topuniversiteiten wereldwijd Sprong vooruit CDA hekelt vennootschapsbelasting zeehavens mmco 46 Ooit wil ik weer in Middelburg wonen. De locatie van UCR is fantastisch en de binnenstad is mooi. interesse ligt ZEELAND 23 commentaar Roompot rekent op vier procent groei in 2014 een universiteit zoals ik 'm op mijn achttiende zelf hoopte aan te treffen: alles draait om goed les geven. Daar ben ik zielsgelukkig mee." Toch hoopt het college die groep ambitieuze jongeren de ko mende jaren nog meer te bieden. UCR wil graag eigen iaborato- riumfaciliteiten voor bètastuden ten en een vierde studentenhuis in Middelburg, omdat niet alle studenten in de huizen op het Ba- gijnhof, aan de Koestraat en in het Roggeveenhuis passen. Bin nenkort wordt de studentensocië teit in het oude postkantoor aan de Lange Noordstraat geopend. Daarnaast wordt het kunstonder wijs uitgebreid. Oomen; „Onze muziekcolleges hebben een heel hoog niveau, maar we willen ook andere schone kunsten opnemen, zoals tekenkunst en beeldende kunst." UCR voert daarover al ge sprekken met andere onderwijsin stellingen. De 'excellente' status die UCR heeft, wil het college uitdragen met een 'centrum voor excellen tie'. Aan het hoofd van dit cen trum komt de hoogleraar onder- wijsexcellentie te staan. De vaca ture voor die functie wordt bin nenkort opengesteld. „We willen onderzoek doen naar wat excellen tie in het onderwijs is, en docen ten uit het hele land hier cursus sen laten volgen", zegt Oomen. Het UCR wil de motor zijn voor wetenschappelijk onderzoek in Zeeland. „Samen met de weten schappelijke raad zetten we een Zeeuwse onderzoeksagenda op", legt Oomen uit. „Daar komt on der meer excellentie in het onder wijs, gezondheid, retorica en wa ter op te staan: onderwerpen die belangrijk zijn voor de provincie. Want kennis bij mensen is het al lerbelangrijkste voor ontwikke ling van de regio." provincie trok de geldbuidel; Woongoed zorgde voor studen tenhuizen. „De Volkskrant schreef over 'Het wonder van Zee land'", glimlacht Van den Bout. En een wonder was het dat al in 2004 de eerste studenten begon nen aan de Roosevelt Academy. Want, zoals Adriaansens zegt: „Ik verkocht slechts beloftes. De be wijzen moesten nog komen." Het waren wel 'beloftes van kwali teit', benadrukt Van den Bout. „Dat trok mensen over de streep." Belangrijk was de onderschatting door de grote universiteiten. „Die zagen in ons geen concurrent. En Middelburg was ver weg. Dat zal wel failliet gaan, dachten ze." Adriaansens heeft met eerst het University College Utrecht en daarna het UCR meer dan zijn ge lijk bewezen. „De colleges zijn de buitenboordmotor van de univer siteit. Zeeland levert wereldwijd topstudenten af aan topuniversi- teiten. De Nederlandse universi teiten gaan nu zelf ook brede ba chelorprogramma's aanbieden. De concurrentie komt niet van an dere colleges, maar van universi teiten. Daarom moeten we er in Zeeland aan blijven werken dat herUCR die buitenboordmotor blijft. Met een toegewijd docen tencorps en studenten die besef fen dat ze op een prachtige plek les krijgen, zal Middelburg nog heel lang heel bijzonder blijven." Uitvinden waai Bij het mooie jubileum van het University College Roosevelt klinkt een verwijt. De bedenkers van de Zeeuwse bachelorprogramma's constate ren dat er veel méér in had ge zeten. Als Zeeland maar eerder aan een tweede college was be gonnen. Met zo'n opleiding er bij kunnen meer jongeren lan ger hier blijven studeren. En de economische waarde is groot. Misschien is het nog niet te laat. Elders in deze krant plei ten deskundigen voor samen werking met Vlaanderen. Het gaat hen weliswaar om innova tieprojecten, maar ook in het onderwijs zijn er wellicht kan sen. Bijvoorbeeld in een nieuw college als vooruitgeschoven post van een Vlaamse universi teit. Zo'n nieuwe instelling zal heel wat geld kosten. Om er een succes van te maken lijkt Middelbu*s - locatie. Dat moet heel Zeeland willen. Flinke hindernissen dus. Maar niet te hoog om een serieuze aanloop te nemen. KAMPERLAND - Ondanks een