Nederland 3 incasseert flinke klappen BINNENLAND 5 1 m Het marktaandeel van Neder land 3 in de avonduren schom melt rond de 4 procent. In januari 2013 was dat nog 7 procent. Ge middeld hebben maar 230.000 tot 240.000 kijkers hun tv op 3 staan. Voornaamste boosdoener is de nieuwe, dagelijkse BNN-soap Startup. Die trok maandagavond 51.000 kijkers. Dat is bar weinig. De soap heeft het ook verre van gemakkelijk, want moet in de vooravond concurreren met succesnummers De wereld draait door (verhuisd van Nederland 3 naar 1), Goede tijden slechte tijden (RTL 4) en de nieuwe realityhit Utopia (SBS 6). Dan nog vallen de kijkcijfers van Startup zo tegen, dat zendermana ger Roek Lips van Nederland 3 on derzoek heeft laten doen. Hieruit blijkt dat kijkers onbekend zijn met de soap, vertelt een woord voerster. Meer promotie moet dit verhelpen en de kijkcijfers opkrik ken. Maar het lage marktaandeel ligt niet alleen aan Startup. In de Top 100 van afgelopen week staat Jeuk met 619.000 kijkers op 68 als best scorende Nederland 3-program- ma. Nick Simon The Caribbean Dream, 3 op Reis, Jeugdjournaal, Proefkonijnen en Duitsers hebben de lijst nog wel gehaald, maar staan in de onderste regionen. Alle succesnummers heeft de NPO samengebracht op Neder land 1 (nieuws en dingen van de dag). Naast De wereld draait door weet de kijker zich op die zender verzekerd van sport, de natuurse ries van de EO, Wie is de mol?, de TV Show en natuurlijk Boer zoekt vrouw. Nederland 2 (cultuur, drama en duiding van het nieuws) levert be trekkelijk weinig in met onder meer De slimste mens, Lingo, Man bijt hond en de actualiteitenpro gramma's. Doordat Nederland 3 (jongeren en muziek) het zonder dergelijke zekere programma's moet doen, is voorspelbaar dat de zender het kind van de rekening wordt. Ter meerdere eer en glorie van Nederland 1, waarvan de NPO de positie als marktleider zo uitbouwt. Het marktaandeel van Nederland 1 is gestegen van ruim 21 procent in januari 2013 naar bijna 25 procent nu. Berekening dus en geen mis greep. Ingecalculeerd is dat het tijd kost een nieuw, jong publiek te bereiken, laat de woordvoerster weten. De Publieke Omroep lijkt zich er echter geen rekenschap van te geven dat een steeds grote re groep jongeren geen tv meer kijkt, maar online op computer, ta blet of mobiel. Uit onderzoek dat RTL Nieuws afgelopen weekeinde presenteerde, blijkt dat vier op de tien Nederlanders tegenwoordig 'bingekijken' (series achter elkaar kijken, op dvd of gedownload). Dit betreft vooral jongeren. Het is eigenaardig dat de NPO Ne derland 3 inruimt voor deze afkal vende kijkersgroep. Zo zet de Pu blieke Omroep zelf de deur wijd open voor een nieuwe discussie over nut en noodzaak van een der de zender. drukte dat juist Hari, als kickboks kampioen, zijn extra verantwoor delijkheid had moeten onderken nen. De Sensationzaak weegt voor jus titie het zwaarst. Het bewijs voor de oorspronkelijke aanklacht (po ging tot doodslag) ontbreekt, stel de het OM gisteren vast. Zware mishandeling met voorbedachten rade is wel bewezen. „Een mooie avond werd een nachtmerrie", zo vatte Kloos samen wat slachtoffer Everink is overkomen. Op de zit ting was op camerabeelden te zien hoe Everink de skybox wordt uitgeduwd en dat zijn linkervoet bijna helemaal van zijn onder been is geraakt. Een 36-jarige Eindhovenaar, me deverdachte in de Sensationzaak, hoorde twintig maanden tegen zich vorderen. De verklaringen van Everink dat Hari en de Eind hovenaar tot het groepje mannen behoorden dat hem te grazen nam, zijn betrouwbaar en krijgen steun van andere getuigen, aldus officier van justitie Maaike Bien- fait. Dat geldt volgens haar niet voor de verklaringen van Hari, die stel de dat hij één klap heeft gegeven. Ook Estelle Cruijf, die Sensation samen met Hari bezocht, heeft leugenachtige verklaringen afge legd, aldus justitie. De rechtbank wees een verzoek van de advocaat van Hari, Bénédic- te Ficq, af om Everink nader te ho ren over het lekken van het straf dossier. De rijksrecherche heeft vastgesteld dat Everink het dos sier aan een journalist van Brand punt Reporter gaf. Everink zegt dat de journalist hem heeft mis leid. Ficq denkt echter dat Eve rink heeft meegewerkt aan een 'schaduwonderzoek' van de jour nalist om een anoniem gebleven getuige te beïnvloeden. Maar de rechtbank zag 'geen begin van