en de zaken zijn allemaal netjes en uitnodigend. „De worsten!" Katrin Debkowska, uitbaatster van de Max Polski Sklep supermarkt in de Zuidland straat geeft maar even aan waar de klanten haar winkel speciaal voor bezoeken. In de koelvitrine liggen de traditionele Poolse wor sten kielbasaals de swojska en de krakowska netjes in het gelid. Ze doen een beetje denken aan ge frituurde bockworsten, met een gerimpeld velletje. „Niet alleen Polen uit Terneuzen komen bij ons boodschappen doen. Ze ko- men zelfs uit Zelzate, Oostburg en Goes naar ons toe", zegt Ka trin. In de vier maanden dat de Poolse buurtsuper nu geopend is, (voorheen zat er een Turkse win kel) verwelkomt Katrin tot haar vreugde ook steeds meer Neder landse klanten „Ik kan hen goed adviseren als ze een specifiek pro duct zoeken. En vertalen natuur lijk, dat moet ik ook met regel maat doen Sinds de toestroom aan Poolse werknemers in Nederland, raakt ook hun cuisine meer en meer in zwang bij Nederlanders. De Pool se keuken staat in Nederland nog al bekend als zwaar en vet, maar er zijn ook verfijnde gerechten voor wie Jlaki (stoofpot van pens) of czernina, (eendenbloedsoep) te ver gaat. Bij Katrin kun je bijvoor beeld ook alles kopen voor chlod- nik, een lichte koude bietensoep met zure room, dille en radijs. Ook liggen de schappen vol Pool se zoetigheden. Ook Ufuk, de Turkse kapper naast 'de Pool'knipt echt niet alleen Turkse haren. Dat hij voor slechts een tientje knipt, is ook de prijs bewuste Hollanders niet ontgaan, want die zitten ook in zijn stoel. „Ik ben nu acht maanden open en de zaken gaan goed!" Ook op dins dagmiddag is de kappersstoel be zet en zit er al iemand klaar in de wacht. Een afspraak maken is niet nodig en daar houden behalve Turken, ook Nederlanders van. Dat de zaken in de Zuidlandstraat goed gaan, bevestigt ook Sevilay Kaya, de eigenaresse van grill- room Ali Baba. Samen met haar echtgenoot en een groot team aan bezorgers runt ze nu sinds vorig jaar november het paleis voor shoarma, döner, kebab en vele soorten pizza. Ze zijn dagelijks pas vanaf 15.00 uur geopend, maar bel je eerder, dan bellen ze aan de hand van nummerherken- ning terug. Want elke hongerige klant is er immers eentje. Chinees restaurant Happy Gar den zit al jaren in de Zuidland straat, maar wel gloednieuw is de Antilliaanse toko Arcoiris om de hoek in de Stijn Streuvelsstraat. Voor het pand met felle neon- lampjes staan op een dinsdagmid dag de klanten buiten op straat te kletsen. „Wil je goed en goed koop, dan moet je hier zijn dame, echt waar! En lékker!" Eerder werd al bekend dat het toe komstige museumbestuur vanaf dit jaar het beheer van het huidi ge, gemeentelijke museum op zich neemt. Dat opent op 11 april weer. Het nieuwe bestuur geeft het een opknapbeurt en komt met een tijdelijke tentoonstelling over de Eerste Wereldoorlog in Zeeuws-Vlaanderen en, in het na jaar, met een lokaal thema. Vrij willigers die over twee jaar in het nieuwe museum aan de slag wil len, kunnen in het huidige mu seum alvast 'wennen'. Vrijwilli- gerstaken zijn onder meer kaart verkoop, rondleidingen verzor gen, onderhoud aan museum en tuin en inrichten van tentoonstel lingen. Geïnteresseerden kunnen zich melden via 0117 492503 of op woensdag 5 februari naar een info- bijeenkomst komen in het huidi ge museum aan de Marktstraat, aanvang 19.30 uur. Het idee is ingegeven door de vaststelling dat de huidige maan- dagmarkt in Hulst al jaren terug loopt. Niet alleen komen er min der bezoekers, maar ook het aan tal marktkramers dat in Hulst hun producten aan de man wil brengen, loopt terug. Dat maakt de markt ook steeds minder aan trekkelijker voor bezoekers. In het verkiezingsprogramma voor de ko mende raadsverkiezingen is het experiment met een maandagoch tend-markt opgenomen als kern punt. Volgens lijsttrekker Diana van Damme-Fassaert moet de Hulster weekmarkt op dezelfde leest ge schoeid worden als de markten in België. „Kijk maar in alle naburi ge plaatsen over de grens. Daar du ren de markten tot hooguit een uurtje of één 's middags." In Hulst moeten de kraamhou- ders tot een uurtje of vier wach ten voor ze hun spullen mogen pakken. Dat is volgens Diana van Damme-Fassaert ook de reden dat Belgische marktkooplieden geen trek hebben om naar Hulst te komen. „Maar er is vanuit Bel gië best belangstelling. Ik weet van vier marktkooplieden dat ze best op de markt in Hulst willen staan, als die alleen in de ochtend uren zou worden gehouden." Door er een ochtendmarkt van te maken, verwacht de PvdA een goed bezette, drukke markt met meer kraamhouders en dus inte ressanter voor het publiek. De PvdA wil verder in samenwer king met de middenstand ook een proef met vier parkeervrije weekenden om Hulst aantrekkelij ker te maken. door Raymond de Frel (n deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering: het bevol kingsonderzoek darmkanker. Mary-Anne Sanders, Han Otte en Sigrid Vandebosch houden zich voor ZorgSaam bezig met het bevolkingsonderzoek darmkanker. Multiculti in door Sheila van Doorsselaer Katrin Debkowska door Martijn de Koning AARDENBURC - Het toekomstig Ar cheologisch Museum Zeeland in Aardenburg zoekt vrijwilligers. Het museum opent pas in 2016, maar vrijwilligers krijgen de kans alvast te 'oefenen' in het huidige archeolo gisch museum. door Eugène Verstraeten HULST - De PvdA-Hulst wil een ex periment uitvoeren door de week markt in Hulst alleen op maandag ochtend te houden, in plaats van de hele dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68