In garage wonend paar moet ook hulp willen' Zeeuwse kinderopvang Interesse in Topstudenten voor 44 In een klas waar Handtekening UNIVERSITY COLLEGE ROOSEVELT 22 ZEELAND Gevoel van saamhorigheid University College Roosevelt in Middelburg viert vandaag het 10-jarig bestaan. 10 tot 25 donderdag gemotiveerde mensen zitten, kan Héél, héél lang gele den, ik zat nog op de fröbelschool, moest ik meedoen aan een toneelstukje. Ik werd benoemd tot paddenstoel, kreeg een kar tonnen rode muts met witte stippen op mijn hoofd gedrukt en werd door juffrouw De Zwart het podium op geduwd. Halverwege de vertoning strui kelde ik over een loszittende schoenveter (ik was nog niet in het bezit van een strikdiploma - vandaar), maakte een rotsmak en werd daarmee het lachertje van de avond. Een jaar of tien later, ik had zon der veel verdere kleerscheuren de puberleeftijd bereikt, figu reerde ik (onder regie van de grote Albert van Dalsum, ja ja) als schildknaap in een histo risch spel in drie bedrijven. Sa men met wat andere figuran ten moest ik met een zwaardje zwaaien en 'rabarberrabarber' mompelen op het moment dat Jeanne d'Arc naar de brandsta pel werd gevoerd. Na afloop werden gratis kaaskoekjes en grote glazen witte wijn geser veerd - het zou tot mijn eerste ernstige dronkenschap leiden. Weer later, we zijn inmiddels in de jaren zeventig gearri veerd, stond ik in lompen ge huld en met pestbuilen op het voorhoofd geboetseerd in de Zierikzeese Nobelpoort voor de camera's van de NOS pestlijder te spelen in het kader van een of andere educatieve televisie serie. Mede dankzij mijn acteer prestatie (ik kwam wel 1,5 se conde in beeld) werd de serie een kijkcijferkanon. Waarmee ik maar gezegd wil hebben: enige podiumervaring is mij niet vreemd. Toch was ik een tikkeltje ge spannen toen ik gisterochtend het Goese theater De Mythe binnenliep met onder mijn arm een boekje uit de reeks 'De Wilde Voetbalbende'. Daaruit moest ik basisschoolleerlingen voorlezen omdat het weer de dag van het Voorleesontbijt was - eitje pellen, verhaaltje vertellen. Leuk? Jazeker! Vooral toen enke le jongetjes na afloop enthou siast op mij afrenden: „Mogen wij uw handtekening, me neer?" Indien u mij vandaag naast mijn schoenen ziet lopen, dan weet u hoe dat komt. Het beeld wordt steeds duidelij ker dat het echtpaar Buitendijk de toestand waarin het nu verkeert, voor een niet onbelangrijk deel aan zichzelf te wijten heeft. Ze hadden in Axel, waar ze tot juni 2013 een huurhuis hadden, niet al leen een grote huurachterstand, wat uiteindelijk tot een huisuit zetting leidde. De watertoevoer was ook afgesloten, omdat reke ningen niet werden betaald. Ook stelde het echtpaar zich - op z'n zachtst - niet altijd vriendelijk op tegenover de buren. Sinds de uithuiszetting heeft het echtpaar her en der gewoond, on der meer in Axel en Westdorpe. Ze kregen onderdak uit mededo gen, maar, meldde één van de hel pers gisteren telefonisch in reac tie op eerdere berichtgeving in de ze krant, 'na de zoveelste ruzie heb ik gezegd dat ze eruit moes ten'. Het echtpaar is vervolgens met al zijn spullen in de garage box terechtgekomen. Het doet er voor Looij van het Le ger des I teils en vertegenwoordi gers van andere instanties weinig toe hoe het echtpaar in de proble men is geraakt. „Het gaat ons er om een oplossing te bieden. In Ne derland hoeft niemand zonder een woning t£ zitten", stelt Looij in algemene termen vast. Geestelijke gezondheidszorg is in middels ook ingeschakeld, want het staat voor Looij en ook wet houder Cees Liefting vast dat het echtpaar hoe dan ook begeleiding nodig heeft. Het echtpaar is bij in stanties al sinds 2010 in beeld, wat aangeeft hoe lastig de situatie is. Mensen moeten wel hulp wil len aanvaarden. Maria Buitendijk meldt woensdag telefonisch vanuit de dag- en nachtopvang van het Leger des Heils in Terneuzen - waar ze de nacht heeft doorgebracht met haar man - dat ze nog niets van in stanties heeft vernomen. „Ik wil best meewerken aan een oplos sing, maar het ligt er ook aan wel ke." Maria is Amsterdamse van ge boorte, haar man komt uit Soest. Jaren geleden is het echtpaar uit Soestduinen naar Axel verhuisd, waar een zoon al woonde en nu nog woont. Een dochter woont in Hoofddorp. Amsterdam of Hoofd dorp noemt Maria als mogelijk nieuwe woonplaats. Wethouder Liefting: „Prima, maar hier en nu is een oplossing nodig." 