aannemelijkheid' voor die stel ling. Tijdens een pauze in het strafpro ces ging Hari in de hal van het ge rechtsgebouw glimlachend op de foto met menige bezoeker die hem herkende. Na de eis verliet hij het gerechts gebouw via een zij-uitgang. Het proces gaat vandaag en maandag verder. vragen over energie- en klimaatpiannen De 28 lidstaten van de EU moeten de uitstoot van broeikas gassen in 2030 met 40 procent hebben teruggedrongen ten op zichte van 1990. Doel is ook dat dan van alle energie 27 procent af komstig is uit hernieuwbare bron nen, zoals zon en wind. Verder moet in Europa onder andere meer energie worden bespaard. Om te voorkomen dat de aarde verder opwarmt, spraken de EU-landen in 1997 in Kyoto af hun uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Tien jaar later werden de '2o/2o/2o'-doelen ge steld: in 2020 moet er 20 procent minder CO,-uitstoot zijn dan in 1990,20 procent meer hernieuw bare energie en 20 procent ener giebesparing. De nieuwe doelen voor 2030 zijn de volgende stap. Nee. In tegenstelling tot de 2020-doelen, zijn de meeste 2030-doelen niet bindend. De 40 procent CO,-reductie is dat wel, maar voor de EU als geheel. Niet voor de individuele lidstaten. Milieuorganisaties en de Energie- en Milieucommissie van de EU vinden de voorstellen niet ambitieus genoeg. Ze wijzen erop dat de doelen voor 2020 nu al vrij wel zijn gehaald. „De Commissie lijkt te kiezen voor een renaissan ce van olie, schaliegas en kern energie", zegt Europarlementariër Bas Eickhout (GL). Ook is er veel kritiek op de vrijblijvendheid van de nieuwe doelen. Door die niet om te zetten in nationale verplich tingen, worden de lidstaten 'on voldoende aangezet om werk te maken van de energietransitie', stelt CDA-Europarlementariër Lambert van Nistelrooij. „Zonder de huidige doelstellingen was er in Nederland nooit een nationaal energieakkoord gekomen." Ja, volgens de commissie zijn de voorstellen het beste compromis tussen economie en klimaat. In bijna alle lidstaten zijn sinds 2008 de energieprijzen gestegen, bleek gisteren ook uit een rapport van de Europese Commissie. Volgens critici zijn die prijsstijgingen een gevolg van de klimaatdoelstellin gen. Hoge energieprijzen onder mijnen de concurrentiepositie van de EU, zei Eurocommissaris Gunther Oettinger van Energie gisteren, met name van de ener gie-intensieve industrie. In de pro vincie Groningen, waar onlangs aluminiumsmelter Aldel failliet ging door de hoge energiekosten, kunnen ze daarover meepraten. Volgens de Commissie leveren de doelstellingen voor hernieuwbare energie minstens 1,25 miljoen ba nen op. Ja, de Europese Commissie kwam gisteren met richtlijnen voor de lidstaten. Die moeten risico's voor het milieu en de gezondheid bij het boren naar schaliegas verklei nen. Geen verplichtingen dus, tot vreugde van Nederland, dat in Brussel heeft gelobbyd tegen EU-wetgeving voor schaliegaswin ning. Milieuorganisaties zijn te leurgesteld in de 'tandeloze aanbe velingen'. Volgens Milieudefensie zet Europa de deur nu 'wagen wijd open' voor schaliegas. Eind maart buigt de Europese Raad zich erover tijdens een top van de 28 regeringsleiders. Hun prioriteiten liggen naar verwach ting meer bij het herstel van de economie dan bij het klimaat. DONDERDAG 23 JANUARI 2014 ANALYSE PUBLIEKE OMROEP door Saskia Wassenaar HILVERSUM - Een paar weken na de start van het tv-jaar 2014 staat de publieke omroep NPO op winst in de strijd om de kijkers. Maar het is vooral Nederland 1 dat scoort. Ne derland 3 incasseert de klappen. Is dit berekening of een misgreep? NPO wil marktaandeel Nederland 1 vergroten ten koste van 3. Badr Hari had als kickbokskampioen juist zijn verantwoordelijkheid moeten onderkennen, vindt officier van justitie Rob Kloos. foto Corbis/HH zelf confrontatie 7 De Europese Commissie presen teerde gisteren haar langverwach te nieuwe klimaat- en energiedoe len voor 2030. Met die plannen schroeft de EU de ambities terug. door Annemieke van Dongen En, wat zijn de plannen? Waarom kornt Brussel met 4 die voorstellen? 3 Zijn ze bindend voor Nederland? 4 Hoe vallen die voorstellen? 5 Dat ziet de Europese Commissie vast anders? if% Staat in de plannen van de Com- -missie ook iets over schaliegas? 7 Wat gebeurt er nu met de voor stellen van de Commissie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5