Wat doet de zeesluis met mijn huis? Reuma patiënten blijven op plek Naropa in gesprek met overnamekandidaat I Contouren van Waterdunen worden zichtbaar 12 mensen per uur krijgen de diagnose kanker Ik was er van... 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Aannemerscombinatie H4A-Rei- merswaal is sinds november be zig met werk aan de 'randzone' van Waterdunen. Het bedrijf ver legt leidingen, legt wegen en riole ring aan, graaft sloten en bouwt duikers. Daardoor zijn de grenzen van het toekomstige Waterdunen nu aardig te zien. Zoals aan de Langeweg, waar een dijkje tegen over Het Heem precies aangeeft hoe dicht het natuurgebied straks Breskens nadert. Daar schuin te genover is de Nieuwe Slikken- burgseweg, die vanaf de Lange weg langs park Schoneveld noord waarts richting de kust loopt, al een heel eind klaar. Die weg ver vangt straks de huidige Slikken- burgseweg. Langs de Langeweg wordt verder, op een wal, een vrij- liggend fietspad aangelegd. In de noordwestelijke hoek van Waterdunen, ter hoogte van de strandpaviljoens Puur en Beach- house, wordt ook een weg aange legd. Het is de nieuwe Walendijk, die een stukje meer binnenwaarts dan de huidige komt te liggen. Er wordt ook druk gewerkt aan een grote parkeerplaats. Die kan ko mende zomer al gebruikt worden. Het bermparkeren van met name Vlaamse bezoekers van het naakt strand is daarmee verleden tijd. Het werk aan de dijk, in het kader van kustversterking, hoort niet bij het werk van H4A-Reimers- waal, maar is een taak van water schap Scheldestromen. Uitzonde ring vormt de aanleg van een nieuwe vogeltelpost op de dijk, net ten oosten van de vuurtoren- De vorige moest wijken voor de kustversterking, en H4A-Reimers- waal heeft opdracht gekregen een nieuwe - een wat luxer exemplaar - te bouwen. Die is over enkele weken klaar. De kustversterking zelf ligt in de winter stil, met uitzondering van de bouw van de getijdenduiker ter hoogte van 't Killetje. Die zorgt straks voor eb en vloed in Waterdunen. Aannemers Van den Biggelaar en BAM Civiel hebben de dijk een stukje omgelegd door middel van damwanden, en een bouwkuip gemaakt. Die wordt nu 'tot zes meter onder het maaiveld uitgegraven. Daarbij komt 20.000 kuub grond vrij. In de put wordt eind februari begonnen met de bouw van de duiker. I11 tegenstelling tot een avond eer der, in Gent, bestond er in Terneu zen wel veel animo voor de in loopavond. Leden van de project groep die de bouw voorbereidt ga ven uitleg over het megaproject. Aanleiding voor de bijeenkomst was de verschijning van de noti tie Reikwijdte en Detailniveau. Dat rapport is één van de stappen in de richting van een milieu effectrapportage en het uiteinde lijke tracébesluit. Èr moet dus nog een heel traject worden doorlo pen, maar Waldo Molendijk van de projectgroep begreep de vele praktische vragen wel. „Er is in de jaren zestig met de bouw van de Westsluis natuurlijk veel misge gaan met scheuren in en verzak kingen van woningen. Met dit soort risico's wordt in de keuze voor de wijze van bouwen natuur lijk nu extra rekening gehouden. Het is ook niet voor niets dat het voortraject zo lang duurt. We pro beren alles vooraf zo goed moge lijk in kaart te brengen." De verwachting is dat de bouw in 2017 begint. „2017? Oh, nou. Dan ben ik er misschien al niet meer", reageerde een belangstellende ge vat. De vereniging, die in Zeeuws- Vlaanderen enkele honderden le den heeft, stopt eind deze maand wegens een gebrek aan bestuursle den. Dat zou zuur zijn voor onder meer de vele tientallen reumapa tiënten die via de