nat voorjaar heeft Roompot Vakan ties Kamperland vorig jaar zo'n 2.5 procent meer omzet geboekt. Voor 2014 verwacht het recreatie- bedrijf een groei van 4 procent. Dat is in lijn met de andere grote uitbaters van vakantieparken in Nederland. De groei was vooral te danken aan uitbreiding en verbe tering van accommodaties, zegt de Recron, de branchevereniging van recreatieondernemers in Ne derland. De toerist komt alleen nog naar een vakantiepark als het kwaliteit en luxe biedt. Algemeen directeur Jurgen van .Cutsem van Roompot Vakanties is tevreden over de groei. Waar het aantal Nederlandse gasten sta biel blijft, zorgen de Duitsers en Belgen voor een plus. „Vooral de kustparken deden het heel goed, de bosparken bleven iets achter." Volgens Van Cutsem is daar een duidelijke oorzaak voor. „Met na me de Duitsers willen graag aan het water zitten." Boekingen voor 2014 lopen al gestaag binnen. Roompot exploiteert 200 vakan tieparken en 23 campings. Dat vraagt CDA-Europarlementa riër Corien Wortmann-Kool. Ze denkt namelijk dat uit het rap port blijkt dat alleen Nederland per 2016 wordt verplicht vennoot schapsbelasting voor zeehavens te gaan heffen. Tot nu toe zijn ze daar van vrijgesteld. Als het plan doorgaat, zal het de Nederlandse havenbedrijven, waaronder Zee land Seaports, tientallen miljoe nen euro's kosten. Wortmann-Kooi vreest dat de concurrentiepositie van Neder landse havenbedrijven verslech tert als haar vermoeden wordt be waarheid. Wat haar betreft blijft de vrijstelling in stand, omdat zee havens in buurlanden op andere manieren staatssteun krijgen, bij voorbeeld door investeringen van de nationale overheid in havenin frastructuur. Op deze manier on dersteunt België al jaren de ha vens van Antwerpen, Gent, Zee- brigge en Oostende. Onlangs werd bekend dat de Euro pese Commissie pas in 2015 met voorstellen komt om staatsteun (inclusief belastingconstructies) voor zeehavens aan te pakken. De commissie houdt echter vast aan de eis dat Nederland de zeeha vens moet verplichten om ven nootschapsbelasting te betalen. Staatssecretaris Frans Weekers van Financiën heeft naar aanlei ding van deze Europese eis concre te plannen op tafel liggen. Wortmann-Kool heeft Eurocom missaris Almunia opgeroepen öm niet tot 2015 te wachten met de publicatie van het onderzoek, zo dat snel kan worden beoordeeld of vennootschapsplicht voor de Nederlandse zeehavens wel fair is. Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113-27 00 00 DONDERDAG 23 JANUARI 2014 Afgestudeerde studenten van het University College Roosevelt in 2010. archieffoto Ruben Oreel van ambi ties Gijs van Swaaij, oud-student Naam: Gijs van Swaaij (25) Komt uit: Halsteren Huidige woonplaats: Utrecht Hij was zestien, had een vwo-diplo- ma op zak, maar wist niet goed wat hij wilde studeren. „Natuurkunde, wiskunde én informatica spraken me aan", blikt Gijs terug. Daarom koos hij in 2004, als één van de eer ste studenten, voor University Colle ge Roosevelt in Middelburg. „UCR neemt studenten aan die gemoti veerd zijn en zin hebben om er iets van te maken. Daar wilde ik graag bij horen." Hij kreeg de kans om uit te vinden wat hij echt leuk vond, en zijn horizon te verbreden. „Ik heb vakken Frans, muziekgeschiedenis en theater gedaan. Dat wordt erg aangemoedigd. Zo kun je over ver schillende academische velden mee praten en het heeft me zekerder ge maakt over mijn keuze voor natuur kunde." Gijs volgde na UCR een tweejarige masteropleiding natuurkunde aan de Universiteit Utrecht en is nu bijna klaar met zijn promotieonder zoek. „Ooit wil ik weer in Middel burg wonen. De locatie van UCR is fantastisch en de binnenstad is mooi. De colleges werden gegeven in het oude stadhuis! Daar was ik meteen al van onder de indruk." door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Europese Com missie moet het onderzoek naar vennootschapsbelasting en de fi nanciering van de haveninfrastruc tuur voor zeehavens in de EU-lidsta- ten snel openbaar maken. PLAFONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59