Boekenweek slaat Zeeland over PvdA-statenleden willen met fonds studenten in Zeeland houden Toen ik nog een communistje was 18 ZEELAND BEZUINIGING OP RIJKSD Zeeland heeft heel wat rijksbanen ingeleverd, de komst van de marinierskazerne ten spijt. woensdag Ik kan me nog herinneren dat ik aan mijn moeder vroeg waarom dokters zo veel verdienden. Wat de aanleiding precies was weet ik niet meer. Wel weet ik nog dat ik aan het rekenen was gesla gen en ontdekt had dat een huisarts wel heel erg veel meer geld verdiende dan mijn vader. „Dat is omdat ze lang naar school hebben moeten gaan, jongen", was haar antwoord. Ik nam er schoorvoetend genoe gen mee. Maar het bleef kna gen. In mijn ogen was het toch niet eerlijk. Mijn vader moest altijd hard werken, hij werkte in ploegendienst. De kinderen van onze huisarts hoefden niet overdag stil te zijn omdat pap pa lag te slapen na de nacht dienst. In stilte bleef ik mokken over de onrechtvaardigheid. Tot ge schiedenisleraar Adams het sluimerende vuurtje liet op vlammen tijdens de behande ling van de Russische revolutie. Ik was voortaan communist. Een communist van twaalf jaar weliswaar. Deels omdat het idee me wel aansprak, deels omdat ik de goudkustkinderen op mijn middelbare school er zo lekker mee de kast op kon krijgen en deels omdat ze in de Sowjet Unie zulke prachtige propagandaplaatjes maakten. Maar ja, je wordt milder en communisme...? Dat is iets van vroeger. De arbeider is niet meer de held van de socialis tische revolutie. Het is nu ie mand die op internet onder een valse naam klaagt over Oost-Europeanen, zakkenvul lers en te milde hippierechters. Communisme is dood en niet meer aan de orde. Hoe niet te bevatten oneerlijk de wereld is, maakte Oxfam No- vib onlangs bekend. De 85 rijk ste mensen op aarde bezitten net zoveel als de 3,5 miljard armste mensen bij elkaar. Volgens Oxfam Novib is deze verdeling ontstaan door het toe nemend graaien naar de macht door een elite die politiek en economie naar eigen hand zet. De organisatie waarschuwt voor groeiende instabiliteit en sociale spanningen. Een revolutie? Laat maar ko men. Ik ben benieuwd naar de propagandaplaatjes. Voorgaande jaren kwamen de boekenweekschrijvers altijd voor één of meerdere lezersbijeen komsten naar Zeeuwse boekhan dels en bibliotheken. Zo was in 2013 geschenkschrijver Kees van Kooten op diverse locaties te gast. De nationale boekenweek wordt voor de 79ste keer gehouden. Dit jaar doet voor het eerst ook Vlaanderen mee. Volgens woordvoerster Maud Aarssen van de organiserende Stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) is dat één van de rede nen dat niet alle provincies in de schrijverstournees kunnen wor den opgenomen. Ze zegt: „Nu Vlaanderen mee doet hebben we nog strengere keuzes moeten maken. We stre ven naar spreiding over het hele land. Maar het moet voor de schrijvers ook fysiek mogelijk zijn. Vorig jaar kwamen we niet in Limburg. Daar zijn we dit jaar wel." Bijkomend punt is dat de 'boe kenweek' sinds vorig jaar is inge kort, van tien naar acht dagen. Voor het publiek begint de week nu op zaterdag 8 maart. Directeur Dick Anbeek van boek handel de Drukkerij in Middel burg noemt de afwezigheid van de boekenweekschrijvers, een ty pische kwestie van 'jammer'. Maar hij heeft er wel begrip voor: „De Boekenweek telt acht dagen, Nederland heeft twaalf provincies, en Vlaanderen is er bij gekomen. Dan is het logisch dat je een keer niet aan de beurt komt." Hij gaat er zondermeer vanuit dat Zeeland in 2015 weer volop in de schrijverstournee zal wor den opgenomen. Het thema