10 VERDIEPING DARMKANKERONDERZOEK Houd uw darmen open! Deze populaire uitleg van de term hudo (de benaming van een wc op een scoutingkamp) zou ook de aansporing kunnen zijn voor de 875.000 55-plussers die dit jaar worden be naderd voor het bevolkingsonderzoek darmkanker. Zij krijgen een uitnodiging een beetje ontlasting te verzamelen en op te sturen, waarna laboratoriumonderzoek moet uitwijzen of sprake is van een ver hoogd risico op dikkedarmkanker. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu RIVM coördineert het onder zoek, dat tot 2019 gefaseerd wordt inge voerd. De komende jaren ontvangen mil joenen Nederlanders een paarse envelop met daarin onder meer een ontlastingtest. Dit jaar worden mensen die zijn geboren in 1938,1939,1947,1949 en 1951 uitgeno digd mee te doen. In de volgende jaren worden steeds meer 55-plussers benaderd, zodat uiteindelijk, in 2019, alle circa 4,4 miljoen Nederlanders tussen 55 en 75 jaar eens per twee jaar kun nen worden getest. Morgen vallen de eer ste screeningsenveloppen bij de doelgroep in de brievenbus. Dagelijks krijgen 35 Nederlandérs te horen dat ze darmkanker hebben. Van hen is 90 procent ouder dan 55. Een deel heeft ge luk en is er op tijd bij. Behandeling is dan mogelijk. Maar is de kanker al te ver gevor derd, dan wacht een zware en verdrietige tijd, vaak eindigend met de dood. Per jaar overlijden meer dan vijfduizend mensen aan de ziekte. Het bevolkingson derzoek darmkanker moet eraan bijdragen dat dat aantal op termijn gehalveerd wor den. Het onderzoek bestaat uit twee onder delen. Eerst is er de zelfafnametest met een buisje en een soort krabbertje, waarmee deelnemers vier keer in de ontlasting die nen te prikken. Het krabbertje gaat terug in het buisje en moet naar een laborato rium worden gestuurd. Daar wordt onder zocht of er bloed in de ontlasting zit. Na twee weken volgt dan een brief met de uit slag. Dat mensen zelf poepmonsters moeten ne men, is mogelijk de reden voor een ver wachte deelname van slechts 60 procent. De praktische tips die bij de zelfafnametest worden gegeven, zullen niet echt helpen twijfelaars over de streep te trekken: 'Leg een aantal lagen wc-papier in uw wc (pas op dat uw wc niet verstopt raakt)'. Of: 'span een vuilniszak om uw toiletpot: de zak vangt uw ontlasting op'. En: 'Doe een plastic zakje om uw hand en vang uw ont lasting op'. Het zal een deel van de aange schrevenen eerder afschrikken dan enthou siast maken. De verwachte 60 procent deelname is aan merkelijk minder dan de opkomst bij het bevolkingsonderzoek borstkanker (80 pro cent) en iets beneden die van de screening op baarmoederhalskanker (65 procent). De te onderzoeken doelgroep is wel groter, want de twee al bestaande bevolkingson derzoeken richten zich louter op vrouwen. Als in het opgestuurde monster sporen van bloed worden aangetroffen, treedt deel twee van de screening in werking, nader in wendig onderzoek. Gemiddeld zal dat het geval zijn bij 7 procent van de deelnemers. Zij krijgen een uitnodiging voor een colo- scopie, een inwendig darmonderzoek. Daar bij wordt met een slang met een camera in de dikke darm gekeken. Worden dan polie pen (verdikkingen in de binnenkant van de darm) aangetroffen, dan worden die ver wijderd. Ongeveer de helft van de mensen bij wie bloed in de ontlasting is gevonden, heeft m U~ D Ziekte voorkomen of bangmakerij door Paulus Smits illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10