Natuurspeelbos wint Delta schrapt analoge zenders in het televisieaanbod op de kabel li ■I Hollande Paniek Initiatief moeders in Axel is beste project in leefbaarheidswedstrij d. Verwacht Deze week 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel KERN MET PIT Maquette brengt dorpsbewoners Biervliet samen maandag Francois Hollande be zoekt vandaag la Hollan de. De Franse president is op staatsbezoek en woont in Amsterdam onder meer de ondertekening bij van een overeenkomst over de aan pak van de verzilting in Zee land. Ik ben benieuwd of hij ook nog een kijkje neemt in het Paleis op de Dam. In de jaren tachtig was ik daar suppoost, een bijbaantje naast mijn studie. Daardoor weet ik dat de toenmalige president Mitterrand er tijdens een staats bezoek overnachtte, wat onge bruikelijk was, want het was een museum. Maar hij wilde dolgraag slapen in het bed dat ooit toebehoorde aan Lodewijk Napoleon. Het zou me niet ver bazen als hij zijn maitresse bij zich had. Want socialist of niet, elke Fransman die tot het hoog ste ambt wordt verkozen, waant zich direct een Zonneko ning, met alle fratsen van dien. Hollande leek als eerste met die traditie te breken. Hij oogt als het Franse broertje van Han Polman en straalde dan ook een bijna Zeeuws aandoende degelijkheid uit. Het stikt hier in de provincie immers van de miljonairs, las ik, maar op de op rijlanen staan hooguit Volvo's, geen Ferrari's. Hollandes bij naam - Monsieur Normal - zei genoeg. Maar wat bleek vorige week? Hollande zat nog niet goed en wel op het Parijse pluche of hij knoopte een geheime relatie aan met de bepaald niet on knappe actrice Julie Gayet. Wat een smiechtje. Ik denk dat van daag alle vragen op de perscon ferentie over deze affaire zullen gaan en niet één over het be lang van zoet water voor Zee land. Blijkbaar klopt het aloude cli ché: macht erotiseert. Wat me toch mijn hart doet vasthou den over het project dat de PZC samen met University College Roosevelt heeft opgezet over macht in Zeeland. Als woens dag de resultaten binnen zijn van een laatste enquête zal dui delijk worden wie volgende maand wordt uitgeroepen tot de invloedrijkste persoon van Zeeland. Aangenomen dat het een man is, ben ik toch be nieuwd of hij straks de vrou wen van zich af moet slaan. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Ook afdelingen voorlichting heb ben soms een lesje communica tie nodig. Een knullig zinnetje in een persbericht van de provincie zorgde vorige week voor withete hoofden op de ministeries van Binnenlandse Zaken en Defen sie. Er stond dat minister Stef Blok na zijn werkbezoek vandaag aan Zeeland 'een persconferen tie' geeft over 'de toekomstige marinierskazerne'. Een opmerke lijke zin die suggereert dat de mi nister iets nieuws komt vertel len. Een rondgang in de wandel gangen van de Kamer leerde al snel dat er geen nieuws is. Het is niet meer dan een ongelukkige formulering. Maar Haagse ambte naren kunnen daar niet om la chen. Ze zijn maar wat blij dat het gedoe over de kazerne is ver stomd. Nog altijd zijn er Kamerle den die elk kleinigheidje aangrij pen om de bouw opnieuw ter dis cussie te stellen. Dus nu geen ge donder in de tent. Subiet grepen ze de telefoon en belden met de Abdij. „De minister geeft een toe lichting, geen persconferentie." AXEL - Het Natuurspeelbos, een idee van veertien moeders uit Axel, is het beste project dat de leefbaarheidswedstrijd Kern met Pit 2013 heeft opgeleverd. Ieder- Nu Blok in Zeeland is, moeten be stuurders hem gelijk aan zijn jas trekken. Het noorden eist nu alle aandacht op en vraagt in de kant lijn van de problemen rond aard bevingen geld voor versterking een was het daar roerend over eens: de vakjury, die zaterdag in Kamperland stemde, de internet stemmers, de gewone jury (die de eerste selectie deed) en de deelne mers zelf, die op elkaar mochten stemmen. De initiatiefnemers maakten indruk met hun speelse en professionele presentatie. Jury lid George van Heukelom prees: „Hiervoor moesten enorm veel re gels en beperkingen overwonnen worden. Het is uniek dat Staats bosbeheer met zoiets ingestemd heeft." Kern met Pit, georgani seerd door de Koninklijke Neder landse Heide Maatschappij, be loonde het project met 2500 euro. Op 29 maart dingt het Natuur speelbos mee in de landelijke fina le in Utrecht. De