I Morgen begint het landelijk bevol kingsonderzoek darmkanker. Het wordt fasegewijs ingevoerd. Vanaf 2019 worden alle 55-plussers uitgenodigd voor de screening. VERDIEPING 11 helemaal geen vergevorderde poliepen, laat staan een (ontluikende) vorm van darm kanker. Tegenstanders van het bevolkings onderzoek wijzen er op, dat deze mensen zich onnodig ernstige zorgen maken, om dat ze denken kanker te hebben. Ook bena drukken ze dat het uitvoeren van een coloscopie niet zonder risico is. In twee op de duizend gevallen ontstaat een complica tie, in één op de tienduizend gevallen over lijdt de patiënt. Op termijn wordt rekening gehouden met een sterfgeval per zes jaar tot acht sterfgevallen per jaar. De Tilburgse chirurg en hoogleraar dr. Jan Anne Roukema zet om die redenen vraag tekens bij het bevolkingsonderzoek. „We zien het bij het borstkankeronderzoek. Veel vrouwen die te horen hebben gekre gen dat ze voor vervolgonderzoek naar het ziekenhuis moeten, houden daar langdurig psychische schade aan over. Terwijl achter af blijkt dat er niets aan de hand is. Ze zijn bang en willen blijvend gecontroleerd wor den. Ze trekken het medisch circuit in. Zo creëren we ziekte bij gezonde mensen, ter wijl we er als artsen zijn om zieke mensen beter te maken. Ik bepleit dan ook een goe de begeleiding van mensen die voor de co loscopie worden doorgestuurd, maar bij wie achteraf geen poliepen worden ont dekt. Verder raad ik iedereen aan goed na te denken over deelname zodra de uitnodi ging binnenkomt." Jolien Pon, voorzitter van SPKS-patiënten- groep Darmkanker, zou geen moment twij felen over deelname: „Natuurlijk zijn er be zwaren aan te voeren, maar daar staan dui zenden geredde levens tegenover." Zelf heeft Pon darmkanker overleefd, en ze weet hoe belastend de aandoening is. „Daarom hoop ik dat veel mensen mee doen aan het onderzoek. En dat veel kan ker wordt opgespoord, zodat tijdig kan wor den ingegrepen. Eerder dan bij mij. In mijn geval was het een lange lijdensweg, met ja renlange psychische belasting en veel zwa re behandelingen." Andere voorstanders van het bevolkingson derzoek, onder wie minister Edith Schip pers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, wijzen op de gewonnen levensjaren en kwaliteit van leven van mensen bij wie darmkanker wordt voorkomen. Het bevolkingsonderzoek kost - als het in 2019 helemaal is uitgerold - ongeveer 22 miljoen euro per jaar. Daar staat tegenover dat er op termijn besparingen zullen zijn op operatie- en andere behandelingskosten van mensen met een vergevorderde darm kanker. MULTIMEDIALE AANDACHT DONDERDAG 23 JANUARI 2014 v. Brieven, brochures en volop aan dacht in de media. Geen mogelijk heid blijft onbenut om het bevol kingsonderzoek darmkanker on der de aandacht van een breed pu bliek te brengen. Op internet kun nen 'colleges' van de Maag Lever Darm Stichting (www.mldsacade- mie.nl) worden gevolgd. Professo ren van diverse universiteiten ge ven online uitleg over de ziekte, het bevolkingsonderzoek en het belang van het vroegtijdig ontdek ken en verwijderen van poliepen. Een uitgebreide beschrijving van de screening inclusief uitlegfilm pjes is te vinden op de site van het RIVM (http://goo.gl/5S7kOX). Deelname aan het bevolkingson derzoek is niet verplicht. Genodig den beslissen zelf of zij meedoen. De eerste fase, de ontlastingstest, is gratis. Is daarna een darmonder- zoek (a 425 euro) nodig, dan valt dat onder de ziektekostenverzeke ring. Het kan dus ten koste gaan van het eigen risico.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11