'Ik wil best meewerken aan een oplossing, maar het ligt er ook aan welke' Maria Buitendijk, bewoonster garagebox Elly Brand (bestuurder van Kibeo en Omnisscholen) en Ewald de Keijzer, directeur Obase, hebben gisteren in Den Haag uitleg gege ven. Ze deden dat op verzoek van Keklik Yücel (PvdA) en Ockje Tei legen (WD). De kinderopvang is de afgelopen jaren duurder gewor den. Daardoor is het aantal kinde ren gedaald en zijn de 250 Zeeuw se kinderopvangorganisaties ge krompen. „Het makkelijkste is dan om vestigingen te sluiten, maar dat willen we niet", zegt Brand. De bouw van een 'brede school' is niet het antwoord. De Keijzer: „Al die organisaties heb ben een eigen visie en missie. Ie dereen zit in zijn hok." De oplos sing is dat onderwijs en kinderop vang zeer intensief gaan samen werken. De opzet van een brede school 2.0 (waarin kinderen van o tot 12 binnen één visie en één sys teem worden opgevangen) wordt belemmerd door regels. Brand en De Keijzer hebben uitgelegd wel ke dat zijn. PvdA-Kamerlid Yücel: „We willen kijken of we die be lemmeringen kunnen wegne men. Wé gaan binnenkort in Zee land kijken hoe het werkt." MIDDELBURG - Barbara Oomen, dean van University College Roo sevelt, verwelkomde deze week een nieuwe groep eerstejaars stu denten. Ze ziet veel gelijkenissen met de 'pioniers' die in 2004 bin nenstapten. „Ik zie nog steeds die avontuurlijke en gemotiveerde jongeren, op zoek naar een intel lectuele uitdaging. Ze vallen voor Middelburg en voor Zeeland." Ze is apetrots op UCR. „I let is MIDDELBURG - Twee gevoelens vechten om voorrang bij Hans Adriaansens: tevredenheid over de souplesse waarmee het Univer sity College Roosevelt (UCR) tot stand kwam versus teleurstelling dat het bij dat ene college is geble ven. Hoewel de tevredenheid gro ter is, houdt hij hoop op 'toegewij de provincie- en gemeentebestu ren die geen genoegen nemen met een positie in de periferie': „Laat de Zeeuwse leeuw weer eens brullen!" Zoals Zeeland deed in 2002, toen hij aanklopte met het idee voor een university college in Middel burg - met de steun van Dick van den Bout van Scoop en toenmalig bestuursvoorzitter van de HZ wij len Jan Bart Mandos. Vlissingen accepteerde dat het in Middel burg zou komen; Middelburg stel de het stadhuis beschikbaar; de je niet wegkruipen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf WESTDORPE - Instanties zijn volop bezig het sinds enkele weken in een garagebox in Westdorpe bivak kerende echtpaar Philippe (73) en Maria (65) Buitendijk te helpen. „Er moeten dan ook wel afspraken te maken zijn dat de situatie niet weer escaleert", geeft manager Jan Looij van de dag- en nachtopvang van het Leger des Heils in Terneu- zen aan. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - PvdA en WD zijn en thousiast over de manier waarop in Zeeland wordt geprobeerd kinder opvang te vernieuwen en in kleine kernen te behouden. De woord voerders willen binnenkort een werkbezoek brengen. Naam: Angenika Kunne (27) Komt uit: Terneuzen Huidige woonplaats: Londen Ze volgde een masteropleiding aan de prestigieuze London School of Economics en werkt inmiddels vijfeneenhalf jaar als financieel advi seur bij een grote investeringsbank in de Britse hoofdstad. Toch zegt Angenika nog elke dag profijt te hebben van haar opleiding bij UCR. „In een klas waar 10 tot 25 gemoti veerde mensen zitten, kan je niet wegkruipen. Je wordt aangemoe digd om vragen te stellen en te dis cussiëren. Ik heb geleerd om te pre senteren, essays te schrijven en te communiceren met mensen uit an dere culturen. Juist door die 'soft skills' kan ik mezelf onderscheiden." De Zeeuws-Vlaamse denkt met veel plezier terug aan haar Roosevelt-pe- riode. „Ik heb het er ontzettend naar mijn zin gehad. Er zijn studen ten uit allerlei landen en met ver schillende achtergronden, en toch heerst er een gevoel van saamhorig heid. ledereen kent elkaar. Dat gold zeker in mijn jaar, want ik hoorde bij de eerste lichting studenten. We wilden onszelf heel graag bewijzen en ervoor zorgen dat het goed zou gaan met de school. We waren een hele hechte groep." UCR barst door Cornelleke Blok door Maurits Sep Angenika Kunne, oud-student

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22