TT Miljarden voor biobased 66 We willen baanbrekende projecten van de grond tillen en daarvoor in Brussel geld ophalen. 28 ZEELAND STRATEGIC BOARD DELTA REGION Zeeland wil samen met West-Brabant en delen van Zuid-Holland en Vlaanderen zich ontwikkelen tot een toonaangevende innovatie- en kennisregio. i door Frank Balkenende et vergt wel een krachtige en tegelijker tijd slimme aanpak. Om te voorkomen dat iedereen een andere kant op rent, is begin 2013 de Strategie Board Delta Re gion opgericht. Binnenkort baart die zijn eerste koepelvisie. De Strategie Board richt zich op drie regionale topclusters: Bioba- sed ofwel vergroening van de eco nomie, Logistiek en Maintenance (technisch/industrieel onder houd). Waarom? Omdat deze tak ken van sport de meeste kansen op groei en dus behoud en uitbrei ding van werkgelegenheid bie den. Innovaties moeten duur zaam zijn. De circulaire econo mie, waarin je de laatste kilo afval hergebruikt voor nieuwe produc ten, is wat betreft de board abso luut noodzakelijk om op de we reldmarkt concurrerend te blij ven. Sinds de faillissementen van Zalco en Thermphos is iedereen ervan doordrongen dat Zeeland het met de oude industrie niet gaat redden. Het is geen nieuw geluid dat de board laat horen. Biobased, logis tiek en maintenance vormen drie belangrijke speerpunten van de economische agenda van de pro vincie Zeeland. Er lopen concrete projecten, waarin bedrijven, over heden en kennisinstellingen sa menwerken, maar waarin het be drijfsleven wel de leidende partij is. De vergroening van de Zeeuw se economie vindt plaats in een groter verband. Ook Zuid-Hol land, West-Brabant, een stuk Zuid-Holland en Vlaanderen gaan voor biobased schuil onder de koepelorganisatie Biobased Delta, die inmiddels wel een on derdeel vormt van de Strategie Board Delta Region. Verder be staat er al twee jaar een Zeeuws kenniscentrum Logistiek, dat be drijven aan kennisinstellingen koppelt om zo vernieuwingssla gen te maken. En ook in Zeeland bestaat de zogeheten triple helix: de samenwerking van onderne mingen, onderwijs en overheid om economisch vooruit te ko men. Dan rijst de vraag of de Strategie Board Delta Region geen overbo dige praatclub is? Voorzitter Daan van Doorn - Zeeland kent hem als president-commissaris van energiebedrijf Delta - kan zich die vraag voorstellen. „Er bestaan wellicht wat misverstanden over de board. We zijn een instituut noch een uitvoeringsorganisatie. Bestaande instituten en organisa ties moeten vooral blijven doen wat ze doen. De board is een onaf hankelijk platform met topmen sen uit het bedrijfsleven, kennisin stellingen en overheden. Onze taak is het signaleren van kansen die blijven liggen. Dankzij het net werk van boardleden leggen we tevens slimme verbindingen, bij voorbeeld tussen verschillende economische sectoren zodat ken nis meerwaarde oplevert. Ook gaan we allianties aan, als het no dig is ook internationale. En we voeren samen een effectieve lob by en marketing voor de gehele Delta-regio." Wil je in Brussel kans maken op subsidies voor economische ver nieuwing, dan moet je bovenre gionaal, dus ook met Vlaanderen, optrekken en allemaal hetzelfde verhaal vertellen, zegt Van Doorn. „Het draait om profileren en posi tioneren van de regio. Dat doen we dus ook samen met Vlaande ren. We volgen hetzelfde spoor boekje." Tot 2020 investeren de Europese Commissie, de EU-lidstaten en Euro pese bedrijven meer dan 22 miljard euro in innovaties van sectoren die economische groei én kwalitatief hoogstaande banen leveren. Het geld wordt gestoken in publiek-private partnerschappen. Bedrijven, overhe den en kennisinstellingen financieren samen projecten. Het bundelen van krachten helpt volgens Europarlementariër Lambert van Nistel- rooij (CDA) alle partijen vooruit. Er ligt in Brussel 3,8 miljard euro klaar om het gebruik van groene grondstoffen als basis voor materia- len, chemicaliën maar ook voor energie, te stimuleren. Het Biobased In- dustries Consortium wil het geld benutten om bruggen te sl&an tus sen de sectoren chemie, landbouw, agrarische en voedingsmiddelenin dustrie, papier en energie. Tot het consortium behoren zestig grote en kleinere industriële bedrijven, clusters zoals de Nederlands-Vlaamse Deltaregio, en organisaties die zich bezigheden houden met technolo gie, industrie, land- en bosbouw. Samen willen ze biobased technolo gie ontwikkelen en in praktijk brengen. I m 11 |4 MEipfil I Lia Voermans, regiedirecteur Strategie Board Delta Region Aan een platform dat als een heli kopterpiloot ondernemend Zuid west-Nederland in de gaten houdt en zonodig bijstuurt, was behoefte, zegt Van Doorn. „Waar oostelijk Noord-Brabant en Lim burg hun brainport hebben, was er niets in Zuidwest-Nederland." De Regio West-Brabant en de pro vincies Noord-Brabant en Zee land besloten dat er een strate gisch platform moest komen. Avans Hogeschool, ROC West- Brabant en de Kring Rabobanken Zuidwest haakten als partners aan. Al met al een door Braban ders gedomineerde club. Zeeuwse inbreng is er van vice-voorzitter Gerard van Harten, onder andere voorzitter van de Raad van Com missarissen van Dow Benelux, en de Terneuzense burgemeester Jan Lonink die voor het belang van de Kanaalzone strijdt. Dat zijn twee van de acht board-leden. Toch hoeft Zeeland niet te vrezen dat West-Brabant met door de EU ge subsidieerde, kansrijke projecten gaat lopen en Zeeland alleen de kruimels mag oprapen, zegt Lia Voermans, directeur van het regie bureau van de Strategie Board. „Zuidwest-Nederland is de main- port van Europa. Zeeland speelt daar met zijn havens, industrie en logistieke sector een belangrijke rol in." Zeeland kan een regio met topkennis worden Daan van Doorn n ■fë -ï 3R1 lllilfi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64