Gedupeerde jeugdsoos krijgt een royale gift Zoektocht naar herkomst oude steen De ambulancewagen kan weer binnen staan SCHOUWEN-DUIVELAND 25 z[l_ Dansavond in dorpshuis Renesse Het dorpshuis Renesse en Move-it Dance Masters hou den zaterdag een dansavond in het dorpshuis. De avond begint om 20.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. De entree is vijf euro per persoon. De dansavond is om 1.00 uur afgelopen maar iedere laatste zaterdag van de maand wordt er, ver deeld over het eiland, een dansavond gehouden. Rode Kruis houdt EHBO cursus Het Rode Kruis begint maan dag 27 januari met een nieu we EHBO cursus die door loopt tot 14 april. Lesavond is iedere maandag, deelna me kost per cursist 150 euro. Voor deelnemers die vrijwil liger willen worden geldt een restitutieregeling. De cursus vindt steeds plaats in het gebouw van het Rode Kruis aan de Schuitkant 5 in Haamstede. Taxatiemiddag antieke boeken Taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Rotter dam taxeert maandag 27 ja nuari oude, antieke boeken, handschriften en oude bij bels in hotel Bom, Noord straat 2 in Burgh-Haamste- de. Dat doet hij van 13.00 tot 16.00 uur. Ook oude foto's, ansichtkaarten en albums zijn welkom. Taxatie kost vijf euro, ongeacht het aan tal boeken. Jazz in Grand Café Westenwind Grand Café Westenwind in Scharendijke is zondag het toneel van een optreden van de Scaldis Jazzband. De band bestaat uit zeven muzi kanten die een optreden ver zorgen met Dixieland en New Orléans muziek van 14.00 üur. Tijdens de jazz- middag worden tapas en drankjes geserveerd. Het Grand Café ligt aan Haven Kloosternol 5. Marike de Jonge krijgt Rode Pluim Marike de Jonge, oprichtster van de kledingbank Zierik zee, krijgt vandaag de Rode Pluim uitgereikt. Dat is een initiatief van Groenlinks Schouwen Duiveland om aandacht te vestigen op per sonen op het eiland die een bijzondere bijdrage leveren op sociaal terrein. De Pluim wordt om 15.00 uur uitge reikt bij de Kledingbank, Slabberswerf 32 in Zierik zee. Dat wordt gedaan door Gerwi Temmink, lijsttrek ker en kandidaat-wethou der van Groenlinks. BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede kan een royale gift op de bankrekening te gemoet zien. Marcel Willemse van Golfbaan en lunchboerderij Molenberg schenkt de soos 600 euro. Dat is een verdubbeling van het bedrag dat vorige week is ge stolen uit de kluis van Big S. „Echt? Zoveel?", reageert Annelies Spaans, voorzitter van Big S ver rast. „Ik wist wel dat ze zouden helpen, ik had Marcel vanmorgen even kort gesproken, maar dit is wel een hele grote verrassing. Ik ben helemaal overdonderd. Daar zijn we natuurlijk heel blij mee." Willemse was geraakt toen hij hoorde dat inbrekers er met het geld van de soos vandoor waren gegaan. „De vrijwilligers doen zo hun best om in deze kleine dorps kern een sociale rol te vervullen, de leefbaarheid te vergroten. Voor kleintjes en voor de tieners met Halloween of concerten. Ze staan altijd klaar en dan dit", zegt hij. Door de diefstal dreigden de acti viteiten van Big S in de knel te ko men en dat wilde Willemse voor komen. „Wij willen graag iets maatschappelijks doen. Dan doen we vaker, zoals bijvoorbeeld met Goud voor Oud." Hij nam de steen mee naar huis en begon een zoektocht naar de herkomst. Hij zocht contact met mensen die veel weten over de his torie. „En dan gaat het balletje rol len en gaat het steeds verder. We zitten nu bijna in Brussel. Daar is een autoriteit op dit gebied." De geschiedenis van de inscriptie kan wel teruggaan tot 1600, legt Ver meer uit. „Misschien is het een voorloper van een handtekening. Maar het kan ook een voorloper van de reclame zijn." De steen zou dan een monster geweest zijn uit een steengroeve. Er zijn aanwijzin gen dat de steen uit een groeve in de buurt van Henegouwen komt. „En de initialen die in de steen staan gebeiteld, zouden wijzen op de pachter van de steengroeve." Maar er zijn ook andere theorieën. De zoektocht van Vermeer is dan ook nog niet voorbij. BURGH-HAAMSTEDE - Door de jaren heen hebben de ambulances op Schouwen-Duiveland her en der gestaan. Zo was er ooit een dubbe le ambulancepost aan de Zand weg bij Zierikzee. Toen die werd opgesplitst, verkaste er één ambu lance naar het ziekenhuis. De an der werd gestationeerd op Neeltje Jans, waar de ambulancemedewer kers introkken in het Topshuis. „Op de mooiste plek van Zee land", denkt Van den Hummel aan het uitzicht terug. Anderzijds was het ook een saaie stek, omdat je daar min of meer in een bun ker opgesloten zat. Toen de aanrij- tijden werden aangescherpt, was Neeltje Jans als vestigingsplek in ieder geval snel voorbij. Blom- maert: „Het duurde wel even voor je vanuit daar in de bewoonde we reld was." Daarna begon de zoek tocht naar een goede en betaalba re plek. De ambulancemedewer kers vonden tijdelijk onderdak bij de brandweerpost in Burgh-Haamstede. De laatste drie jaar verbleven ze in een huisje op een vakantiepark aan de Hoge- weg. De eigen stek is wat dat be treft een flinke vooruitgang. Ver rijzen „Alleen al voor de auto, die kan nu weer binnen staan." De ambulancemedewerkers wer ken afwisselend vanuit Zierikzee en Burgh-Haamstede. Worden ze opgepiept dan zijn ze al snel an derhalf uur op pad. In drukke tij den wordt de onbemande post standaard herbezet door een ra pid résponder of andere ambulan ce. Hoewel ze in hun werk met al lerlei soorten mensen, mentalitei ten en culturen te maken krijgen hebben de ambulancemedewer kers tot nu toe weinig last van agressie. Verrijzen „Maar je maakt soms de raarste dingen mee. Ben je druk aan het werk, vraagt ie mand je om een vuurtje." De con tacten met de huisartsen op Schouwen-Duiveland zijn uitste kend. Van den Hummel: „We heb ben nauw en goed contact, eigen lijk met allemaal. We kunnen met ze lezen en schrijven." DONDERDAG 23 JANUARI 2014 RENESSE HAAMSTEDE www.rodekruis.nl/schouwen -zierikzee BURGH-HAAMSTEDE SCHARENDIJKE ZIERIKZEE door Melita Lanting door Melita Lanting NOORDWELLE - Rens Vermeer uit Noordwelle zag de steen bij toeval liggen toen hij aan het werk was in zijn weiland. „Ik was in de wei be zig en zag de steen aan de sloot- rand liggen. Dat was een dermate grote steen dat ik hem pakte en dan zie je dat er in gebeiteld is", vertelt Vermeer. door Esme Soesman Verpleegkundige Monique Verrijzer en chauffeur René van den Hummel met hun piepers in de aanslag bij de nieuwe post. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55