UIT 11 Faust met muziek a la Tom Waits Fashion Week voor profs en liefhebbers Wat als je je ziel verkoopt aan de duivel? De sinds vorig jaar in Breda gevestigde theater makers Schippers&VanGucht nemen Faust, de klas sieker van Goethe stevig onder handen. Met muziek a la Tom Waits uit zelfgebouw de machines en videoprojec ties. Over de vage grens tus sen goed en kwaad, verlo ren onschuld en vleselijke Mijn Faust met Myriam honger. Dok van Cucht. foto DPD ter Faust sluit een pact met de duivel. Nu kan hij krij gen wat hij wil. Kennis, maar ook een veel te jong meisje waar hij verliefd op is: de mooie Gretchen. Om ongestoord een nacht met haar door te kunnen brengen, geeft hij haar moeder een veel te zwaar slaapmiddel. Moeder sterft en Gretchen belandt in de do dencel. Regisseur Jellie Schippers: „Onze Faust is verpakt in alle mogelijke ma nieren waarop mensen tegenwoordig met elkaar communiceren: film, ge luid, beeld, tekst. We zoeken graag naar klassieke werken om die op en hedendaagse manier te brengen." Het duo bouwde faam op met locatiethea ter, zoals Spinderen Solveig (Oerol). A A odeliefhebbers kunnen hun t\i\ hart ophalen in Amsterdam I w 1 waar de tiende editie van de International Fashion Week aan de gang is. Nog vijf da gen zijn er tentoon stellingen, films, modeshows en feesten. Vandaag begint het catwalkpro- gramma met som mige ontwerpers die zich voor de eerste keer presen teren aan de inter nationale modepro fessionals. Ook be kende ontwerpers geven acte de pré- Amsterdam, modestad. sence, zoals Spij kers Spijkers, Ilja Visser, MaryMe JimmyPaul en Winde Rienstra. Vol gens ingewijden is de modeshow van ontwerpster Dorhout Mees op zon dag een reis waard. In totaal zijn er 27 modeshows gepland. De organisatie van Fashion Week wil Amsterdam als modehoofdstad profi leren. De shows van de afgelopen ja ren waren volgens de organisatie de opstap voor Nederlandse ontwerpers als Iris van Herpen en Jan Taminiau naar de internationale top. Het onder deel Downtown is gratis voor ieder een toegankelijk. Op tien verschillen de plaatsen is tijdens de hele fashion- week dagelijks een gratis activiteit ge pland. De kunstbeurs Brafa in Brussel geniet internatio nale roem. Al 59 jaar. Maar in Nederland heb ben slechts weinig mensen er van gehoord. Antoon Faydherbe." „De kwaliteit jan de collecties op de Brafa is zeer hoog", vindt Van Wanroij, die vorig jaar voor het eerst deelnam. „Daarbij ligt Brussel centraal in Europa. Dat merk je aan de bezoekers, die veel internationaler zijn dan bijvoorbeeld op de PAN in Amsterdam. En het is een kennerspubliek. Niet alleen echte collectio neurs komen, ook veel conservatoren van musea uit allerlei landen en wetenschap- pers." Er zijn dit jaar 131 kunst- en antiekhandel aren uit vijftien landen die van 25 januari tot en met 2 februari in het voormalige in dustriële pakhuis Tour Taxis aan het Ka naal Charleroi-Brussel exposeren. Er wor den 50.000 bezoekers verwacht. Naast Van Wanroij is de Maastrichtse antiquair Jan Roelofs de enige andere Nederlander; hij staat er voor het eerst. Op de beurs komt een twintigtal speciali teiten aan bod, naast schilderijen en sculp turen ook meubelen, tapijten, boeken, edelsmeedkunst, etnografische kunsten en design uit de 20ste eeuw. Anders dan bij TEFAF in Maastricht zijn de kunstvormen niet groepsgewijs gerangschikt, maar ge mengd. „Alsof je het huis van een hedendaagse kunstverzamelaar binnenstapt", zegt Di- dier Claes, vice-voorzitter van de Brafa, in zijn galerie in Brussel. „Die houdt ook van een mix. Een oud schilderij aan de muur met een Afrikaans beeld ervoor, een art de- co-vaas op tafel." Claes is gespecialiseerd in kunst uit Congo en exposeert zelf op de Brafa. Ook zorgde hij voor een bijzondere 'pop-up'-expo: op de beurs is 'Merkwaardige ontmoetingen' te zien, stukken uit het Koninklijk Mu seum Midden-Afrika. Het vermaarde Afri ka Museum in Tervuren is tot 2017 wegens renovatie gesloten en showt op de Bafra een selectie extreem zeldzame of nooit eer der tentoongestelde maskers, beelden en et nografische objecten die de invloed van de Afrikaanse kunst op de hedendaagse kunst aantonen. „Het is een beetje mijn baby zegt Claes lachend. Van oudsher onderscheidt de Brafa zich met inheemse kunst uit Afrika, Zuid-Ame- rika en Oceanië. Een van zijn topstukken dit jaar is een 67 cm hoog Songye-beeld. En hoe duur is dat? Over prijzen laten de keurmeesters zich niet uit. Een indrukwekkend interieur van" een gothische kathedraal bij kaarslicht van de Antwerpse schilder Pieter Neefs de Oude uit 1625. Een Nkisi-beeld uit de Congolese Songye-cultuur. Een gouden Art Nouveau-hanger met smaragd, diamant en parel uit Parijs. Of het doek Monique met hoed (1946) van de Nederlandse schilder Kees van Dongen. Zomaar een paar topstukken op de eerste internationale kunstbeurs van het jaar: de Brafa in Brussel. Het is de 59e keer dat de internationaal hoog aangeschreven Brussels Antiques and Fine Art Fair (onder die naam sinds 2009) in de Belgische hoofdstad wordt gehouden. Toch is de kunst- en antiekbeurs weinig be kend bij het Nederlandse publiek. „Erg jam mer", vindt Floris van Wanroij, kunsthan delaar in Dommelen en met zijn 32 jaar de jongste deelnemer. Naast oude Hollandse en Vlaamse meesters als Pieter Neefs en Jan van Goyen presenteert hij een aantal topsculpturen. „Daaronder het laat-goti- sche Noord-Franse beeld Christus op de kou de steen van rond 1450 en een zeer zeldza me corpus door de Mechelse beeldhouwer Brafa sterk door de mix van kunst Première Chassé Theater, Breda, vrijdag 24 januari, 20. 30 uur. Nog tot en met 27 januari. Surf voor meer informatie naar www.fashionweek.nl door Petra Janbroers Gothische kathedraal bij kaarslicht, Pieter Neefs de Oude. foto Heidi Wils Van 25 januari t/m 2 februari in het voormalige industriële pakhuis Tour Taxis aan het Kanaal Charleroi-Brussel in Brussel. Meer informatie: www.brafa.be Abstract hoofd van kunstenaar Alexej von Jawlanski is nu te koop in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51