Kabaal aub 'Verlies van banen is geen argument meer' Zeeuwse gemeenten zijn het duurst commentaar ZEELAND 19 66 Er staat geen hek om Zeeland, dus we moeten knokken voor onze banen Toegift van Racoon in drie clubzalen Nieuwe partij OPAZ bijeen in Middelburg In Den Haag roert Zeeland binnenkort opnieuw de trom om aandacht te vra gen voor de werkgelegen heid. Met name voor het be houd van rijksdiensten. Het is dringend nodig in het Haagse circuit meer begrip te kweken voor de Zeeuwse situatie. Op papier ziet het er niet zo slecht uit. De komst van de ma rinierskazerne naar Vlissingen is goed voor veel banen. Maar dat werk is minder hoogwaar dig dan wat recent uit Zeeland verdween. Verder is het werk loosheidcijfer laag. Als de ver klaring echter is dat jongeren massaal vertrekken omdat ze hier niets vinden, is zo'n score betekenisloos. Dit soort dingen moet Zeeland in Den Haag hel der uitleggen. Pas dan kan de politiek goede keuzes maken voor volgende bezuinigingen. Op het grote landelijke toneel, waar de aandacht gemakkelijk verschuift naar de Randstad of naar kwesties als Groningen, zal Zeeland flink kabaal moe ten maken om zelfs maar te worden opgemerkt. DEN HAAG - Zeeland krijgt er veel banen bij door de komst van de marinierskazerne. Dus het argu ment dat niet bezuinigd mag wor den op rijksdiensten, omdat dan veel banen verloren gaan, vervalt. Toch moet Zeeland zich laten ho ren. Want met rijksdiensten ver dwijnt ook betrokkenheid met en kennis over Zeeland. Dat zegt PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg. Hij is de opsteller van de in politiek Den Haag beroemde 'motie De Vries'. Daarin wordt de regering opgedra gen om 'te voorkomen dat de pro vincies Zeeland, Friesland, Gro ningen, Drenthe en Limburg per saldo onevenredig worden getrof fen' bij bezuinigingen. Het voor stel is met ruime meerderheid aangenomen en heeft voor Zee land goed uitgewerkt. Het voor kwam bijvoorbeeld dat gevange nis Torentijd werd gesloten. De Vries denkt dat Zeeland de discus sie over de volgende bezuinigings ronde op rijksdiensten anders moet voeren. „De minister zal ongetwijfeld re deneren dat als ook de Van Ghent- kazerne uit Rotterdam naar Vlis- singen verhuist, er werkgelegen heid bij komt in plaats van ver dwijnt. Daartegen heb ik weinig argumenten." Zeeland moet zich wel laten horen bij nieuwe bezui nigingen, maar dan andere argu menten gebruiken, aldus De Vries. „Je moet het hebben over de dienstverlening. Als diensten op afstand komen te staan, zie je dat betrokkenheid met en kennis van lokale mores afneemt. Dat zie je bij het Openbaar Ministerie en de politie al gebeuren. De fysieke afstanden zijn groot en daarmee ook de mentale." Ook WD-Kamerlid André Bos man ziet dat andere argumenten nodig zijn. Voor hem staat 'in principe geen rijksdienst in Zee land ter discussie'. „We praten over een kleine hoeveelheid men sen in een heel groot gebied, ge scheiden door water. Er staat geen hek om Zeeland, maar we moeten wel knokken om allerlei werkgelegenheid te behouden." Zeeland moet dan ook meer van zich laten horen, vindt Bosman. „Gemeenten, provincie en water schap moeten met een eenduidig verhaal komen. Groningen neemt in de discussie over de aardbevin gen de zwakke economie mee. Het voordeel is niet alleen dat ze een gemeenschappelijk probleem hebben, maar ook één verhaal. Zeeland zal ook dingen moeten aanbieden en dus moeten praten met Antwerpen, Breda, Knokke en Parijs over oplossingen en het leggen van verbanden." GOES - Racoon treedt in april drie keer op in Nederlandse clubzalen. Dat extraatje maakte