deelnemers voor 2014 zijn ook al geslecteerd en staan op www.kernmetpit.nl. Het idee: een interactieve maquet te in het Trefpunt naast de her vormde kerk in Biervliet, waarop zichtbaar gemaakt wordt hoe het dorp in de loop der jaren veran derd is. Een druk op de knop en je ziét hoeveel cafeetjes Biervliet vroeger telde, hoeveel slagers en bakkers, of de oude omwalling. Dorpelingen met een hobby zijn vereeuwigd op film. En in de zo mermaanden zijn er rondleidin gen met een gids die alles van Biervliet weet. van de zwakke economie. Zee land moet voorkomen dat de aan dacht voor haar problemen weg ebt. Want de bouw van een nieu we marinierskazerne kan niet de pleister op alle wonden zijn. Hoe rustig het jaar ook is begon nen, er komen in 2014 veel voor Zeeland belangrijke onderwer pen voorbij. Een greep. Binnen kort besluit het kabinet hoe de Hedwigepolder wordt ingericht. Ook wordt duidelijk of de Van Ghentkazerne definitief van Rot terdam naar Zeeland verhuist. Brussel gaat bepalen of meer vis sers met elektrisch vistuig mo gen vissen. Een Haags duwtje in de goede richting lijkt gewenst. Eind dit jaar besluit het kabinet wat te doen met giftige stinkal- gen in het Volkerak- Zoommeer, riekend wier in de Grevelingen en de dreiging dat het centrum van Dordrecht onderloopt. Een soort Deltaplan 2.0 moet dat aan pakken. Ook worden knopen doorgehakt over de 'drempel' in de Westerschelde (Wielingen) waardoor diep stekende schepen de Vlissingse haven niet in kun nen. En er wordt bepaald of er windmolens op zee mogen ko men binnen 12 mijl van de kust. De Kamer praat woensdag over landbouw en visserij, verslavings zorg en Aldel, het zusje van wij len Zalco. Donderdag komt het energieakkoord aan de orde. En de winnaar is... het Natuur speelbos Axel! Midden in de na tuur vinden kinderen een plek waar ze met takken kunnen spe len, hutten kunnen bouwen, nat worden in een plas, kikkers zoe ken in het gras en torren onder stenen. Hier en daar staat een speeltoestel om de jeugd te verlei den tot spelen. Verder zijn er vier bankjes en een picknicktafel. Uit breiding is hard nodig. Het Na- tuurbos is een geliefd uitje en een ontmoetingsplaats geworden voor jong en oud, voor een verlo ren uurtje of een hele dag plezier. MIDDELBURG - Wie morgen zijn te levisie aanzet en die nog had afge stemd op analoge televisiekana len van Delta, kan wel eens met een scherm vol spikkels gecon fronteerd worden. In de nacht van maandag op dinsdag verdwij nen namelijk zes analoge kanalen uit het standaard zenderpakket van Delta. Dat zijn Cartoon Net work, CTV Zeeland, BBC2, BBC World News, France2 en de lokale omroep ZVT-AVS. Wie naar deze zenders wil blijven kijken kan dat alleen nog als hij gebruik maakt van digitale tv-ontvangst. Het is een trend dat steeds meer analoge zenders plaats moeten maken voor digitale en/of High Definition kanalen. Dat heeft on der meer te maken met het feit dat de kabelaanbieders zoals Del ta moeten woekeren met de ruim te op die kabel. De ruimte die een analoog kanaal inneemt is gelijk aan de ruimte van 3 HD-zenders of 6 digitale kanalen. En aange zien - ook door toenemend ge bruik van internet - de druk op de kabelruimte steeds groter wordt moet het aanbod goed ge rangschikt worden. Joost Jiskoot, productmanager multimedia van Delta: „Het verdwijnen van analo- ge kanalen is te vergelijken met het verdwijnen van filmrolletjes en cassettebandjes. Op den duur zullen alle analoge zenders ver dwijnen." Vanaf morgen wordt het aantal zenders dat Delta digitaal ver spreidt, uitgebreid. Dat zijn VRT Een, VRT Canvas, BBC 1 en FOX. Daamee verbetert de beeldkwali teit van deze zenders. Het stan daardpakket van Delta bevat in middels 53 televisiezenders. Een andere wijziging is dat het aanbod van zenders voor de lap top, tablet en smartphone, via de Delta-app, uitgebreid wordt van 12 naar 25. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Axel kern met meeste pit door Ondine van der Vleuten Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: Ojkutterink Natuurspeelbos Axel: vlnr Nancy van Leeuwen, Sandra Verstraeten, Karin Thoen en Peggy Slock met jurylid gedeputeerde George van Heukelom. I Rinus Willemsen en Benny Spinne- wijn, Maquette van Biervliet. door René Schrier Üt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14