Racekees uit Zierikzee snelste van TU Delft Ongeluk in tunnel kost Pas moet toeristen verleiden meer tijd, ook tijdens spits geld uit te geven in gemeente Veere fmwm i WALCHEREN 23 T Delft In het Maritiem Research Insti tuut Nederland in Wageningen wonnen Van de Zande en zijn vier teamgenoten afgelopen vrij dag de wedstrijd om het snelste modelzeiljacht. Elf teams van de Technische Universiteit Delft de den er aan mee. De elf model scheepjes legden onder exact de zelfde omstandigheden een par cours af in een proefbassin. Van de Zandes boot 'Racekees' was de snelste. Van de Zande: „Ra cekees is de bijnaam van een wed- strijdzeiler uit Dreischor. Maar het is ook een 'case', een project. En verder is Kees een robuuste naam, net zo robuust als onze boot." Het model is ontworpen door Van de Zande. Hij bouwde hem met zijn vier Delftse me destudenten als eindopdracht voor de deelstudie jachtenbouw. „Daar hebben we een halfjaar les in gehad. De bekendste jachtont- werpers van Nederland gaven gastcolleges." Alle modellen in de race hadden hoge, rechthoekige vleugels in plaats van zeilen. „Vleugels zijn in opkomst in de zeilerij." Maar het ontwerp van Van de Zande heeft iets unieks. De twee vleu gels staan op een draaibare giek. Op een echte boot zou dat te ge vaarlijk zijn voor de bemanning. „Maar op de Racekees hadden we er voordeel van. De boot kon vol ledig voor de wind draaien. Daar hebben we veel mee gepakt. Be langrijk, want het verschil tussen de nummers één en drie was min-, der dan een seconde." De Racekees heeft verder een rompvorm waarmee op alle koer sen goed te presteren is, een die pe, zware kiel voor de stabiliteit en tenslotte zijn kiel en roer van het model gestroomlijnd. Toch is Van de Zande niet helemaal tevre den. „De boten werden radiogra fisch bestuurd. Daarmee had ik ei genlijk te weinig geoefend. Het ter het snelste modelzeilschtp van voor het ontwerp van Nederland Önd«ö,^He.n.. Haam Datum eboden*oor DE MODELBOTEN VAN DE TU DELFT had dus nog beter gekund." De wedstrijd tussen de studenten teams ging om de eer. „En om de publiciteit. Er komt iets over in de Waterkampioen en in het blad Zeilen. Verder zal die eerste plaats uit mijn studiecijfers moeten blij ken." De liefde voor het zeilen heeft de vierdejaarsstudent niet van een vreemde. Zijn moeder was Neder lands- en Europees kampioen windsurfen en ook zijn vader zeilt. Erik-Jan is in Zierikzee ook vast bemanningslid van de Anne- mazurka, de wedstrijdboot van zijn oom Evert van de Zande. Een uitnodiging voor een sollicita tie als professioneel jachtontwer- per heeft Van de Zande nog niet gehad. „Maar wie weet, komt dat nog eens." Het leidde tot een zeldzaamheid: de N62 werd op de landelijke ra dio bij de verkeersinformatie ge noemd: 'tussen Hoek en Borssele staat een file van 8 kilometer'. Wie erin stond, had bijna een uur vertraging. Er was verbazing over het feit dat de gestrande voertui gen (drie stuks, een kleine twee kilometer de tunnel in vanuit Ter- neuzen) niet meteen geborgen werden. Dat zou weliswaar leiden tot een volledige afsluiting tij dens de spits, maar zou meteen daarna de file weer hebben opge lost, denken twitteraars. Woordvoerder Ingo de Moor van de Westerscheldetunnel NV weer spreekt dat. „De tunnel was, door het ongeval zelf, een half uur dicht. Meteen bergen duurt een uur, dus dan zou de tunnel ander half uur dicht zijn geweest. Dat zou nog véél meer ellende heb ben veroorzaakt dan nu het geval was." De drie voertuigen werden nu na de spits, om half acht, uit de tunnel gehaald. Volgens