ZEELAND Kip almanak wol vandaan? Officier van justitie verwijt chemiebedrijf naar buiten toe mooi weer te spelen, terwijl 'het incident op incident stapelde'. Brandweer werkt samen Djokovic delft onderspit tegen Wawrinka MIDDELBURG - Chemiebedrijf Dow Temeuzen heeft vooral geluk ge had dat bij milieu-incidenten in de periode 2005-2008 geen slacht offers zijn gevallen, stelde officier van justitie Ingeborg Koopmans dinsdag voor de rechtbank in Mid delburg. „Maar geluk houdt een keer op." De beschuldigingen die Koop- mans naar voren bracht aan het adres van Dow Terneuzen, waren niet mals. In fabrieken was sprake van achterstallig onderhoud. Dow in Terneuzen leefde niet altijd de eigen veiligheidsvoorschriften na. Het voortzetten van de productie ging boven het nemen van veilig heidsmaatregelen, omdat dit geld zou kosten. Medewerkers zijn aan gevaarlijke stoffen als benzeen en kraakgas blootgesteld. Dow licht te de vergunningverlener, de pro vincie, ook niet steeds op tijd in over incidenten. Koopmans trok fel van leer. Dow staat zich erop voor hoge veilig heidsnormen te hanteren. Je mag dat van één van de grootste che mieconcerns ter wereld ook ver wachten, aldus Koopmans, zeker omdat DoW Terneuzen tot de zwaarste categorie risicobedrijven behoort. „Noblesse oblige", zei ze diverse keren, oftewel 'adeldom verplicht'. De werkelijkheid bij Dow Terneu zen was volgens haar anders. Hoe wel Dow voor 'slechts' zeven inci denten in vier jaar wordt ver volgd, waren naar het oordeel van Koopmans 'ongewenste, onveilige en gevaarlijke handelingen aan de orde van de dag'. Tekenend vindt ze dat een hogere leidinggevende er zelfs blijk van gaf het kennelijk niet zo nauw te nemen. Eén van zijn telefoongesprekken was vast gelegd in 2006. Een citaat: 'We hebben wat rommel in de Wester- schelde geflikkerd'. Ondanks alle kritiek eiste Koop mans niet de maximumstraf van 10,4 miljoen euro, maar iets min der dan de helft, vijf miljoen eu ro. Ze hield er rekening mee dat de zaak al ruim vijf jaar loopt en dat sinds juli 2008 geen ernstige incidenten bij Dow zijn gebeurd. Koopmans riep de rechtbank tege lijkertijd op: „Laat u niet vermur wen tot clementie door verhalen van Dow." Koopmans weet waar ze over praat. Het gerechtshof in Den Haag sprak in 2011 kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil gro tendeels vrij van milieu-overtre dingen. De rechtbank in Breda leg de ICL-IP (het vroegere Broom- chemie) in Terneuzen vorig jaar een veel lagere boete op dan was geëist. Het is aan de verdediging van Dow om op 4 februari te be wijzen dat er geen sprake was van opzet bij de milieu-incidenten, laat staan van een slechte veilig heidscultuur. KIELDRECHT - De brandweerpos ten van Nieuw-Namen en het Vlaamse Kieldrecht gaan nauwer samenwerken. De burgemeesters van de gemeenten Hulst (Jan Frans Mulder) en Beveren (Mare van de Vijver) ondertekenen daar toe een intentieverklaring. Dat ge beurt morgenavond in de brand weerkazerne van Kieldrecht. Over de grensoverschrijdende sa menwerking, die is beschreven in een uitgebreid plan, is ruim twee jaar gepraat. Dit is een van de pro jecten om de grensoverschrijden de samenwerking te intensiveren. Oma en opa reden samen met de al tijd gezellige kleindochter Maud van zes jaar door het land. Het gezelschap was onderweg naar de verjaardag van een andere klein dochter die op die bewuste dag haar vijfde verjaardag vierde. Tijdens de één uur durende autorit kwamen er vanzelfsprekend allerlei onderwerpen ter sprake. Dus ook de belangrijke vraag wat kleindochter lief niet of wel lust. Maud antwoordde dat ze absoluut geen vis lust. „Maar je eet toch wel eens kibbe ling", reageerde oma. Ja dat lust ik wel hoor", was het antwoord van Maud „want daar zit kip in." WOENSDAG 22 januari 2014 heeft vooral geluk gehad 'Dow door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl llTj y I/O ITt f zip OOSTERLAND - Je zou het exotische dier in Oosterland VV ctctl fiVUIilL UV niet zo snel verwachten. De alcapa is een berglama die oorspronkelijk uit het Zuid-Amerikaanse Andesgebergte komt. Gisteren was er een te aanschouwen in het dorps huis in Oosterland. Daar werd een Alcapa Fashion Show werd gehouden. Het evenement was georganiseerd door de afdeling Duiveland van Vrouwen van Nu. Behalve kleding van alcapawol werd ook de leverancier van de grondstof getoond, zij het in een wollen uitvoe ring. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17