i Van der Garde wil niet meer achteraan rijden AZ profiteert van hectische minuut Sijsling terug, Huta Galung gepasseerd I 'Ajax heeft beste opleiding' 26 SPORT AJAX-FEYENOORD Ajax en Feyenoord tellen allebei weer mee en laten daarmee oude tijden eindelijk herleven. „Ik vergelijk het met Jasper Cillis- sen. Hij keepte twee jaar geleden bij NEC, zat daarna een jaartje op de bank bij Ajax en is nu doelman bij het Nederlands team." Van der Garde kon ook voor een tweede jaar tekenen bij Caterham. „Dat heb ik niet gedaan, want dit is een betere optie. Mijn doel is dit jaar te laten zien wat ik kan en in 2015 bij Sauber te racen. Ik ben een coureur die gaat voor het maximaal haalbare. Ik heb geen zin om nog een jaar achteraan te rijden. Ik wil punten scoren." 'VDG' reist het hele jaar mee met het team. „Het ziet er goed uit. Er zijn dit jaar meer testdagen en ik mag een aantal vrijdagen de vrije training rijden. En als het nodig is, ben ik klaar om in te stappen." Ook. Robin Frijns houdt zicht op een racetoekomst in de Formule 1. De Limburger is komend seizoen reserve- en testrijder bij Cater ham. Frijns was afgelopen jaar reserve bij Sauber, maar de Zwitserse ren stal besloot om niet verder te gaan met de talentvolle coureur, die in 2012 indruk maakte met de titel in de World Series van Renault en afgelopen jaar een aan tal races meedeed in de GP2. Frijns moet het hebben van zijn talent, want grote geldschieters kan hij niet meebrengen. De 22-ja- rige coureur toonde zich dan ook zeer ingenomen met zijn nieuwe kans in de Formule 1. „Het is te genwoordig vrij zeldzaam als een Formule i-team zo veel vertrou wen in een jonge coureur stelt. Tij dens de onderhandelingen kreeg ik echt het gevoel dat het team ge looft in mij. Ik ben ze zeer dank baar." In Kerkrade was één minuut be slissend. Na een uurtje spelen, bij een i-o-voorsprong van AZ (door een klutsgoal via de arm van ver dediger Bart Biemans), dacht Ro da JC een strafschop te krijgen toen Krisztian Németh naar de grond ging. De Hongaarse spits werd licht aan zijn arm getrokken door AZ-verdediger Jeffrey Gou weleeuw, maar scheidsrechter Ser- dar Gözübüyük zag er geen over treding in. Németh was vervol gens zo woedend, dat hij onbe suisd tegen de scheidsrechter aan liep toen hij verhaal ging halen. Gözübüyük aarzelde niet en trok rood voor Németh. Direct daarna besliste AZ de wed strijd via een recht-toe-recht- aan-aanval: een lange bal van Gou weleeuw, doorkoppen van Viktor Elm en een droge schuiver van Aron Jóhannsson. Dat was 0-2 na een uur spelen, terwijl Roda met een man minder verder moest. Duel beslist. Het passeren van Jesse Huta Ga lung, de mondiale nummer 100, is echter een strategische keuze. De 45 plaatsen lager geklasseerde Thiemo de Bakker wordt door Sie merink meer stuntcapaciteit toe gedicht dan Huta Galung. Die in schatting is ingegeven door resul taten uit het verleden. De Bakker ROTTERDAM - Eigenlijk kon je de afloop vooraf vaak al in grote lij nen uittekenen. Zeker in de Are na, omdat Ajax daar de afgelopen jaren tegen Feyenoord meer dan eens oppermachtig was. De Rot terdammers wonnen in de zomer van 2005 voor het laatst in het huis van de rivaal, maar stralen nu uit sterk genoeg te zijn om in Amsterdam af te rekenen met Ajax. Het antwoord volgt van avond in de kwartfinale van de be ker, maar één ding is wel al zeker: de Klassieker is in ere hersteld. Natuurlijk zorgden de ontmoetin gen tussen Ajax en Feyenoord de afgelopen jaren altijd-voor animo siteit. Van een echte krachtme ting was echter nauwelijks spra ke. Sinds Feyenoord bijna negen jaar geleden onder leiding van Er- win Koeman met 1-2 won, ging het nog tien keer op bezoek in de Arena. De pijnlijke score voor de Rotterdammers: negen nederla gen en één gelijkspel (1-1). Vanavond wil Feyenoord eens een keer winnen en dat lijkt mo gelijk. Want Ajax en Feyenoord lij ken eindelijk weer echt aan elkaar gewaagd en opnieuw bepalend te kunnen zijn in de vaderlandse competitie. De Klassieker was de afgelopen jaren nogal gedeva lueerd, omdat beide clubs om beurten mindere jaren kenden. De ontmoetingen tussen Ajax en PSV leken zelfs een alternatief voor de Klassieker te zijn gewor den. Maar eigenlijk kan niet één duel in de eredivisie aan Ajax-Feyenoord tippen. „Het is met geen enkele andere wedstrijd te vergelijken", zei Vik tor Fischer een jaar geleden in de Arena, nadat hij Ajax met twee goals op het juiste spoor had ge- NEUCHATEL - De