24 ZEELAND Het landelijke project Voorleesexpress heeft ook in Zeeland voet aan de grond gekregen. Met grote ogen kijkt de vierjari ge Rui Guo naar de plaatjes in het prentenboek van Kikker. „Wat is dat?", vraagt pedagogiek-studente Anke de Pooter, die hem voorleest. Rui steekt verlegen een vingertje in zijn mond. „Een kikker", zegt Anke hem voor. „Kikker", herhaalt Rui. Op de achtergrond luisteren vader Feng, moeder Li en Rui's oudere broer Hao (13) mee. Sinds oktober 2013 doen twintig Vlis- singse gezinnen mee aan de 'Voor leesexpress': een landelijk initiatief om kinderen met een taalachterstand verder te helpen. Het idee stamt uit Utrecht, waar twee zussen het bedach ten en uitwerkten tot een eenvoudig te kopiëeren concept. Njonkie Pattina- ma van bibliotheek 't Spui, waar het idee voor Zeeland opgepakt werd, is projectleider Voorleesexpress voor Walcheren en legt uit hoe het in zijn werk gaat. Pattinama: „Gedurende twintig we ken komt een speciaal getrainde vrij williger op vaste tijden voorlezen bij een kind thuis. De vrijwilliger kiest sa men met de plaatselijke bibliotheek boeken uit die bij de leeftijd en ont wikkeling van het kind passen. Van ons krijgt elk gezin een zogenaamde 'mini-card' cadeau, waarmee in een jaar tijd twintig boeken geleend kun nen worden. Na een tijdje maakt het hele gezin een uitstapje naar de bibliotheek. „Wij ge ven de ouders en kinderen een rondlei ding en laat hen zelf boeken uitzoe ken. Wat we hopen dat er uiteindelijk gebeurt, na die twintig weken, i£ dat het voorleesritueel er een beetje in is gaan zitten en door vader, moeder, een ouder zusje of broerje wordt over genomen. En ook dat bibliotheekbe zoek, natuurlijk." Bibliotheek 't Spui wilde al langer met de Voorleesexpress aan de slag, maar onderbezetting en bezuinigingen gooi den roet in het eten. „Dit jaar hebben we toch de knoop maar doorgehakt", zegt Pattinama. „Studenten pedago giek van de Hogeschool Zeeland heb ben vooronderzoek gedaan en dat op hun school gepresenteerd. Het leverde veel vrijwilligers op." De studenten krijgen weliswaar geen geld, maar wel studiepunten voor hun inzet. Bovendien is het een leerzame ervaring, legt Pattinama uit. „Het gaat niet alleen om het voorlezen. Je komt achter de voordeur bij allerlei verschil lende culturen. Er zijn Nederlandse ge zinnen bij waar hulp bij taalontwikke ling welkom is, maar ook kinderen van Marokkaanse of Thrkse afkomst, uit Ruanda, Senegal, China, de Fillip- pijnen. En dan is het toch even aftas ten, kennismaken. Een open houding is dan ook een vereiste. In Nederland gaan we om 6 uur eten; dan gaat de deur op slot. Maar bij allochtone gezin nen is het vaak de zoete inval. Studen ten zien dan: zo kan het dus ook gaan in een gezin. Daar kunnen ze in hun beroepspraktijk ook mee te maken krij gen. Heel leerzaam." Vanaf maart begint de tweede voor leesronde. Dit keer zijn er niet alleen gezinnen in Vlissingen, maar ook in Middelburg. Een nieuwe wervingsron de voor vrijwilligers is daarom gestart. „We zoeken zeker niet alleen studen ten. Onze oudste vrijwilliger is zes tig!", verklaart Pattinama. Kunnen voorlezen is uiteraard de eer- Voorlezen is woordjes door Ondine van der Vleuten I Vlnr moeder Li Guo naast vrijwilligster Ank de Pooter van de Voorleesexpress, met op school de vierjarige Rui. Rechts projectlei der Voorleesexpress Walcheren, Njonkie Pattinama.foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62