van de Boekenweek 2014 is reizen, met als motto 'On dertussen ergens anders'. Tom my Wieringa's Boekenweekge schenk 'Een mooie jonge vrouw' verschijnt in een oplage van 700.000 exemplaren, en wordt gratis verstrekt bij aankoop van 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken. Tommy Wieringa schrijft elke zaterdag een column in deze krant. Jelle Brandt Corstius schreef het Boeken weekessay 'Arctisch Dagboek' naar aanleiding van een cruise op de Witte Zee. RIJKSBANEN IN ZEELAND Rijksinstituut voor Kust en Zee Schrijvers van de nationale boekenweek moeten keu zes maken: dit jaar geen le zingen in Zeeland MIDDELBURG - Als de Zeeuwse dele gatie 11 februari afreist naar Den Haag moet ze een ijzersterk ver haal vertellen, wil de provincie de dans ontspringen bij nieuwe be zuinigingen op de rijksdiensten. Waar Andere provincies het aantal rijksbanen door vertrek en reorga nisaties zien slinken, is Zeeland op papier een positieve uitzondering. Het aantal rijksbanen groeit tot 2020 met 0,7 procent. Dat is te dan ken aan de komst van de mari nierskazerne. Per saldo is Defensie dan goed voor 1365 formatieplaat sen in Zeeland. De mariniers maken het verlies van arbeidsplaatsen meer dan goed. In totaal verdwijnen 410 for matieplaatsen bij de politie (-116 fte, top is vertrokken naar Til burg), Openbaar Ministerie en rechtbank (-35, OM is verhuisd naar Breda), Dienst Justitiële In richtingen (-35, Torentijd) en door inkrimping of sluiting van rijks kantoren (-234, onder meer 90 fte door sluiting Belastingkantoor Ter- neuzen). Bovendien stelt minister Blok dat hij Rijkwaterstaat, de Ko ninklijke Marechaussee en de poli tie in Terneuzen ongemoeid laat. Kortom, als Zeeland net als vorig jaar weer met drie bussen naar het Binnenhof dieselt, heeft Blok een sterk verweer klaar. Waar andere provincies rijksbanen inleveren, komen er in Zeeland na plussen en minnen zo'n 1000 bij. Dit zijn echter bezuinigingen uit Rutte I. Hoe verdere bezuinigin gen van Rutte II uitpakken, is nog onduidelijk. De Middelburgse wet houder Johan Aalberts (CDA, eco nomie) vindt dat Zeeland genoeg heeft ingeleverd, de komst van de marinierskazerne ten spijt. „Het feit dat we de marinierskazerne krijgen, betekent niet dat je Zee land verder moet uitknijpen. We zijn geen melkkoe." Aalberts verwijst naar een rapport dat Middelburg in 2011 liet maken. Daaruit bleek dat sinds 1996 bij rijksinstanties in Zeeland 1600 vol tijdsbanen verloren zijn gegaan. Natuurlijk is de wethouder blij met de marinierskazerne, maar die levert vooral opleidingsplaat sen op, tegenover hoogwaardige ar beidsplaatsen die elders verdwij nen. Het is bovendien niet zeker of het Defensiepersoneel zich alle maal in Zeeland vestigt. „Want de partners die meeverhuizen, zoe ken ook een baan." Aalberts vindt dat op rijksdiens ten niet verder mag worden be knibbeld, niet alleen omdat het fu nest is voor de werkgelegenheid, maar ook omdat de serviceverle ning aan burgers door de bodem zakt. „Centralisaties pakken niet al tijd goed uit. Het Kadaster is sa mengebald in Rotterdam, maar houdt weer spreekuren in het Zeeuws Archief. Afstand blijkt dan toch een probleem." Aalberts zal 11 februari Zeeland etaleren als vestigingsplaats voor rijksdiens ten. „Onze kantoorruimte is goed koper dan in de Randstad. We wil len met de minister meedenken over creatieve oplossingen." Met geld uit dit fonds zouden op leidingen en cursussen voor mbo' ers en hbo'ers in Zeeland betaald moeten worden die hun studie in Zeeland of Vlaanderen volgen. Leerlingen krijgen dan een extra prikkel