Nieuw onderzoek naar zedenverdachte Cuijk ïte ooïapart 66 Het zijn gewone wintersporters die een stapje extra willen; off-piste is de sneeuw leuker 4 BINNENLAND Veel Nederlandse wintersporters gaan straks off-piste. Verleiding wint het van verstand. Uit psychiatrisch onderzoek door een verslavingsdeskundige, in op dracht van de advocaat, zou blij ken dat de man eenzaam en inter- netverslaafd is, maar niét pedo fiel. „Daardoor komt mijn cliënt niet in aanmerking voor tbs met dwangverpleging", beweert advo caat Robert van Haarst. Het OM kondigde gisteren in de rechtbank in Assen aan het onder zoeksrapport van de verslavings deskundige onder de loep te ne men. Ook laat het OM zelf nieuw onderzoek doen naar de psyche van de man, bij wie in eerdere on derzoeken werd vastgesteld dat er wél sprake zou zijn van pedofiele neigingen. De Cuijkenaar (48) zit sinds vorig jaar vast op verdenking van on tucht. Hij zou minstens driehon derd kinderen tussen de 10 en 17 jaar hebben aangezet tot seksuele handelingen voor de webcam. Ze ventien slachtoffers hebben tot nu toe aangifte gedaan. Onder hen zijn acht meisjes die ook fy siek seksueel zijn misbruikt. De vraag of de verdachte wel of niet pedofiel is, kan relevant zijn voor de uiteindelijke strafmaat. Bij een verslavingsprobleem kan hij een verplichte en mogelijk langdurige behandeling in een tbs-kliniek ontlopen. Tientallen slachtoffers hebben la ten weten geen aangifte tegen de Cuijkenaar te doen. Volgens de of ficier van justitie zijn niet alle handelingen van de man straf baar, omdat er niet altijd sprake was van 'dwang en drang'. In totaal werden ruim 144.000 fo to's en 26.000 filmpjes bij hem ge- Niet alle handelingen van de man zijn srafbaar, omdat er niet altijd sprake was van 'dwang en drang' vonden. De rechters besloten gis teren een selectie van die beelden zelf te gaan bekijken. Volgens de officier van justitie voegt het beeldmateriaal 'veel toe aan de be oordeling van de zaak, al zal het niet plezierig zijn om er naar te kijken'. Eind mei wordt de zaak inhoudelijk behandeld. Eerder deze maand trof de politie in een meterkast in het huis van de verdachte cd's, cd-roms en een externe harde schijf aan. De re cherche zoekt nu uit wat daar op staat. „Mogelijk staan er nog meer meisjes op, maar het kan ook zijn dat er slachtoffers op staan die we al kennen", aldus de officier van justitie. De bergplaats in de meter kast werd gevonden op aanwijzin gen van de verdachte. DEN HAAG - De Amerikaanse presi dent Barack Obama komt op 24 en 25 maart niet alleen voor de nu cleaire veiligheidstop naar Neder land. Hij heeft ook een aparte ont moeting met minister-president Mark Rutte. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gaat het om een nog te plannen 'activiteit" op locatie. Een woordvoerder kan nog niet zeggen of hiervoor het Torentje van de premier of het Catshuis in beeld is. „Er wordt nog nagedacht over de invulling", aldus de RVD. Het wordt het eerste officiële be zoek van Obama aan Nederland. Rutte was in november 2011 al eens te gast in het Witte Huis. Obama reist 26 maart door naar Brussel. WtKÊÈÊËKÊKtËÊÊÊÊÊÊÊSKÊÊËËm DEN HAAG - Bijna een miljoen Ne derlanders gaan komende maand op wintersport en ruim één op de drie gaat off-piste skiën of boar- den. De ongelukken van prins Fri- so en coureur Michael Schuma cher hebben bewezen hoe gevaar lijk dat kan zijn. „Vergelijk het met diepzeeduiken. Dat moet je nooit doen als je alleen maar een paar baantjes in het zwembad hebt getrokken", zegt