vereniging aan sport doen bij Bodyline in Terneu zen en Hulst. „Die mensen kunnen gewoon blij ven komen", verklaart Pim Lex- mond van Bodyline. „Ze houden dezelfde instructeur en kunnen op het vertrouwde tijdstip te recht." De prijs gaat wel wat om hoog: van 20 naar 25 euro per maand. „Dat komt doordat de Reumapatiëntenvereniging subsi die kreeg, en wij niet." Daar staat tegenover dat het aantal oefen- groepen in Hulst wordt uitge breid. „Daar kunnen mensen straks naar keuze 's ochtends, 's middags of 's avonds terecht", verklaart Lexmond. De tijden in Terneuzen blijven onveranderd: drie keer 's ochtends en een keer 's avonds. De reumapatiënten oefenen voor al in het water. „Daar is de druk op de gewrichten een stuk min der groot." De temperatuur van het water is ruim 31 graden. De lessen staan onder toezicht van een fysiotherapeut. Via de Reumapatiëntenvereni ging oefent ook een groep patiën ten in het ziekenhuis in Terneu zen. Bodyline is, vertelt Lexmond, in gesprek om te kijken of ook die groep onder de hoede van de sportschool verder kan. Kijk naar Sta op tegen kanker 22 januari 21:25 uur op Ned i Het Naropa Instituut verdwijnt omdat het Tibetaans instituut zijn activiteiten concentreert in Belgische vestigingen, vooral rondom de hoofdzetel in het Waalse Huy. Volgelingen krijgen toch het liefst onderricht van de daar residerende lama's. Vertegen woordigers van het instituut bena drukten dat de 'bezinningsactivi- teiten' als mindfulness en yoga goed draaiden, maar het ging Na ropa er toch vooral om boeddhis ten mogelijkheden te geven voor retraite en meditatie. Phuntsok Chö Ling uit Rotter dam, ook een boeddhistisch cen trum, had Naropa graag ingelijfd, maar kreeg het benodigde bedrag - een kleine miljoen euro - niet bij elkaar. De gegadigde waar Na ropa nu mee onderhandelt, is geen boeddhistisch centrum, maar heeft wel een 'ideële achter grond', meldt Van der Veer. door Martijn de Koning CROEDE - Het lijkt een wirwar van vrachtauto's, kranen en tractoren die bezig is met de aanleg van slootjes, dijkjes en repen asfalt. Voor wie door het toekomstige Wa- terdunen rijdt, is maar lastig te be grijpen waar nu precies aan ge werkt wordt. Maar wie goed kijkt, ziet de contouren van het natuur- en recreatiegebied wel degelijk ont staan. j De bouw van de getijdenduiker begint eind februari. Momenteel wordt de bouwkuip tot zes meter onder het maaiveld uitgegraven, foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Wat doet de bouw van de nieuwe zeesluis met mijn huis? En hoe bereik ik tijdens en na de bouw het makkelijkst mijn werk plek bij Dow? Dit soort vragen bleek gisteravond in het stadhuis van Terneuzen niet alleen rijmela rij, maar ook zeer serieuze koek voor de vele belangstellenden. Henkjan Smits TERNEUZEN - Zeeuws-Vlamingen die via de Reumapatiëntenvereni ging aan sport doen bij sport school Bodyline in Terneuzen en Hulst, kunnen daar op de oude voet verder. Bodyline neemt, na het opheffen van de Zeeuws- Vlaamse afdeling van de Reumapa tiëntenvereniging, de organisatie van de beweeggroepen in eigen hand. door René Hoonhorst Dan wil je maan ding horen, je kunt dit overleven. Om er voor te zorgen dat niemand meer hoeft te sterven aan kanker, staat Nederland opnieuw op. CADZAND - De overname van het Naropa Instituut in Cadzand duurt wat langer dan eind vorig jaar werd verwacht. Voorzitter Jan van der Veer van het boeddhistisch cen trum denkt dat het nog een maand of twee duurt voor alle verkoop voorwaarden zijn ingevuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60