archief Zeeland 'exporteert' haar werkloosheid blijven volgens GS binnen de norm ScHOrCr lil ZG6UWS Vertragingen Zeeuwse spoorlijn Vijftien bedden en twaalftal banen weg op de afdeling ouderenpsychiatrie 31 te gast KLOETINCE - Emergis in Kloetinge schrapt 15 bedden en 12 tot 13 ba nen (fte's) van de afdeling oude- renpsychiatrie langdurige en voortgezette behandeling. Aanleiding is het feit dat de zorg verzekeraars voor 2014 minder zorg hebben ingekocht dan voor gaande jaren. Dat is een landelijke ontwikkeling. Daarnaast past de sluiting binnen de uitgangspun ten van het Bestuurlijk Akkoord GGZ: het aantal bedden vermin deren en meer ambulante en in tensievere zorg thuis bieden. De inkrimping moet uiterlijk per 1 april een feit zijn. Voor de huidi ge cliënten van de afdeling heeft de gedeeltelijke sluiting geen ge volgen. Zij kunnen hun behande ling afronden. De boventalligheid ontstaat voor al in de verpleegkundige en'of ver zorgende functies en deels in de behandel- en behandelondersteu- nende functies. De - betreffende medewerkers worden via het in terne mobiliteitsbureau begeleid naar een andere werkplek, waar bij Emergis het sociaal plan han teert. De medewerkers van ouderenpsy chiatrie zijn gisteren geïnfor meerd over de gevolgen van de ge deeltelijke sluiting. Na deze operatie hebben de afde lingen ouderenpsychiatrie in Kloetinge nog 47 bedden. Emer gis verwacht dat de zorginstelling daarmee kan blijven voldoen aan de vraag naar klinische behande ling. MIDDELBURG - Het feit dat de NS gemiddeld eens in de week een Zeeuws station voorbijrijdt om een zeer vertraagde trein in de dienstregeling te houden, bete kent niet dat de NS niet punc tueel is. De spoorwegen blijven hiermee binnen de norm die is opgelegd door het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Dat schrijven Gedeputeerde Staten in een antwoord op vragen van het GroenLinks-Statenlid Leen Har- pe. Zijn suggestie om terug te gaan naar de oude dienstregeling ne men GS niet over. De huidige dienstregeling is volgens hen, ten opzichte van de 'oude dienstrege ling', voor meer reizigers aantrek kelijker. De oorzaken voor de fre quente forse vertragingen op de Zeeuwse lijn zijn volgens het col lege van GS niet goed aan te wij zen: „Incidenteel is er een opeen stapeling van vertraging bij de Zeeuwse Intercity's, voornamelijk veroorzaakt in de Randstad." Schorer was vanaf 1808 burge meester van Middelburg. Hij was in de daaropvolgende jaren gast heer van koning Lodewijk Napo leon en de Franse keizer Napo leon. In 1814 werd de huidige provincie Zeeland - met Zeeuws-Vlaande- ren - gevormd. Schorer werd aangesteld als eerste commissaris van de koning, die toen nog gouverneur werd ge noemd. Hij woonde met zijn ge zin in het Van de Perrehuis. Sinds 2000 huist het Zeeuws Archief in dat pand. De huidige Commissaris van de Koning Han Polman en voorzitter jonkheer David Schorer van de Stichting Schorer Familiebezit openen de expositie, die tot en met 16 mei te zien is. Zeeland heeft met 6,2 procent de laagste werkloosheid van Neder land. „We doen het hier goed" wordt met enige trots gezegd, daarbij verwijzend naar een sterke Zeeuw se economie. Het is echter oppassen gebla zen met dit soort uitspraken en zeker geen reden om naast de schoenen te gaan lopen. Er is namelijk een belangrijke kant tekening bij te maken. De lage werkloos heid is voor een belangrijk deel te wijten aan een vergrijsde beroepsbevolking en wegtrekkende jeugd. We sturen aan de ene kant heel veel men sen met pensioen en aan de andere kant trekken steeds meer jongeren de provin cie uit om elders te gaan studeren en werk te zoeken. In de Zeeuwse economie speelt daarom 'export' een belangrijke rol. Naast het ex porteren van