Vrijlating 'Dutroux van 44 De schending van de privacy door de NSA kan dienen als een negatief voorbeeld 6 BUITENLAND HRW WORLD REPORT 2014 Dieven schenden graf zoon Mozart Rapport Human Rights Watch: veel schendingen van de mensenrechten, slechts een enkel lichtpuntje. www.primaverareizen.nl of 010-2452555 KARLOVY VARY - Metaaldieven hebben de gietijzeren versiering van de grafsteen van Franz Xaver Wolfgang Mozart, de zoon van de componist Wolfgang Amadeus Mozart, gestolen en daardoor scheuren veroorzaakt in het ge denkteken. De dieven hebben ken nelijk geprobeerd het gietijzer aan een schroothandelaar te ver kopen. Het bestuur van de Tsjechi sche stad Karlovy Vary wil het graf herstellen. „Ook al trekt het niet heel veel toeristen, het maakt deel uit van wat de stad kleurt", aldus een woordvoerder. Mozarts zoon stierfin 1844 in het Tsjechi sche kuuroord. Hij was een virtu oos pianist en schreef diverse composities, maar bleef altijd in de schaduw van zijn vader staan. Trynkiewicz, die wel de Poolse Dutroux wordt genoemd, behoort tot de laatste paar Poolse crimine len die ter dood zijn veroordeeld voordat het moratorium op de doodstraf definitief in ging. Psy chologen waarschuwen al jaren dat de ondertussen 51-jarige Tryn kiewicz gewiekst en onverbeter lijk is. Speciaal voor hem en de ne- crofiele seriemoordenaar Leszek Pekalski (die in 2017 vrijkomt) heeft het parlement een wet aan genomen die het mogelijk maakt onverbeterlijke moordenaars na hun straf onder dwang te behan delen in een gesloten instelling. Mariusz Trynkiewicz ontsnapte aan de doodstraf omdat die straf in Polen werd afgeschaft BERLIJN - Er zijn zorgen over de mensenrechtensituatie van asiel zoekers en immigranten in Neder land. Dit stelt Kenneth Roth, di recteur van de internationale mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch (HRW). Roth presenteerde gisteren in Berlijn het World Report 2014, over de mensenrechtensituatie in negen tig landen, waaronder Nederland. Het rapport refereert aan kritiek van de VN op de situatie in Neder land rond asielzoekende kinde ren, die langer dan achttien maan den worden vastgehouden in de tentiecentra. Ook de slechte be handeling in de detentiecentra, die er onder meer toe leidde dat asielzoekers in Rotterdam en op Schiphol in hongerstaking gin gen, wordt bekritiseerd. De Neder landse criteria voor de deportatie van asielzoekers zijn, volgens HRW, bovendien weinig be trouwbaar. „In november raakte een Somalische man gewond bij een bomaanslag in Mogadishu: drie dagen na zijn deportatie uit Nederland", aldus Roth. In de Europese Unie, ook in Ne derland, ziet HRW meer onvolko menheden in de asielpolitiek. De Europese Unie doet meer haar best om bootvluchtelingen te we ren, dan om hen te redden, oor deelt Kenneth Roth: „We roepen Europa op om die prioriteiten om te draaien." In het gezaghebbende rapport pas seren vele landen de revue. Stevi ge kritiek uit HRW op de Verenig de Staten. Die hebben hebben met hun grootschalige afluister praktijken 'een gevaarlijk prece dent' geschapen. Roth waar schuwt dat autoritaire regimes het bespioneren van communica tiestromen door de VS kunnen ge bruiken als voorwendsel voor cen suur, bijvoorbeeld van het inter net. „De schending van de priva cy van burgers door de Ameri kaanse geheime dienst NSA kan dienen als een negatief voor beeld", vindt Roth. Landen als China, Rusland en In dia beroepen zich nu al op de Amerikaanse methodes. Door dit soort activiteiten staat de vrijheid van meningsuiting wereldwijd onder druk, aldus HRW, dat meer kritiek heeft op president Obama. Diens aangekondigde her vormingen van de veiligheids diensten 'gaan niet ver genoeg'. „Er verandert niets aan de be staande afluisterpraktijken." Ook zou niet zijn bewezen dat de geheime diensten aanslagen heb ben weten te voorkomen dankzij het analyseren van door spionage verkregen data. De inzet door de Amerikanen van onbemande vliegtuigen (drones) om tegenstanders te elimineren, vindt in de ogen van HRW even min genade. Het aantal burgers dat in landen als Jemen, Sómalië of Pakistan bij aanvallen met dro nes omkomt, zou in geen verhou ding staan tot de dreiging die uit gaat van lokale terroristen. Boven dien bestaat de kans dat, naar het voorbeeld van de VS, ook andere landen, waaronder vijanden van Amerika, straks drones inzetten. HRW legt in het jaarverslag veel nadruk op de bescherming van de privé-sfeer. De onthullingen van NSA-klokkenluider Edward Snow- den hebben laten zien hoezeer overheden in staat zijn om door te dringen tot de levens van indi viduele burgers: zelfs de Duitse bondskanselier Angela Merkel werd afgeluisterd. Maar dankzij Snowden, meent HRW, is de in ternationale gemeenschap nu ge alarmeerd en is er een roep om verandering op gang gekomen. Centraal in het 700 pagina's tel lende jaarrapport staat de desas treuze mensenrechtensituatie in Syrië (zie elders in deze krant). Waar de wereldgemeenschap in het Syrische conflict faalt - door niet in te grijpen - zijn op het Afrikaanse continent, volgens HRW, enkele successen geboekt. De vredesmissies in de Centraal- Afrikaanse Republiek en in Zuid-Sudan kunnen dienen als voorbeeld voor hoe het ook kan, 'hoewel in de Centraal Afrikaanse Republiek nog veel meer nodig is om het land van de afgrond te red den'. Internationaal ziet HRW steeds meer regimes die onder de dek mantel van democratische verkie zingen aan de macht komen om vervolgens de rechten van de min derheid met voeten te treden. In landen als Ttirkije, Kenia, Thai land, Oekraïne, Oeganda, Rus land en Birma is deze trend waar neembaar. In Egypte dacht de isla- Voor informatie/boekingen of gratis brochure: Kleinschalig in leuk dorpje. Appartementen inclusief gratis huurfièts Asielbeleid Nederland door onze correspondent Michiel van Blommestein WARSCHAU - Op gruwelijke wijze misbruikte en vermoordde de toen 26-jarige Poolse gymleraar Mariusz Trynkiewicz in 1988 vier jongetjes van 11,12 en 13 jaar. Omdat hij ter dood werd veroordeeld op het moment dat de doodstraf in Polen kwam te vervallen, kreeg hij een celstraf van 25 jaar. Ondanks pogin gen van de Poolse regering om spe ciaal voor hem de wet aan te pas sen, lijkt hij op 11 februari vrij te komen. door onze correspondent Wierd Duk Kenneth Roth directeur Human Rights Watch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6