V 66 De Strategie Board opent alleen deuren en spuit hier en daar een drupje olie 66 We kunnen onze biomassa, logistiek en maintenance wereldwijd vermarkten. 29 denken? Bijvoorbeeld het gebruik van biomassa als grondstof voor de chemie. Te denken valt aan bio-aromaten als plantaardige grondstof voor de vervaardiging van biologisch afbreekbare ge bruiksvoorwerpen en de produc tie van bioplastics uit suikerbie ten. Het gebruik van groene grondstoffen in de industrie ge beurt nog maar mondjesmaat. De Strategie Board streeft dan ook naar een flinke schaalsprong in de komende jaren. Op het gebied van logistiek zijn slimme ener gie- en kostenbesparende ketens een speerpunt. Regiedirecteur Voermans ziet bijvoorbeeld 'kan sen voor logistieke samenwerking tussen Zeeland Seaports en de ha ven van Moerdijk'. Dankzij de combinatie van een omvangrijke land bouw als leverancier van grondstoffen, de aanwezigheid van chemische en logistieke be drijven en een gunstige ligging, heeft de zuidwestelijke Delta een troefkaart in handen. Maar in al die processen speelt hoogwaardi ge technologie de eerste viool. Als je als regio het eerst revolutionai re techniek op grote schaal weet toe te passen, heb je een voor sprong. Om grote stappen te zet ten, is samenwerking met leiden de kennisinstituten als TNO en Wageningen UR dan ook vereist. Op hun beurt moeten scholen in de regio de studenten afleveren waar bedrijven om zitten te sprin gen. Ook zullen bedrijven kennis moeten (leren) delen. Regiedirec teur Voermans: „Het samen slim toepassen van technische innova ties leidt sneller tot een win-win- situatie, die er tevens voor zorgt dat er banen bijkomen. Wil dit ge bied economisch overleven, dan is dat ook noodzakelijk." Van Doorn valt haar bij: „Het is de weg die de zuidwestelijke Del ta moet inslaan. Als wij er in sla gen nieuwe techniek toe te pas sen en slimme verbindingen tus sen bedrijven te leggen, dan kun nen we misschien weer een eco nomische groei van twee, drie procent laten zien. We kunnen een topkennisregio worden, als we gefocused blijven en het gehe le bedrijfsleven zich achter deze visie schaart. Kijk naar ons water management. Dat hebben we we reldwijd vermarkt. Het zelfde kun nen we doen met biomassa, logis tiek en maintenance. Maar bedrij ven moeten zelf met concrete pro jecten komen, ergo het voortouw nemen. De board opent alleen deuren en spuit hier en daar een drupje olie om ontwikkelingen gesmeerder te laten verlopen." vati'e juist vaak plaatsvindt bij de kleine en middelgrote bedrijven. Bovendien beheerst het mkb in Zeeland de topclusters logistiek en maintenance en is dus een cru ciale partner. De koepelvisie die de board eind februari presenteert, blikt vooruit tot 2030. „We willen baanbreken de projecten van de grond tillen en daarvoor in Brussel geld opha len. Als Deltaregio gaan we die vi sie ook in Brussel presenteren", verklapt Van Doorn. Aan welke duurzame projecten moeten we De grootse opgave waar de board voor staat, is het midden- en kleinbedrijf te koppelen aan de grote indus triële spelers, blijkt uit gesprek ken die regiedirecteur Voermans heeft gevoerd met directeuren van verschillende bedrijven. Mul tinationals zijn gewend snel in te spelen op trends^ het mkb is, Vaak door een gebrek aan menskracht, minder wendbaar, ziet het grote re plaatje niet even scherp en weet niet altijd de weg naar subsi- diepotten te vinden. Terwijl inno- DONDERDAG 23 JANUARI 2014 Bepaalde algen kunnen dienen als groene grondstoffen voor de pro cesindustrie. AlgaeLink in Yerseke maakt systemen voor grootschali ge algenproductie. foto AlgaeLink Daan van Doorn Daan van Doorn 91 Daan van Doorn, voorzitter Strategie Board, foto's Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29