roes 'Zeeland heeft in het onderwijs kans gemist' PZC 2 IN HET NIEUWS MOTORCLUBS COLOFON beschouwing De overgang van leden van Satudarah naar No Surrender tekent de onrust onder motorclubs. China blokkeert sites kranten Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl S3 HET BE ©ON met EEN VERBOS» OP BE WERKPLEK Commercieel directeur EMMEN - Alsof een Ajax-spits van de een op de andere dag een Feye- noord-shirt aantrekt. Zo pikant mag de 'transfer' genoemd wor den die voormalig Satudarah-kop- stuk Henk Kuipers dinsdagavond totaal onverwacht maakte naar motorclub No Surrender. En het blijft niet alleen bij de overstap van de uit Klazienaveen afkomsti ge 'kapikane' (leidinggevende) van Satudarah MC. In zijn kielzog lopen tientallen, volgens eigen zeggen van Kuipers zelfs 180 Satu- darah-leden uit binnen- en bui tenland mee over naar grote con current No Surrender. Die club maakt een grote opmars sinds eveneens voormalig Satuda- rah-lid Klaas Otto uit Bergen op Zoom hem begin 2013 oprichtte. De tik die No Surrender eerder gaf door het Satudarah-clubhuis in Zundert over te nemen, ver bleekt bij de klap die Otto nu uit deelt. Niemand precies weet hoeveel le den de zogeheten 1 procent-mo torclubs Hells Angels, No Surren der en Satudarah inmiddels heb ben - cijfers zijn tot nu toe altijd gebaseerd op wat de clubs zelf claimen. Maar No Surrender zegt door de noordelijke overname ge talsmatig de grootste van Neder- land te zijn geworden. Geen won der dat niet alleen bij de 'deserte rende' Satudarah-clubleden zelf, maar ook de politiediensten de nervositeit is toegeslagen. De 'me- gatransfer' kan worden gezien als een ware provocatie en als beledi ging van Satudarah. De wijze waarop dinsdag alle Satudarah- emblemen van de muren van het clubhuis in Emmen verwijderd werden om rücksichtslos te wor den vervangen door de zogeheten colours van No Surrender, zal bij de overblijvende Satudarah-afde- lingen op weinig begrip kunnen rekenen. Lid worden van een t procent-mo torclub betekent dat je 100 pro cent loyaliteit zweert, voor de rest van je leven. Wie de club 'flikt', wordt er dan ook in bad standing uit gezet. Ervaring leert dat bij de strikt hiërarchisch georganiseerde 1 procent-motorclubs die excom municatie ook met geweld ge paard kan gaan. Hoewel Kuipers zelf claimt dat hij mede vanwege zijn tot voor kort hoge functie Sa tudarah in good standing heeft mo gen verlaten, zei hij gisteren in het Dagblad van het Noorden dat hij 'rekening houdt met represail les vanuit Satudarah'. Bang is hij naar eigen zeggen niet. Dat geldt volgens hem ook voor de tientallen leden van de chap ters in onder andere Emmen, Hoo- geveen en Drachten die Satuda rah door Kuipers te volgen hoe dan ook met bad standing moeten verlaten. De overnameperikelen tekenen volgens bronnen bij de politie de stijgende spanningen in biker- land. Die worden ai sinds 2011 waargenomen, maar leidden in Nederland - in tegenstelling tot Duitsland en België - tot nu toe niet tot grote gewelddadige con frontaties. De 'grote drie' breid den hun territorium uit door tien tallen nieuwe chapters op te rich ten in eigen land, in Duitsland en België, maar ook in bijvoorbeeld Turkije. Daarbij leken de clubs de ongeschreven regel te respecteren dat niet aan landjepik wordt ge daan. Het heeft er echter alle schijn van dat die code nu over boord is gegooid. De stap van 'kapikane' Kuipers kwam voor velen misschien wel onverwacht, maar volgens insi ders rommelt het op de achter grond al langer. Kuipers zelf zou AMSTERDAM - China heeft in het land websites van buitenlandse kranten geblokkeerd. Het gaat om bladen die woensdag publiceer den over buitenlandse bezittin gen van familieleden van hoge partijleden. Onder de kranten is Trouw, dat daar woensdag ook over berichtte. De kranten, onder andere de Britse the Guardian en het Duitse Süddeutsche Zeitung, publiceerden de namen van fami lieleden van mensen uit de top van de Chinese Communistische Partij die miljarden wegsluisden naar belastingparadijzen. Dat kwam aan het licht door onder zoek van het International Con sortium of Investigative Journa lists, waar Trouw ook lid van is. tweede university college in Zee land zou geweldig zijn en goed voor Zeeland", zegt dean Barbara Oomen van UCR. „We moeten nu heel goede studenten afwij zen. Dat is zonde. Aan de andere kant: een college vergt grote inves teringen. Den Haag heeft 50 mil joen bijgedragen aan het universi ty college in die stad en Amster dam 12 miljoen. Onze focus ligt nu op het koesteren en het verbe teren van UCR. Over een tijdje zien we wel verder." Te laat, stellen Adriaansens en Van den Bout teleurgesteld vast. „Het geld is op. Energiebedrijf Delta is bijna niks meer waard als de overheden het willen verko pen en het is crisis. Toen het kon, wilde Zeeland niet, en nu ze wil len, is het geld er niet. Zeeland heeft een kans gemist." „Een ÖAAhKIA t»E HORECA EN NU Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik vari Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nt Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV: Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftetijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Bikers betrekken door Niki van der Naald Satudarah en No Surrender zijn 1 pro cent-motorclubs. Die term komt uit de uitspraak dat 99 procent van de motorrijders 'fatsoenlijke burgers' zijn; 1 procent staat buiten de wet En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* pagina 22 en 23: UCR barst van ambities; Commentaar De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee MIDDELBURG - In een tijd waarin het Zeeuws middelbaar onderwijs tot het beste van het land behoort, is politiek wel het besef ontstaan dat meer in onderwijs geïnvesteerd moet worden. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Vervolg van pagina 1 O «Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2