Vandaag lijkt in Zwitserland dan toch echt de vredesconferen tie voor Syrië te beginnen. Maar een oplos sing is ver weg, zolang de strij dende partijen nog denken dat ze de oorlog op het slagveld kun nen winnen. 8 VERDIEPING VREDESTOP SYRIË Vredesconferenties zijn per definitie lastige aangele genheden. Probeer maar eens een lang lopende oorlog te staken en in vre de verder te gaan. Er be staat op dit moment wei nig hoop dat de besprekingen voor Syrië in Zwitserland resultaat opleveren. Het grote obstakel voor vrede: Assad, rebellen en al-Qaeda denken allemaal nog dat ze de oorlog op het slagveld kunnen winnen. Alleen al de voorbereidingen op de confe rentie, die als alles goed gaat vandaag be gint onder de naam Genève II, lagen ex treem gevoelig. Sinds begin vorig jaar pro beerden de Verenigde Naties de partijen om de tafel te krijgen. Steeds mislukte dat, want dit conflict is niet zomaar een oorlog. Syrië zit verstrikt in een bloedige burger oorlog waarbij alle strijdende partijen wor den gesteund door machtige buitenlandse vrienden. Dat maakt het tot zo'n ingewik keld conflict. Zo krijgt het regime van president Bashar al-Assad steun van Iran, van sjiitische mili ties uit Libanon en Irak, van Rusland en, in mindere mate, van China. Bij de onderling ook nog eens verdeelde re bellen ligt die buitenlandse inbreng nog in gewikkelder. Min of meer seculiere rebel len worden gesteund door Amerika en Frankrijk. Saudi-Arabië en Turkije steunen de gematigde islamisten. Qatar helpt juist de radicalere salafisten. De al-Qaeda-extre- misten van Jabhat al Nusra en ISIS worden niet geholpen door landen, maar wel door steenrijke individuele moslims, vooral uit de Golfstaten. Daarbij komt nog dat Syrische Koerden - zo'n 10 procent van de bevolking -, die een groot deel van het noordoosten in handen hebben, niet zijn uitgenodigd voor Genève II. Dat gebeurde onder zware druk van Tur kije, dat niets voelt voor een Koerdische staat in Noord-Syrië. Het zou de Turkse Koerden sterken in hun ambities. In totaal zijn bij de Syrische burgeroorlog veertien grote spelers betrokken, die alle maal eigen belangen hebben. In Syrië vier: het regime van president Assad, gematigde rebellen, extremistische rebellen en Koer den. Buiten Syrië tien: Turkije, Amerika, Rusland, Iran, Libanon, Saudi-Arabië, Irak, Frankrijk, China en Qatar. Onmogelijk blijkt het om iedereen om de tafel te krijgen. Het ontbreken - na veel ge doe - van Iran maakt de kansen op een be gin van succes nihil. Op het allerlaatste moment had de gema tigde Syrische oppositie gezegd dat zij af- door Harald Doornbos Hordeloop naar de Een meisje wordt gered uit een verwoest gebouw in Aleppo. Haar beide ouders kwamen om bij een luchtaanval van het Syrische regi me. foto Mahmoud Hebbo/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8