De Moor ontstond het ongeluk door dat een busje een klapband kreeg. Twee auto's reden er achterop. Er raakte niemand gewond. De gemeente Veere maakt het pro ject mogelijk met een eenmalige bijdrage van 25.000 euro. Voor het overige moet de pas zichzelf be druipen. De pas is ontwikkeld door de Veerse federatie van on dernemersverenigingen (FOV) en Impuls Zeeland. De gemeente raadscommissie voor Maatschap pelijke Ontwikkeling ging gistera vond akkoord nadat ondernemers manager Dick van der Velde zei dat al vele Veerse ondernemers enthousiast hebben toegezegd op de pas in te spelen. Die ondernemers gaan de pas zelf verkopen, na er eerst 2,70 euro voor te hebben betaald. Al met al hebben Veerse ondernemers al 18.000 passen besteld, terwijl nog niet eens duidelijk is welke attrac ties mensen straks moeten verlei den de pas aan te schaffen. Vol gens Van der Velde zal de pas niet alleen voordelig toegang geven tot Veerse voorzieningen, maar ook tot sommige attracties in Mid delburg, Vlissingen of de rest van Zeeland. Welke attracties dat precies zijn, kon hij nog niet vertellen. Wel dat met name ook geprobeerd wordt korting te geven op open baar vervoer, zoals wellicht de wa tertaxi die het Veerse Meer gaat bevaren. Het is de bedoeling de pas ko mend voorjaar al uit te brengen. Die blijft dan de hele rest van het jaar geldig. Op Schouwen-Duive- land wordt al enkele jaren geëxpe rimenteerd met een simpeler ver sie van de pas. Die is daar boven dien gratis. Na verloop van jaren hoopt men een pas te introduce ren die heel Zeeland dekt. Vooralsnog denkt CDA-wethou- der René Molenaar dat de Veerse pas toeristen zal verleiden in zijn gemeente 'meer geld uit te geven dan ze anders zouden doen'. Oeift University 8? WOENSDAG 22 JANUARI 2014 door Ton van de Nouweland ZIERIKZEE - Een carrière als jacht- ontwerper lijkt wel weggelegd voor Erik-Jan van de Zande uit Zie rikzee. Met het bouwen van de snelste modelboot heeft de 22-jari- ge student Maritieme Techniek in elk geval een flinke stap in die rich ting gezet. gewöfifter- door fÜojQMjtP*. jf janwri 2QIA Aang I Het winnende team van de TU Delft met tweede van links Erik-Jan van de Zande. Inzet: het ontwerp van Racekees. Aan de wedstrijd in Wageningen deden elf studententeams van de Technische Universiteit Delft mee. De Racekees is gebouwd van ultra- licht balsahout. De wedstrijdmodellen mogen maximaal 5 kilo wegen. De diepgang van de wedstrijdbo- ten is gelimiteerd tot vijftig centi meter en de mastlengte is bepaald op een meter. De boten hebben voorgeschreven afmetingen: een meter lang en der tig centimeter breed. De wedstrijdmodellen worden ra diografisch bestuurd. De Racekees heeft twee vleugels op een draaibare giek. TERNEUZEN - Niet alleen automobi listen die door de Westerschelde- tunnel wilden, stonden maandag tij dens de avondspits in de file. Het ritsen naar één strook net voor de tunnel zorgde voor zoveel vertra ging, dat ook ander verkeer dat via het sluizencomplex Terneuzen wil de verlaten én mensen die bij Dow aan het werk moesten, tussen de wachtende auto's terechtkwamen. door Henk Postma DOMBURG - Toeristen en bewoners kunnen dit jaar in de gemeente Veere voor het eerst een voordeel pas kopen die hen recht geeft op korting bij een groot aantal toeris tische voorzieningen en winkels. De 'digitale pas kost hen drie euro. Ze verdienen dat geld al terug wan neer ze gebruik maken van één van de vijf aanbiedingen die spe ciaal worden ontwikkeld om hen te verleiden de pas aan te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23