Rolf Wester hof. Hij is de oprichter van het Snow Safety Center, een non-pro- fitorganisatie die met cursussen en lezingen skiërs wil voorlichten over de risico's van off-piste gaan. Jaarlijks vallen er in de Alpen on geveer no doden daardoor. Dit sei zoen zijn dat er in amper een maand al ruim dertig. Het aantal Nederlanders onder de doden is vooralsnog op één hand te tellen. Volgens voorzitter Bert Romani van de Nederlandse Skivereni- ging zijn de meeste mensen goed voorbereid. „Velen zijn boven dien plezierskiërs die een relaxte vakantie willen. Zo'n 90 procent heeft in elk geval eerst wat lessen genomen bij een skischool." Bij degenen die buiten de piste paaltjes gaan, is volgens hem de verleiding groter dan het ver stand. Toch stelt Westerhof dat het beslist geen thrillseekers zijn. „Het zijn gewone wintersporters die een stapje extra willen. En bui ten de piste is de sneeuw nu een maal net iets leuker." Maar het risico op lawines is daar wel onevenredig veel groter. En volgens Westerhof zijn de slacht- offers daarvan hoofdzakelijk men sen die geen idee hebben waar ze aan beginnen. Romani waarschuwt dat vooral aan de noordkant van de Alpen - Oostenrijk en Zwitserland - het lawinegevaar groot is, omdat er deze winter pas laat sneeuw is ge vallen op een harde, gladde onder grond. Dan kan de sneeuw al bij een geringe trilling gaan schui ven. „Dan hebben we het over la wines waarbij tonnen sneeuw naar beneden komen." De situatie is extra gevaarlijk om dat er volgens Romani bij de off-piste skiërs al snel sprake is van overschatting. „Ze zeggen dat ze al tien jaar skiën, maar in de praktijk zijn dat soms maar tien weken. Jongeren nemen boven dien wat meer risico, omdat ze denken dat ze het aankunnen." Nederlanders stellen hoge eisen aan het materiaal, maar het is een misverstand te denken dat je daar door veilig buiten de piste kunt skiën. Romani: „Sterker nog, het verbe terde materiaal maakt het gemak kelijker en geeft een misplaatst ge voel van veiligheid." Snowboarders zijn zwaar overver tegenwoordigd bij het off-piste gaan en in die groep vallen ook bijna alle (lawine)doden. Het typi sche lawineslachtoffer is in de beeldvorming een jongeman van in de 20, maar in de praktijk zijn het toch vooral mannen van rond de 40 jaar. Romani en Westerhof zijn heel duidelijk over wat 'buiten de pis te' is: alles aan de andere kant van het paaltje. „En er is géén marge." Ze vinden het zinloos en kans loos om buiten de piste skiën te verbieden. Het duo benadrukt wel dat wie van de piste af gaat, heel goed voorbereid moet zijn. „Ga nooit al leen en zorg datje het actuele la- winebericht kent en weet wat het betekent. Neem ook altijd pieper, schep en eventueel een airbag mee en vraag jezelf af of je ermee kunt omgaan. Twijfel je ook maar enigszins aan een van deze zaken, ga dan nooit buiten de piste." Want krijg je dan toch een onge luk tijdens het off-piste skiën, dan ben je er in veel gevallen niet voor verzekerd. „Dan kunnen de medische kosten behoorlijk op lopen." door Peter Winterman ASSEN - Is de zedenverdachte uit Cuijk een pedofiel of is hij 'slechts' een internetverslaafde die op zoek was naar spanning? Het Openbaar Ministerie laat nieuw onderzoek doen om antwoord te krijgen op deze vraag. Altij d risico buiten piste door Dick Hofland Vooral snowboarders zijn geneigd off-piste te gaan. In die groep vallen ook bijna alle (lawine)doden. foto Menno Boermans/HH Rolf Westerhof, Snow Safety Center

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4