de Zeeuwse band gisteren bekend, nadat de Heineken Music Hall snel uitver kocht was. Daar treedt Racoon 24 april op. De voorverkoop van de concerten is inmiddels gestart via de websites van de clubzalen. Racoon treedt op in Tivoli (Utrecht), Oosterpoort (Gronin gen) en 013 in Tilburg. In het voor programma van de clubtour van Racoon treedt de band Color Re porters op. Zondag 13 april-Tivoli, woensdag 16 april-Oosterpoort, dinsdag 22 april 013. In Zeeland is dat 603 euro. Voor de gemiddelde Nederlander ligt dat bedrag op 515 euro. Het is in Zeeland een stijging van 2,4 pro cent. De provincie die het dichtst in de buurt komt is Zuid-Holland met gemiddeld 587 euro per inwoner. De provincie waar de inwoners ge middeld het minst betalen is Fle voland met 454 euro per hoofd van de bevolking. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren gemeld. De Zeeuwse gemeenten henge len, vergeleken met andere provin cies nogal wat binnen aan foren senbelasting. Samen met Noord- Holland is Zeeland wat deze belas ting betreft koploper, met naar verwachting 6 miljoen euro dit jaar. De gemiddelde Zeeuw be taalt 16 euro forensenbelasting per jaar. Op de tweede plaats, komt Friesland, maar daar is het bedrag per inwoner maar 6 euro. Ook bij de rioolheffing (gecombi neerd) behoort Zeeland bij de kop lopers. Een gemiddelde Zeeuw be taalt daaraan 97 euro. Alleen in Limburg is dat meer met 103 euro gemiddeld per inwoner. De Zeeuwse gemeenten weten de inwoners ook te vinden als het gaat om reinigingsrechten en af valstoffenheffing. Daarmee is Zee land weer koploper met gemid deld 126 euro per inwoner. Een andere belasting waar de Zeeuwse gemeenten goed van profiteren is de toeristenbelas ting. Weliswaar merken de inwo ners daar niet zo veel van, maar er is geen provincie in Nederland waar zoveel toeristenbelasting Ook met de reinigingsrech ten en afvalstoffenheffing is Zeeland koploper met 126 euro per inwoner. per hoofd van de bevolking bin nenkomt; naar verwachting 39 eu ro dit jaar. Daarna komt Noord- Holland met 23 euro per hoofd van de bevolking. Datzelfde geldt voor de begraaf plaatsrechten. Ook daar betaalt de Zeeuw per hoofd van de bevol king het meest, namelijk 13 euro. Op de tweede plaats komen Utrecht en Drenthe met 10 euro per hoofd van de bevolking. Als het gaat om precariobelasting (het bedrag dat ondernemers moeten betalen voor uitstallingen voor hun zaak) zit Zeeland aan de lage kant met dit jaar 3 euro aan inkomsten per hoofd van de be volking. Maar het kan nog lager. 1 euro in Utrecht en Overijssel en zelfs 0 euro in de Drenthe. MIDDELBURG - De nieuwe politie ke partij Ouderen Politiek Actief in Zeeland (OPAZ) houdt donder dag 13 februari een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg. Sprekers zijn Dick Schouw, mede-oprichter, campag neleider van de landelijke OPA- beweging, Leo Broers, oprichter en van het Platform Vrije Politiek, David Pinto, multiculturele aspec ten, humanitaire beschouwingen en mensenrechten en Peter van Dijk uit Goes, lid Parlementaire Assemblee Raad van Europa, sena tor, voorzitter Zeeuwse PVV-sta- tenfractie. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. WOENSDAG 22 JANUARI 2014 fotomontage Donja Odijk, foto's Hollandse Hoogte door Jeffrey Kutterink André Bosman, WD-Kamerlid door René Schrier MIDDELBURG - Zeeuwen betalen dit jaar gemiddeld per hoofd van de bevolking het meest aan gemeente lijke heffingen. Er is niet één ande re provincie waar de inwoners ge middeld meer dan 600 euro aan de ze heffingen betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57