ZEELAND 25 Nationale Voorleesdagen L_ Ve Nationale Voorleesdagen 2014 ste vereiste - liefst een beetje leuk, met stemmetjes en zo - maar het is meer dan dat. „Het gaat hier om inter actief voorlezen. Na vijf minuten kan de aandacht verslappen. Dan kun je iets anders gaan doen met het kind. Spelen, praten, zingen, het kind zelf iets laten vertellen. Het gaat erom dat het kind steeds woorden aangereikt krijgt. En als het dan weer gaat, lees je verder voor. het belangrijkste is dat het een fijne ervaring wordt. Voorle zen is geen huiswerk!" Maar stiekem is het toch wel degelijk leren. Bij de familie Guo in Vlissingen was het moeder Li die besloot dat het verstandig zou zijn om zoon Rui aan te melden voor het project. Vader Tijdens deze elfde Nationale Voorleesda gen (22 januari tot en met 1 februari) staan prentenboeken centraal. Bibliotheekleden kunnen tot en met 28 fe bruari 2014 met hun bibliotheekpas kor ting krijgen op vijf prentenboeken. Doel van de jaarlijkse campagne is het sti muleren van voorlezen aan kinderen die zelf nog niet kunnen lezen. Uit onderzoek komt naar voren dat ouders de grootste invloed hebben op het leesple zier van hun kinderen. De helft van de ouders in Nederland leest helemaal niet voor. Op de website van Jaar van het Voorlezen (www.nationalevoorleesdagen.nl) staan samenvattingen van onderzoeken naar de effecten van voorlezen. Rui raakt gewend aan voorlezen. En dat is nu precies de bedoeling Feng is al sinds 1999 in Nederland. Aanvankelijk als illegaal; sinds het ge neraal pardon in 2007 legaal, maar hij heeft geen inburgeringscursus hoeven doen en spreekt nog maar zeer weinig Nederlands. Verstaan en lezen gaat wel, knikt hij, maar praten is moeilijk. Moeder Li kwam vier jaar geleden met haar toen negenjarige zoon Hao naar Nederland. Hij is inmiddels het Neder lands machtig, maar heeft nog wel log opedie nodig gehad om de voor Chine zen lastige Nederlandse tongval onder de knie te krijgen. Rui is in Nederland geboren en geto gen. Maar binnen het gezin wordt al leen Chinees gesproken. Voorlezen, en zeker Nederlandse boekjes, is iets nieuws voor Rui. Tien weken geleden kwam HZ-studente Anke voor het eerst bij het gezin in Vlissingen over de vloer. Inmiddels is Rui aan haar ge wend. Er is duidelijk vooruitgang te bespeuren, zegt Anke. „Dat is zo leuk, om te zien hoe hij zich ontwikkelt! Zo wel in het contact dat ik met hem heb, als in zijn concentratie. Hij kan nu veel langer zijn aandacht erbij houden. Hij raakt gewend aan voorlezen. En dat is precies de bedoeling. In het be gin was Rui nog vrij stil, maar nu heb ben we best al gesprekjes." Rui, die vindt dat het interview nu wel lang genoeg geduurt heeft, spreidt ongeduldig zijn armpjes en roept: „Jaaaah! Ga lezen!" VOORLEZEN DOET LEZEN Een greep uit de activiteiten in Zee land: WOENSDAG 22 JANUARI 2014 geven aan je kind Anke de Pooter, Voorleesexpress meer info en aanmelden: www.voorleesexpress.nl en 0118-422132 Vandaag wordt in het kader van het Nationale Voorleesontbijt op bijna alle kinderdagverblijven, crèches, basis scholen en openbare bibliotheken voorgelezen uit het prentenboek van het jaar, Krrr...okoil! 0 Medewerkers van The Body Shop lezen voor op scholen in de buurt van hun winkels. Biervliet: peuters van kindercen trum Kiddo's gaan naar een voor- leesfeestje in de bibliotheek. Koewacht: voorleesontbijt voor de peuters, de kleuters en bewoners van woon-zorgcentrum De Lange Akkers in De Vlaswiek. Goes: prominenten lezen leerlin gen van school De Zuidwesthoek voor in De Mythe. Er is ook een in formatie- en boekenmarkt. Vlissingen, Bibliotheek 't Spui: die- renfestijn voor de groepen 1 en 2 van Vlissingse basisscholen zonder mediatheek. De kinderen mogen als dier verkleed komen. Goes, kinderdagverblijf Sneeuw witje: voorleesontbijt in pyjama voor alle kinderen en ouders. Sluis: burgemeester Annemiek jet ten leest de kindertjes van kinder centrum Kidz voor. Philippine: voorleesontbijt met peutergroep kindercentrum Rups je Nooitgenoeg. Goes: prentenboekenmarkt en gra tis koffie en thee in boekhandel Het Paard van Troje. Nisse: Boer Adri ('opa Adri') leest uit Boer Boris bij kinderopvang Windekind in Nisse. Tholen: voorleesontbijt in de Bibli otheek, diverse voorleesactivitei ten gedurende de Voorleesdagen. Veere: voorleesontbijt met promi nenten, de kindertjes in pyjama, op Samenwerkingsschool Veerse Stijl De Magdalon. 22 januari t/mi februari i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25