groen leven duurzame dorpen Hier tref je binnen de wijk een le vendige afspiegeling van de sa menleving", zegt Henrietta Joosse (49). Zij is initiatiefneemster van Stads tuin Middelburg-Zuid. „Er is een winkel centrum, een wijkcentrum, een verpleeg huis, een appartementencomplex voor se nioren, een brede school, een kinderdag verblijf, veel laag- en hoogbouw en een parkje met voetballende jeugd. Een gemê leerde wijk." Als programmacoördinator van een ont moetingscentrum op één van de locaties van zorgorganisatie SVRZ, gevestigd in wijkcentrum Palet, houdt zij zich bezig met de integratie van verschillende doel groepen. Mensen met beginnende de mentie kunnen er met hun mantelzorg- ende partner terecht voor ondersteuning. „Zo stimuleer je het zolang mogelijk zelf standig thuis wonen", zegt Joosse. „Wan neer je met elkaar blijft deelnemen aan het sociale verkeer, verhoogt dat de kwali teit van je leven." Zij weet als geen ander dat wederzijds respect alleen maar kan ontstaan als je el kaar ontmoet: „De angst voor het onbe kende gaat eraf." En ij leeft dat voor, door allerlei kruisbestuivingen tussen uit - eenlopende mensen te organiseren: da mes met dementie komen breiles geven aan de kinderen van de brede school, en oudere heren assisteren bij de lessen in de tuin. „Als je iets uitlegt over de ziekte van Parkinson, herkennen kinderen dat die onvast rondscharrelende meneer in het winkelcentrum niet al om half elf 's ochtends dronken is", vertelt Joosse. „En wanneer je het verschil aanstipt tussen het korte- en lange termijngeheugen, be grijpen ze ook hoe het komt dat die vriendelijke mevrouw misschien wel el ke vijf minuten moet vragen hoe je ook alweer heet, maar jou toch feilloos de boordsteek kan leren." Om alle wijkbewoners op een ontspan- nen en vrijlatende manier ook in de bui tenlucht met elkaar in contact te brengen en eveneens de bewoners van het nieu we verpleeghuis er actief bij te betrek ken, leek een stadstuin haar ideaal. En het grasveld tussen het verpleeghuis en de flats lag er als het ware op te wachten: „Er werden alleen maar honden uitgela ten", lacht Joosse. „Het daagde me uit er een levendige bestemming aan te geven. Ik ben een pionier." I)us was het een kwestie van poepruimen. Met de op brengst van de rommel- en kleedjes- markt op Burendag 2012 is er een stalen bankje gekocht en op het grasveld neerge zet. Daarmee werd het een plek voor de buurt, om even te verwijlen. Het Oranje Fonds en de gemeente Middelburg toon den zich geïnteresseerd, ondersteunden financieel en hielpen met de plannen. In het afgelopen voorjaar kon de Stadstuin worden aangelegd. Op het bord langs de heg toont de plattegrond de rolstoeltoe gankelijke paden. „Veel mensen uit de wijk bieden hulp aan", zegt Joosse. „De betrokkenheid en verantwoordelijkheid zijn groot. Jong en oud ontmoeten el kaar. We hebben verhoogde bloembed den zodat er vanuit rolstoelen getuinierd kan worden, en scholen organiseren hier hun natuuractiviteiten: we plantten boe renkolen, boontjes, en van de geoogste courgettes leren kinderen soep maken die samen met anderen wordt gegeten." De tuin won het Groen Dichterbij Icoon Project 2013. En Joosse is opgetogen: „Het begint met een bankje, zeg ik altijd. En dan gaat het ongelooflijk snel." WOENSDAG 22 JANUARI 2014 door jacoline Vlaander Esther Bodderij en minister Blok. foto's Peter Nicolai De heer Dierikx: „Ik ben erin meegesleept door mijn buurman." Burgemeester Annemiek Jetten interviewt Jeroen en Bianca Hertogh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37