goederen, waar Zeeland een belangrijke partij meeblaast in de Neder landse economie, 'exporteert' Zeeland in toenemende mate ook jonge mensen. En daarmee 'exporteert' Zeeland voor een deel ook haar werkloosheid. Zeeland heeft 381.000 inwoners. Dé leef tijdsopbouw van de Zeeuwse bevolking wijkt sterk af van die in totaal Nederland. Zeeland is minder kinderrijk, heeft veel minder jongeren en is beduidend sterker vergrijsd. Een belangrijk deel van de Zeeuwse jongeren verlaat de provincie om een studie elders te gaan volgen. Dat is goed te zien in de terugval van het aan deel 18-35 jarigen op de totale bevolking. De leeftijden 20-35 jaar maken elk onge veer 1 procent uit van de totale bevolking. Zo wonen er 3860 jongeren van 25 jaar in Zeeland. Dat is een groot verschil met heel Nederland, waar de 25-jarigen 1,25 procent van de bevolking uitmaken. Dat scheelt een kwart. In Nederland zijn in 2013 van alle leeftijden de 43-jarigen het talrijkst. In Zeeland is dat niet zo. Daar zijn het de 66-jarigen. Zeeland heeft met andere woorden relatief veel meer baby boomers onder haar inwoners. De leeftijd waarop mensen met pensioen gaan is sinds de wijziging in het pensioenstelsel in 2007 sterk gestegen. Was tussen 2001 en 2007 de gemiddelde leeftijd waarop werknemers met pensioen gingen nog 61 jaar, nu is dat bijna 64 jaar. De helft van de mensen die met pensioen gaat is inmid dels ouder dan 65 jaar. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn de ver schillen tussen de provincies niet bijzon der groot. Wel is het zo dat lager opgeleide werkne mers gemiddeld bijna een jaar later met pensioen gaan dan hoger opgeleide werk nemers. En Zeeland heeft in vergelijking met de rest van het land een lager opgelei de beroepsbevolking. De afgelopen jaren zijn daarom in Zee land relatief veel mensen met pensioen gegaan. En ook de komende jaren zal dat het geval zijn, zij het enigszins gedempt door de veranderende wetgeving. Zeeland loopt behoorlijk voorop in pensionering. Als we voor het gemak even uitgaan van de 25-jarigen als een kenmerkende leeftijd waarop jongeren de arbeidsmarkt opstro- men en de 65-jarigen als de kenmerkende leeftijd waarop oudere werknemers de ar beidsmarkt verlaten, dan zien we het gro te verschil tussen Zeeland en Nederland. In Nederland staan ongeveer evenveel jon geren te trappelen om banen in te nemen als dat er ouderen zijn die de banen vrij maken. In Zeeland staan tegenover 100 pensionado's slechts 64 arbeidsmarkt op- stomende jongeren. Dat zou dus volop kansen voor jongeren moeten bieden op een baan. Onze oude ren maken immers meer dan elders banen vrij voor de jongeren. In theorie hebben we zelfs een groot tekort aan jongeren voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. In tijden van economische crisis en ver minderde werkgelegenheid heeft Zeeland vanwege haar vergrijsde bevolkingsop bouw en de 'export' van jongeren een grotere buffer. Een relatief lage werkloosheid geeft daar om slechts de schijn dat we het beter doen dan andere provincies. Dat ook in Zeeland de werkloosheid onder jongeren oploopt is des te verontrustender. Dick van der Wouw is senior onderzoeker bij Scoop, het Zeeuwse sociaal cultureel onder zoeksbureau. DONDERDAG 23 JANUARI 2014 Emergis zet mes er in door René Schrier H Jacob Hendrik Schorer, te zien in het Zeeuws Archief, foto Ruben Oreel door Jan van Damme MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg opent vandaag een tentoonstelling over Jacob Hendrik Schorer (1760-1822), de eerste commissaris van de koning in Zee land. De expositie is onderdeel van de viering van 'Zeeland 200 jaar', die vrijdag 14 februari officieel be gint. door Dick van der Wouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31