om in de provincie te blij ven studeren, verwachten de sta tenleden. Ook mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen zouden een beroep moeten kunnen doen op dit fonds. Volgens PvdA-statenleden Bay- ram Erbisim en Piet Hamelink is er in de periode 2014-2020 onge veer 450 miljoen euro beschik baar uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Ze denken dat Zeeland aanspraak kan maken op een deel van het Ook mensen die zich willen laten omscholen of bijscho len zouden beroep moeten kunnen doen op dit fonds. geld, mits een goed plan gemaakt wordt. Erbisim en Hamelink vra gen Gedeputeerde Staten om on derzoek te doen naar de mogelijk heden voor het opzetten van een scholingsfonds. „Zeeland verwacht over enkele ja ren een tekort aan technisch per soneel, en tegelijkertijd zitten op dit moment negenduizend jonge ren zonder werk", zegt Erbisim. „Met zo'n scholingsfonds kunnen we jongeren voor Zeeland behou den en problemen op de arbeids markt aanpakken. We vragen Ge deputeerde Staten om niet af te wachten, maar maximale inspan ning te leveren." Guido van der Heijden Of toch? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme MIDDELBURG - Zeeland valt dit jaar buiten de schrijverstournee van de nationale boekenweek, die van 8 tot en met 16 maart wordt gehou den. Zowel schrijver Tommy Wier- inga van het Boekenweekgeschenk als Jelle Brandt Corstius van het Boekenweekessay laten Zeeland links liggen. In Zeeland zijn van 1996 tot 2011 zo'n 1600 voltijdsbanen verdwenen bij rijksdiensten. Dit blijkt uit een on derzoek van de gemeente Middel burg. De hieronder genoemde dien sten zijn verdwenen uit de provincie of hebben sterk moeten inkrimpen. De Belastingdienst (incl. Inspectie der registratie en successie) Bureau landelijk contact (voor heen ministerie WVC/CRM) Douane Kadaster Kamer van Koophandel Koninklijke Landmacht Koninklijke Marine Milieu-inspectie Ministerie van Landbouw Dienst landelijk gebied Onderwijsinspectie Regionaal kantoor Nederlandse bank Rijksconsulentschap Economische Zaken Rijksconsulentschap Sociale Zeker heid Rijkswaterstaat Sociale Verzekeringsbank Staatsbosbeheer VROM-inspectie De verloren 1600 banen zijn goed voor een salarispost van 175 mil joen euro per jaar. Negatieve effecten zijn: minder werkgelegenheid bij toeleveran ciers en minder consumptieve be stedingen in Zeeland. Het huidige bezuinigingsplan stamt uit de tijd van het kabinet Rutte I en de periode daarvoor. Zeeland lévert daarbij 410 banen in, onder meer door sluiting van het Belastingkantoor in Terneu- zen, het vertrek van het Openbaar Ministerie, inkrimping bij de recht bank en verhuizing van de Zeeuw se politietop naar Tilburg. Door de komst van de marinierska zerne komen er 1645 formatie plaatsen bij, maar gaan er ook 280 oude banen weg. Per saldo krijgt Zeeland er 1000 rijksbanen bij. Minister Stef Blok van Wonen en Rijksdienst laat Rijkswaterstaat, de Koninklijke Marechaussee en de politie in Terneuzen buiten schot. De bezuinigingsronde heeft tot nu toe te weinig geld opgeleverd. Blok zoekt nog 3,5 miljard euro en kan Zeeland niet garanderen dat hij de provincie ongemoeid laat. Extra bezuinigingen zijn niet uitge sloten als het kabinet nog meer moet beknibbelen om het begro tingstekort onder de 3 procent te houden, zoals Brussel eist. 'Zeeland is geen melkkoe' door Frank Balkenende door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De statenfractie van de Partij van de Arbeid (PvdA) wil dat in Zeeland een scholingsfonds opgezet wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18