jeugdopleiding van Ajax levert de meeste Europe se topspelers op. Volgens een Zwitsers onderzoeksbureau spe len op dit moment 69 spelers uit de opleiding van de Amsterdamse landskampioen bij een club die in de hoogste competitie van een Eu ropees land uitkomt. Ajax scoort daarmee beter dan Partizan Bel grado, dat op de tweede plaats staat met 66 spelers. Het grote Bar celona volgt op de derde plaats met 61 spelers. Ajax wijkt ook af van het algeme ne beeld in het Europese voetbal. Het investeert juist in de oplei ding, terwijl andere clubs hun geld steeds meer gebruiken om spelers te huren, aldus de onder zoekers van Football Observatory. Ajax steekt jaarlijks ongeveer zes miljoen euro in de jeugdoplei ding. zet (3-0) „Voor een Ajacied zijn dit de wedstrijden van het jaar." Voor een Feyenoorder geldt het zelfde, al is de hunkering naar een overwinning nog groter. Feye noord is nu wel twee keer in de top drie geëindigd, maar zag de landstitel al drie jaar op rij naar Ajax gaan. Dit seizoen lijkt de ploeg einde lijk weer eens serieus mee te kun nen strijden om het kampioen schap, waardoor oude tijden kun nen herleven. Ajax en Feyenoord maakten in de afgelopen decennia vaak de dienst uit. De twee bol werken kregen er in PSV een ge duchte concurrent bij, maar de Eindhovenaren spelen dit seizoen geen rol van betekenis. Waar de sportieve uitkomst bij Ajax-Feye noord de afgelopen jaren vaak van secundair belang leek, is dat aspect nu wel weer waar het om draait. Ajax blijft vanavond bij een overwinning op drie fronten meedraaien, Feyenoord kan bij een zege voor het eerst sinds lan ge tijd op twee paarden wedden. De sportieve bloei van de twee ri valen is ook terug te zien bij het Nederlands elftal. Feyenoord heeft van het rijtje Daryl Janmaat, Stefan de Vrij, Bruno Martins In- di, Joris Mathijsen, Jordy Clasie en Ruben Schaken meestal vier tot zes spelers bij de selectie van Louis van Gaal. Ajax werd een tijdje alleen vertegenwoordigd door Daley Blind en Ricardo van Rhijn, maar ook Jasper Cillissen is nu een vaste klant bij Oranje. Da vy Klaassen klopt stevig op de deur, net als de Feyenoorders lean-Paul Boëtius en Tonny Vilhe- na. Ajax en Feyenoord kunnen straks in Brazilië samen zomaar de helft van de WK-selectie vul len. Net als 'vroeger', toen dat de normaalste zaak van de wereld was. versloeg in eerdere Davis Cup-duels niet alleen de Frans man Gaël Monfils, maar had vorig jaar met zijn zege op de Oosten rijkse kopman Jürgen Melzer een belangrijk aandeel in de promo tie. Hoewel hij nadien weer in de anonimiteit verdween, leverde hem dat voldoende krediet op. Sijsling (73e) en De Bakker wor den geflankeerd door kopman Ro bin Haase (45e) en dubbelspecia- list Jean-Julien Rojer (16e op de dubbelspelranglijst). Het kwartet mag zich opmaken voor een con frontatie tegen een opponent die op volle oorlogssterkte zal aantre den. De bekendste naam bij de Tsjechen is die van Tomas Ber- dych, 's werelds nummer zeven die gisteren bij de Australian Open de halve finale bereikte. Ook Radek Stepanek en Lukas Ro- sol staan in de top 50. 1 door Hans Koenekoop AMSTERDAM - De keuze van Formu le 1 -coureur Giedo van der Garde om komend jaar als reserve- en testrijder bij Sauber in te stappen, is een bewuste. „Soms moet je een stapje zijwaarts doen om twee stappen vooruit te maken", zei de 28-jarige Amsterdammer gisteren. door Theo Brinkman KERKRADE - Een uur lang was Roda JC-AZ gisteravond spannend. Daar na was het in één minuut gedaan. Roda JC voelde zich bestolen, AZ vond het allemaal prima en plaats te zich relatief gemakkelijk (0-2) voor de halve finale van het beker toernooi. Programma kWartfïnale. Vandaag: PEC Zwolle-JVC Cuijk (18.45 uur), NEC-FC Utrecht (19.45 uur), Ajax- Feyenoord (20.45 uur). door Marco Knippen ALMERE De terugkeer van Neder land in de wereldgroep van de Da- vis Cup betekent ook de rentree van Igor Sijsling in de landenstrijd. Captain Jan Siemerink deed dit maal geen vergeefs beroep hem. Toch treedt Oranje tegen Tsjechië, de winnaar van de laatste twee afle veringen, van 31 januari tot en met 2 februari in Ostrava niet met de sterkste opstelling aan. Althans, op papier. De Klassieker gerehabiliteerd door Barry van der Hooft MM 1 4» Stanislas Warwinka is niet langer het pokdalige en ietwat gezette kereltje dat zich laat afbluffen, maar een 28-jari- ge routinier die ijs in zijn aderen blijkt te hebben, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26