r UIT 9 r w J; t SJ i» tm* i ÉBa S f In Landschap in Beweging ver tellen acht Zeeuws-Vlaamse kunstenaars hun verhalen over hun natuurlijke omgeving. In Sluis gaat liefde voor het kunst metier samen met die voor landschap en natuur. Mensen bestaan niet zon der het landschap. Hoe wel meer dan de helft van de wereldbevol king in steden leeft waar aarde en groen zijn vervangen door steen en beton, levert het landschap de voe ding voor miljarden. Het ongerepte land schap verdwijnt snel en in Zeeland heeft het nooit echt bestaan. De Zeeuwse pol ders zijn immers mensenwerk. Wij hebben een visie op het landschap. Die deels economisch, deels esthetisch is bepaald. Bij dat laatste speelden kunste naars een hoofdrol. We zien in de 17e eeuw- se schilderijen van Ruysdael, Hobbema en Cuyp zowel de natuur als de mens die hem vormt naar zijn (en Gods) wil. In de 19e eeuw ervaart de romantiek het landschap als spiegel der ziel en krijgen kunstenaars oog voor de natuur op zich, inclusief de gruwelijke kracht die erin besloten ligt. Het besef begint te dagen dat die natuur er niet alleen voor ons is, maar ook een waar de heeft op zichzelf. Dat leidt tot discussie. Waarmee wordt die waarde beter gediend: met het koesteren van agrarische polders, het overdragen ervan aan de dieren of het teruggeven van land aan de zee? Deze en veel meer gedachten komen bij mij boven als ik 'Landschap in Beweging' bezoek. Een sterke tentoonstelling met een mooie varia tie aan schilder- en tekenkunst, fotografie en sculptuur. De strak gestileerde bronzen van Ernest Joachim zijn de perfecte synthese van na tuur en cultuur. Hij beteugelt natuurvor men die verwijzen naar groei en maakt ze universeel. Kunst is in zijn handen de be kroning van de natuur. Maar zonder na tuur is er geen kunst. Ook geen mens trou wens. Die komt in de tekenachtige aquarel len van Joost Heeren nadrukkelijk naar vo ren. Heeren toont in vogelvlucht de Schel de die tot aan zijn oevers omgeven is door strak ingedeelde landbouw- en industrieka vels. Op een andere manier etaleert ook Jo hnny Beerens de rol van de mens. Hij bouwt zijn composities met zeeweringen op uit losse stukken papier die hij heeft be schilderd en die soms ook reliëf hebben. Daarmee roept hij een tastbare realiteit op. Zijn werk- is ondanks de natuurgetrouwe aanblik heel overtuigend het etaleren van het menselijk scheppen. Theo Jordans laat dat steeds meer los. Zijn aquarellen zijn deels door de natuur gevormd - hij laat vlekken en water hun eigen gang gaan - en deels door hem zelf wanneer hij met kundi ge ingrepen er landschap uit tevoorschijn tovert. Marten Postma zoemt sterk in op de mens en de natuur. In een prachtig, met losse vegen geschilderd maïsveld situeert hij aan de rand een vrouw die het veld in loopt en een man die eruit komt. Daar kun je je fantasie wel op loslaten.... Ook in de kleine landschappen van Frank Leenhouts zie ik de mens, die zich ver maakt op het winterse ijs. Vaker spreekt het landschap zelf en eigenlijk vooral de verf. Een veeg, een streek, een toets zijn minstens zo sterk een ode aan de suggestie ve kracht van het schilderen als aan de na tuur die Leenhouts ermee oproept. Intrige rend zijn de foto's waarmee Hajo Hoff mann het menselijk ingrijpen in het land schap verbeeldt. De desolaatheid, de leegte, maar ook de sporen van mensen die hij toont, maken hem tot de meest uitgespro ken documentalist van de veranderingen. Met de knappe foto's van Elsje van Ree, zijn we dan weer bij de natuur zelf aange land. Als zij een aantal verschrompelende appels in een glazen stolp fotografeert, gaat het natuurlijk over vergankelijkheid en over de relatie tussen de mens en wat de aarde voortbrengt. Er is veel te zien, te bele ven en te bedenken daar in Sluis. DONDERDAG 23 JANUARI 2014 Vlissingse beeldenroute in Kipvis De 14 kunstenaars van kunstwerk plaats KipVis, willen vlakbij, aan de watergang in de Willem Klooslaan een bijzondere beeldenroute realise ren. Zij presenteerden in september 2013 elk een ontwerp. Bewoners van Paauwenburg kozen .voor het ont werp van Denz de Kroon. Dat is met alle andere te zien in de expositie zaal. Ook ateliers zijn te bezoeken. Zaterdag 25-1 KipVis, Dreesstraat 2, Vlissingen. van 12.00 - 18.00 uur Kerry James Marshall: kritisch, knap en gedreven Het centrale thema in het werk van de Amerikaanse kunstenaar Kerry Ja mes Marshall is de zwarte identiteit en de plaats daarvan in de actuele en historische beeldcultuur. Marshall schildert, maar beweegt zich ook op het terrein van de beeldhouwkunst, fotografie, installatie, collage, video, prints en animatiefilm. Tm 2-2 MUHKA, Leuvenstraat 32 Antwerpen. Di tm zo. 11.00 -18.00 uur; do. tm 21.00 uur. i De verzameling van Leen Stout Leen Stout was tot zijn dood in janua ri 2013 bestuurslid van Stichting IK. Hij bracht een mooie kunstcollectie bijeen die nu in de gebouwen op het lk-eiland te zien is. Eén van de kunste naars van wie Stout werk verzamelde is Arie de Groot. Die brengt het alle daagse samen met het ongrijpbaar tijdloze van het universum. Tm 16-2. Ik-eiland. Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00 -17.00 uur Grafiek van Chagall in Grijpskerke In de jaren '60 maakte Marc Chagall religieus geïnspireerde ontwerpen voor de ramen van de Hadassah- sy nagoge in Jerusalem. In tientallen dro merige, krachtige litho's verkende hij thema's en voorstellingen. Ook hout sneden van zijn hand te zien in De Osseberg. Opening 25-1 14.30 uur door Chagall-expert Pieter Zuidema. Tm 18-3. De Osseberg, Singelweg 11, Grijpskerke. Do. t/m za. 14.00 -17.00 uur. Smakelijk kijkje in Kunstkeuken De Kunstuitleen Terneuzen serveert na de feestdagen een heerlijke exposi tie met het thema 'eten'. Galerie Inkt Delft leverde met tien kunstenaars de hoofdingrediënten. De kunstuit leen voegde daar een Zeeuws-Vlaams kwintet aan toe: Sia Braakman, Hans Luiken, Elsje van Ree, Riek Sanderse en Herman Thielens. Tm 1-3. Kunstuitleen Terneuzen, Bel- lamystraat 26a. Di. tm vr. 13.00 -17.00 uur, za. 10.00 - 14.00 uur. Verf laat het landschap spreken Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Tm 16-3. Belfort, Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00 - 16.30 uur. Theo Jordans, aquarel. Overzicht van de expositie in de raadskelder van Sluis. Wfoto's Nico Out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49