Het begint met een bankje 4 denijs Kramerlezing door HR-glas, kozen voor zonnepane len en brachten isolatiemateriaal aan onder de vloer. De subsidie bedroeg 2.000,- euro. Zelf investeerden ze zo'n 8.000,- euro. Het verschil ver wachten ze in zeven of acht jaar te hebben terugverdiend. Zonnepanelen vinden ze geen van beiden mooi. Hij: „We hebben een schuin dak met oranje pannen en daartussen liggen nu van die zwarte glimmende platen. Er staan gelukkig bomen voor, dus als je komt aanlo pen zie je het niet zo." Dat zoiets bij beschermde stads- en dorpsgezich ten niet is toegestaan, begrijpen ze wel. Zij: „Er valt voor fabrikanten nog heel wat aan te verfraaien." Maar rendement levert het wel op; ze zien het aan hun energierekening. De Energiebeurs werd afgelopen maandag voor de derde keer gehou den. Inwoners van de gemeente Sluis die zich wilden laten voorlichten over radiatorfolie, ledverlichting, zon necollectoren, spouwmuurisolatie, HR-glas en houtpelletkachels, kon den terecht in de hal van bouwbe drijf Belderok. Vijftien lokale onder nemers toonden er hun diensten en producten. In zijn korte toespraak prees Blok de activiteiten van de bewoners in Oost burg: „Want voor de rest van Neder land is met energiezuinige woningen nog een hele slag te maken. Als over heid willen we geen dwang uitoefe nen, maar bieden we wel enkele ver leidingen." Als voorbeeld noemde hij de subsidieregelingen en het fonds dat goedkope leningen verstrekt. „Ik dacht eerst dat het alleen voor oude huizen gold", vertelt Piet Leen- houts (64). Hij woont met zijn vrouw in een woning uit de jaren tachtig. Toen enige tijd geleden bleek dat ze voor subsidie in aanmerking kwamen, pakten ze het grondig aan: „Dubbel glas, muurisolatie, een nieu we cv-ketel en zonnepanelen", somt hij op.„Een investering van zo'n 12.000 euro. We ontvingen twee sub sidies, van in totaal een derde van dat bedrag." Leenhouts nam de spaarlampen la chend van burgemeester Annemiek Jetten in ontvangst - een blijk van waardering omdat het echtpaar zo ruim in energiezuinigheid heeft geïn vesteerd. Of ze de investeringen in hun huis zullen terugverdienen, weet hij niet: „Ongetwijfeld is het in waarde gestegen", grinnikt hij. „Maar dat merken later dan vooral de kinde ren." Ook Esther Bodderij (34) werd per soonlijk door Blok toegesproken en gefeliciteerd met haar actie. Zij schreef een aantal mensen in Oost burg aan die ze niet kende, en regel de uiteindelijk met vijf particuliere woningbezitters spouwmuurisolatie bij een Brabants bedrijf, waardoor ze per huishouden 800 euro korting op streken. Ze vertelt dat de planning verrassend soepel ging: „Eigenlijk spannend; we kenden elkaar niet en toch hadden we het met z'n allen goed georgani seerd." En ze is tevreden over het energieadvies op maat dat ze van een adviseur van het Delta Nutsbedrijf kreeg. „Ik merkte het direct: het is warmer en minder gehorig. Natuur lijk is het beter voor het milieu. Maar comfort en geld spelen ook een rol." De heer Dierikx (86) beaamt dat laat ste hartgrondig. „Ik kom nog uit de tijd dat we zelf onze broek moesten ophouden", zegt hij. „Je gaf geen kwartje uit als je maar een dubbeltje had. En lenen deed je niet. Ook niet met een goedkope regeling." Hij ontving spaarlampen van de mi nister omdat hij als één van de oudste inwoners van Oostburg ener giezuinige maatregelen heeft getrof fen in zijn twee-onder-een-kap wo ning. Maar hij zegt met een lachje dat het voor hem niet zo hoeft: „Ik ben erin meegesleept door mijn buur man." En nu heeft hij een geïsoleer de spouwmuur, concludeert hij. En zes zonnepanelen. Om er echt wat aan te hebben moet hij er eigenlijk nog meer aanschaffen, legt hij uit, maar dan heeft hij ook een omvor mer nodig. En hoe dat precies zit - daar wil hij op de beurs informatie over inwinnen. De gemeentelijke subsidieregeling om de eigen woning energiezuinig te maken, is in Oostburg een succes. Ruim tien procent van de particuliere huiseigenaren ging er in de afgelopen twee jaar mee aan de slag. En met anderhalf miljoen euro van het Rijk en ambtelijke ondersteuning, staat project Aantrekkelijk Oostburg nog eens extra in the spotlights. Minister Stef Blok (WD, Wonen en Rijksdienst) opende maandag de Energiebeurs in Oostburg en zette een aantal inwoners in het zonnetje. En deelde spaarlampen uit. Hoe verleidelijk is duurzaamheid? „Vooral comfort gaf de doorslag", be weren Jeroen (41) en Bianca (39) Her- togh. „Het is minder koud." Hun tus senwoning uit 1952 is van energiela- bel D naar A gegaan. Ze krijgen dan ook de hartelijke felicitaties van mi nister Blok. Ze lieten 60 vierkante meter spouw muur isoleren en ramen vervangen De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het provinciale onderzoeksinstituut SCOOP houden op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur inzette voor natuurbelangen. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening. Ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. Aanvang 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl. In de serie groen leven wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. I Om alle wijkbewoners op een ontspannen en vrijlatende manier ook in de buitenlucht met elkaar in contact te brengen en eveneens de bewoners van het nieuwe verpleeghuis er actief bij te betrek ken, lijkt een stadstuin ideaal. Aantrekkelijk Oostburg laat zich graag verleiden Het echtpaar Leenhouts is de ruimste investeerder in duurzame energie. door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36