De Amerikaanse jazz- en bluesmu zikant James Blood Ulmer is in middels 73 jaar, maar desondanks toert hij nog steeds uitgebreid langs de interna tionale podia. Muziekpodium Zeeland nodigde James Blood Ulmer uit voor een concert zondag in 't Schuttershof in Middelburg. Daar speelt hij met Phalanx revisited. Jazz versne den met een flinke dosis onverval ste funk. Ulmer maakt duidelijk welke mu ziek er die middag op het pro gramma staat: „Phalanx revisited is het album van de James Blood Ulmer George Adams Group uit 1986." Medio jaren tachtig van de vorige eeuw zette Ulmer samen met saxofonist George Adams, die al bij Charles Mingus en McCoy Ty- ner had gespeeld, de band Pha lanx op. Vrij, bij tijd en wijle snoeihard, maar ook melancholisch en cohe rent. Met de huidige tournee brengt Ulmer een eerbetoon aan de in 1992 overleden George Adams. „De voornaamste reden om deze tour te starten is om mijn muziek beschikbaar te ma ken. Immers, alle muziek van Pha lanx is door mij geschreven en ik wil niet dat die vergeten wordt. En ik kan het niet in mijn eentje spelen. Daarom dank ik George Adams voor het spelen van mijn muziek. De plaat is opgedragen aan hem." Ulmer groeide op met gospelmu ziek en ontwikkelde een geheime fascinatie voor blues. Rond 1959 startte hij met het spelen van di verse muziekstijlen zoals rhythm blues en soul jazz in even zo veel ensembles. Nadat hij in 1971 naar New York verhuisde kwam zijn carrière in een stroomversnel ling. Hij ging op pad met Art Bla- key's Jazz Messengers maar ook met meer experimentele artiesten zoals Joe Henderson, Paul Bley, Rashied Ali en Larry Young. Het was ook de tijd dat hij zijn krach ten bundelde met de vernieuwen de saxofonist Ornette Coleman. Ulmer drukte een flink stempel op het geluid in Colemans bands. Geïnspireerd door de vrije manier en alternatieve manier waarop Co leman met melodie, ritme en har monie omging, ontwikkelde Ul mer een volledig eigen stijl van gi taarspelen. En die viel op. Niet al leen in de jazzwereld. Ulmer beïn vloedde er vele iconen uit onder meer de rock- en popscène mee met wie hij ook regelmatig optrad en platen maakte. „De Phalanx revisited groep werd geformeerd om de muziek uit die tijd terug te brengen en niet nood zakelijk de mensen. De enige die ik kende uit die tijd was Grant Calvin Weston. Hij wilde graag meewerken om deze muziek op nieuw te brengen want hij heeft die al dertig jaar niet gespeeld. En ik ben er zeker van dat zijn stijl veel veranderd is." Ulmer classificeert Mark Peterson als de enige bassist die hij kent die Amin Ali, die oorspronkelijke bassist uit de Phalanx band kon vervangen. „Ik speel er ook al vijf tien jaar mee samen." En dan is er nog de jonge saxofo- niste Lakecia Benjamin die haar muzikale vuurwerk al vertoonde bij Stevie Wonder, Alicia Keys en Macy Gray. „Ik liet haar het al bum horen en ze is er van over tuigd dat ze de stijl van George Adams bij Phalanx kan volgen. Dus huurde ik haar in." Bezetting: James Blood Ulmer (zang, gitaar), Lakecia Benjamin (altsaxo foon), Mark Peterson (bas), Calvin Weston (drums). Jazz- en blueslegende James Blood Ulmer blaast Phalanx nieuw leven in. De oude rot in het vak speelt dan weer snoeihard. UitGids Scheldeblues Vlissingen met een Brits tintje PAGINA 2 EN 3 Donderdag 23 januari tot en met woensdag 29 januari 2014 James Ulmer blijft indruk maken door Mischa Beckers James Blood Ulmer brengt met zijn tournee een eerbetoon aan het in 1992 overleden bandlid George Adams. Zondag in 't Schuttershof, Middel burg. Aanvang 15.3.0 uur. PAGINA 11 Eigenzinnige Faust van Schippers&VanGucht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41