De pissende koe omdat er prima gedoken kan worden, maar zeker ook vanwege het Fietsmuseum Vieux Vélo van de inmiddels Bekende Zeeuw: Cees van den Berg. Veel Zeeuwen kennen hem vanwege zijn bijzondere museum. Zo'n twintig jaar geleden, toen hij een oude fiets opknapte, werd Cees besmet met het 'fietsvirus'. Sinds die tijd verzamelt hij alles over de tweewieler. Op rommelmarkten scharrelde Cees fietsmateriaal bij elkaar voor zijn verzameling die hij uiteindelijk expo seerde in streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland. Op een rommelmarkt in Goes liep hij een vriend tegen het lijf: „Ik keek tussen de fietsboeken toen ineens mijn vriend Simon Groen uit Middelharnis naast me stond, ook hij bleek veel fietsmateriaal te hebben. Sindsdien werken we samen. We sloegen onze spullen op in een loods. Toen het kotje naast mijn huis vrij kwam heb ik dat gekocht; na een flinke opknapbeurt heb ben we hier ons eigen fietsmuseum van ge maakt." Cees woont het langst van alle inwoners in Strijenham, sinds de jaren '60. Hij geniet van de stilte, vooral in de winter. Dan trek ken de inwoners zich terug om in de zomer weer bij elkaar te komen bij het water. Vol gens Cees is er de afgelopen jaren een boel veranderd in Strijenham: „De historie ver- Si dwijnt langzaam. Striene was een klein fl plaatsje met vijftien tot twintig woningen, nu bouwen ze er tien bij, terwijl we hier wo nen vanwege de rust en de stilte." De nieuw bouwhuizen zijn bedoeld als vakantiewonin gen, maar volgens Cees worden veel wonin gen permanent bewoond. „Doordat ze er S zo'n beetje een heel dorp bij hebben ge- bouwd, neemt de drukte toe. Op een gege ven moment is Striene geen gehucht meer, maar wordt het een echt dorp met super markt en al." Toch was het vroeger drukker in Strijenham, weet Cees: „Eind 19e eeuw woonden hier 120 mensen. Daarna zijn veel huizen afgebroken vanwege de slechte staat. Het was een armoedzaaierswereldje: hier woonden vooral boerenknechten met hun 1 gezinnen. Uiteindelijk was hier geen werk meer en ging iedereen in de Rotterdamse ha ven werken. Zo werd het rustig in Striene." Een rust die van het gehucht een idyllisch plekje maakt. Deze rust is voor de inwoners heel belangrijk. Er is voldoende saamhorig- gj heid, maar de deuren worden niet bij elkaar platgelopen. „Iedereen ii heeft hier een eigen plekkie mét een hekkie, maar als er bijvoorbeeld een storm is houd je alles in de gaten van elkaar." Bijzonder is de gezamen lijke hobby van de inwoners: kunst schilderen. „Ongeveer de helft van de inwoners doet aan kunstschilde ren,-dat komt waarschijnlijk door de bijzondere .omgeving. Er is maar één echte schilder, de rest doet het als hobby." Cees is, ondanks de nieuwbouw, niet van plan ooit nog weg te gaan. „We zijn gek van de plek. Bovendien hebben we veel beesten: we verzor- gen dieren die geen thuis meer heb- 9 ben zoals de katten die achtergelaten Worden op de nabijgelegen camping of verdwaalde duiven. Ondertussen heb ik meer duiven dan een duiven melker, terwijl ik er eigenlijk geen een heb." Op de vraag of Strijenham iets bijzonders heeft antwoord Cees nuchter: „Niks bijzonders. Het is een gewoon, gezellig gehucht dat l£r langzaam uitdijt." Ergens in de uitgestrekte polder van Tholen ligt, aan het einde van de Oosterschelde, het duikplaatsje Strijenham. Deze buurt schap, onder de inwoners beter bekend als 'Striene', behoorde in het verleden tot één van de belangrijkste havenplaatsjes van het eiland Tholen. Tegenwoordig wordt het in de zomer vooral bezocht door duikers en andere vakantiegangers, in de winter is het er vooral heel erg stil. Het gehucht ligt in de polder Nieuw-Strijen", wat tevens de voormalige naam is van het gehucht Strijenham. Nieuw-Strijen was een ge meente die in 1813 werd sa mengevoegd met de gemeen te Poortvliet. Sinds 1971 behoort het gebied toe aan de gemeente Tholen. Het gehucht trekt bezoekers om twee redenen: allereerst Illustratie uit de 'Nieuwe Cronyk van Zeeland', gepubliceerd eind 17e eeuw. In de 18e eeuw heeft de 'pissende koe' links onderaan voor heel wat heibel gezorgd, vanwege de veranderde fatsoensnormen, foto Gerard Smallegange 's Winters trekken de inwoners van Strijenham zich terug Strijenham was ooit een belangrijke havenplaats, foto Matthanja Schipper door Matthanja Schipper Cees van den Berg in zijn fietsmuseum, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34