8 UIT Toneel met een hoog amuse mentsgehalte is deze week de maat der dingen. Dat kan overi gens wel degelijke hoogst inte ressant zijn voor wie geluk en frustratie herkent. Het is maar de vraag of de bo relingen van januari 2014 nog wel zullen weten wat een postkantoor is. Of was. Dus alleen daarom al is de volgende uitspraak van Woody Allen binnenkort waarschijnlijk achterhaald: „Theater is er voor het amusement, voor een boodschap moet je naar het postkantoor." Maar ik snap wat hij wil zeggen, en ik ben een fan van de man, dus ik wil het zelfs extra goed snappen. En gedienstig akkoord gaan, voor deze week. Toneel voor de pret - dat vraagt even een klik, maar dan - na die klik - is het wel degelijk heel interessant. Deze week is een hoog amusementsgehal te dus de maat der dingen. En dat begint goed, op zondag 26 januari in het Scheldetheater in Terneuzen: The Blues Brothers, The original Tribute. Naar de cult film (uit 1980), waarin de komieken John Belushi en Dan Aykroyd definitief doorbre ken. Twee mannen, pigskin hoed met bij passend zwart pak, een smalle zwarte stropdas en zwarte zonnebril. Schitterende foute acts, dwaze pasjes, idiote scènes en misplaatste muziek. Deze Engelse West-End productie loopt al jaren, was eer der in Zeeland te zien, maar blijft een abso lute must. Met geweldige muziek en werve lende show. Twee dagen later, dinsdag 28 januari, komt Bastiaan Ragas naar de Stadsschouwburg van Middelburg. Onbekende acteur? Ik denk het niet - hij schitterde in musicals als Aida en De drie musketiers. Speelde Wil lem-Alexander in de dramaserie Oranje on der Vuur. En anderhalfjaar geleden maakte hij met groot succes Help, ik heb mijn vrouw zwanger gemaakt, naar de bestseller van Kluun. Dat ging natuurlijk vooral over alles wat een man meemaakt als hij vader gaat worden (en zijn 'minnares' dus moeder). Herkenning is het sleutelwoord, het pro ductiehuis De Rode Boksbal wond er geen doekjes om en noemde het openlijk een vorm van doelgroepentoneel. Lekker mak kelijk scoren bij mensen die in een verge lijkbare situatie zitten. Nu is er dus een vervolg, met de voor de hand liggende titel Maar je krijgt er wel heel veel voor terug! De waarheid en alle leugens over bergen luiers, chronisch slaapgebrek, agendaseks, bakfietsen en sterrenkinderen. Opnieuw in dezelfde verrassende vorm, de mix van cabaret, musical, toneel en stan- dup-comedy die de vorige voorstelling tot zo'n topper maakte. Samen met tegenspeel ster AnneMarie Jung. Heel amusant voor wie het geluk en de frustratie herkent Nog zo'n bijna archetypisch thema waar ve len op een of andere manier wel mee ge worsteld hebben, is de relatie met je ouders. Relatie nu, maar vooral de relatie tóen. Toen je kind was, en erkenning en waardering zoveel belangrijker waren. En je die van je hardwerkende en nog volop het vak lerende ouders niet kreeg. Het kan steken of jaloers maken" te zien hoe ze het nu aan anderen wél kunnen geven. Dat is het thema van On golden pond, prachtige film (met dochter Jane en vader Henry Fon da) uit 1981. Misschien wel zo prachtig, om dat het met Jane en Henry was gegaan zo als in het toneelstuk dat ze nu gingen ver filmen. Zachte wraak of zachte therapie? Norman wordt 80, en kan nu aan de stief zoon van zijn dochter, een lastige puber die zomaar vanuit het niets op zijn pad komt, de aandacht en de affectie geven die zij altijd zo pijnlijk heeft moeten missen. Nu als toneelstuk met in de hoofdrollen Bram van der Vlugt (volgend jaar 80) en Liz Snoyink (vervangster voor de gebles seerde Jenny Arean). Dat Paul van Vliet voor de vertaling zorgde en Peter Tuinman voor de regie, zijn extra kwaliteitslabels. Op Sterk Water gaat onbevangen het experiment aan De mannen van Sterk Water doen waar ze het best in zijn: Improvisatie cabaret. Onverschrokken gaan ze het experiment aan. Met muzikale come dy maken ze kweekjes en ze voeren taalvirtuoze proeven uit. Onder steund door projecties en live tekeni- nen schieten de mannen van Sterk Water door naar een unieke climax van hun hilarische show. Vrijdag 24 januari, Onder de Toren, Wissenkerke, 20.00 uur. Hermes Ensemble brengt hommage aan Arvo Part Met het eerbetoon van het Belgische Hermes Ensemble aan de Estlandse componist Arvo Part zal de Zeeuwse Concertzaal zich morgenavond vullen met prachtige, verstilde muziek. Het hele concert is gewijd aan deze haast rituele muziek met onder meer Fratres, Spiegel im Spiegel en Für Alina, uitgevoerd door topmusici. Vrij. 24 jan., Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur (Vanaf 19.15 u. inleiding door Douwe Eisenga.) Laatste editie underground festival Terra Cotha Met de 21e editie van Terra Cotha komt zaterdagavond een einde aan dit Zeeuwse dark underground festi val. Organisator Wim de Nooyer gaat zich volledig richten op het managen van de Vlissingse band XMH (f), een van de groepen bij het festival. Ver der treden op: Synthetica (Limburg), het Franse K-Bereit, Belgische duo Im plant en The Fireman of Death. Zaterdag 25 januari, De Piek, Vlissin- gen, 19.00 uur. Passion4Drums biedt jonge percussionisten ruim baan Tijdens het evenement Pass- ion4Drums krijgen slagwerk-leerlin gen weer volop de gelegenheid hun kansten aan het publiek te vertonen. Drums spelen de hoofdrol in het pro gramma, maar er worden ook enkele verrassende combinaties gemaakt. Bovendien staan er een paar vocale verrassingen op het programma met bekende hits, maar ook eigen werk. Zaterdag 25 januari, Reynaertland, Kreekzoom 2, Hulst, 19.30 uur. Footprint staat voor vintage-jazz en bluesfunk Alle voorliefdes voor verschillende muziekstijlen die de leden van de Zeeuwse band Footprint al sinds hun jeugd koesteren, zitten verweven in een gevarieerd concert. Dat resul teert in een mengeling van vinta- ge-jazz en bluesfunk, ofwel muziek met een prettige en relaxte groove. In het repertoire zit werk van onder meer Charlie Hunter en Miles Davis. Zondag 26 januari, fiZi-matinee, De Weverij, Zierikzée, 15.00 uur. Na de klik toneel voor de pret Willem Nijssen Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. zo. 26 jan. The Blues Brothers, Scheldetheater, Terneuzen, 20 u.; di. 28 jan. 'Maar je krijgt er wel veel voor terug', Schouwburg, Middelburg, 20 u.; vrij. 31 jan., 'On Colden Pond', De Mythe, Goes, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48