'Slachting houdt aan in Syrië' Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch vindt dat president Bashar al-Assad moet worden berecht. haakt in Zwitserland als Iran ook zou mee praten. Die oppositie, die soennitisch is, haat het sjiitische Iran. Volgens haar was het Assad-regime al lang gevallen als Iran geen wapens, geld en militairen had ge stuurd naar Damascus. De secretaris-gene raal van de VN, Ban Ki-moon, trok vervol gens de uitnodiging aan Iran in. Daardoor zijn zowel het begin als de uit komst van Genève II totaal onvoorspelbaar. En zelfs als de partijen uiteindelijk met el kaar gaan praten, dan nog liggen er veel ob stakels op de weg. De hopeloos verdeelde rebellen zijn een probleem op zich. De strijders die mee doen aan Genève II, zijn gematigd, maar hebben weinig in de melk te brokkelen in Syrië zelf. Daar maken vooral extremis tische moslimgroepen de dienst uit en zij beschouwen vredesbesprekingen met As sad als hoogverraad. Ook de president is helemaal niet van plan om van Genève II een succes te maken. Hij heeft al gezegd dat hij niet zal vertrekken; de eis van de gematigde oppositie. Assad deed in een interview met het Franse pers bureau AFP de rebellen die naar Genève af reizen, zelfs af als 'een grap'. De geschiedenis leert dat er in (burgeroor logen maar twee kansen zijn op vrede. De eerste is wanneer een van de strijdende partijen de andere duidelijk heeft versla gen. De tweede is wanneer alle strijdende partijen na veel offers de overtuiging delen dat ze militair niet kunnen zegevieren. Aan geen van beide voldoet Syrië op dit moment. Alle partijen zijn na drie jaar oor log sterk genoeg gebleken om overeind te blijven. Assads leger doet het de laatste tijd goed op het slagveld. Gematigde rebellen hebben behoorlijk wat territorium in han den in Noord-Syrië. Aan al-Qaeda gelieer de groepen staan juist sterk in Oost-Syrië. De Koerden doen hun best om meer ge bied te veroveren in het noordoosten. Omdat alle partijen denken dat ze nog veel terrein kunnen winnen op het slagveld, komt Genève II dus eigenlijk te vroeg. De ze besprekingen gaan dus geen vrede ople veren. Wat wel tot de mogelijkheden be hoort, zijn lokale- en tijdelijke staakt- het-vurens. Ook kunnen de partijen het ruilen van ge vangenen overeenkomen. En wellicht lukt het om 'humanitaire corridors' te creëren, waardoor hongerige burgers die'in omsin gelde gebieden wonen, eindelijk voedsel hulp krijgen. Een woordvoerder van de rebellen in Zuid-Turkije zegt: „Verwacht geen wonde ren van Genève II. Ooit zal de oorlog in Sy rië ophouden, maar daar is toch echt een Genève III of IV voor nodig." De internationale ge meenschap kijkt apa thisch toe, terwijl in Syrië de mensen rechten massaal en op gruwelijke wijze worden ge schonden. Dit zegt de internatio nale mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW). „De slachting van burgers houdt aan en lokt slechts een zwakke in ternationale reactie uit", schrijft HRW in haar World Report 2014, dat gisteren in Berlijn werd gepre senteerd. In het rapport staat de si tuatie in Syrië centraal. HRW heeft felle kritiek, vooral op China en Rusland. Die landen zijn er, volgens de mensenrech tenorganisatie, verantwoordelijk voor dat in de VN-Veiligheids raad internationale strafmaatrege len tegen het regime van de Syri sche president Bashar al-Assad tel kens worden geblokkeerd. „Hoe ver kun je gaan als China of Rusland?", zegt HR W-woordvoer der Wenzel Michalski. „Hoe erg moet de situatie worden voordat je ingrijpt?" Ook westerse leiders als Barack Obama, de Amerikaanse presi dent die verzekerde dat met de in zet van chemische wapens in Sy rië een grens was overschreden, oogsten echter kritiek. Om de deelname van de Syrische rege ring aan de conferentie in Genève niet in gevaar te brengen, zou het Westen de afgelopen tijd de druk op het regime in Damascus heb ben verminderd. Volgens HRW schiet in Syrië de responsibility to protect-doctrine ('verantwoordelijkheid om te be schermen'), waarmee de interna tionale gemeenschap zich zo'n tien jaar geleden verplichtte om onschuldige burgers te verdedi gen tegen gruweldaden, tekort. Het resultaat is gemiddeld vijfdui zend Syrische doden per maand. Volgens Michalski bevestigen de vele duizenden, recent opgedo ken foto's van gedetineerden die in Syrië zouden zijn omgebracht, de bevindingen van HRW. Eerder deze week werd bekend dat een overgelopen militair fotograaf, die voor de Syrische regering werkte, zo'n 55.000 foto's van gedode ge vangenen het land uit smokkelde. De lijken vertonen, volgens inter nationale juristen, sporen van marteling en moord. HRW is bekend met dergelijke verhalen. „Wij hebben verslagen van getuigen die bevestigen dat veel gedetineerden in Syrië spoor loos verdwijnen en worden ver moord", zegt Michalski. Executies, martelingen en moor den op burgers zijn in Syrië aan de orde van de dag. „Ook veel kin deren zijn slachtoffer. We hebben een 14-jarige gesproken die is ge marteld door de mannen van As sad. Maar ook de verschillende re bellengroepen maken zich schul dig aan ernstige mensenrechten schendingen." HRW pleit voor een wapenembar go tegen Syrië en voor de berech ting van oorlogsmisdadigers door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Michalski: „Saudi-Arabië, Qatar en Rusland moeten stoppen met massale wapenleveranties. En Bas har al-Assad moet worden be recht." WOENSDAG 22 JANUARI 2014 De Syrische burgeroorlog telt in totaal veertien partijen. In Syrië zelf zijn het er vier. Buiten het land zijn er nog eens tien. vrede door onze correspondent Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9