Effect van minder gas blijft onbekend VERDIEPING 9 SAMEN Het beperken van de gas winning zal van invloed zijn op het aantal aardbe vingen in Groningen, maar over de precieze ge volgen durven wetenschappers nog geen voorspellingen te doen. De des kundigen zijn terughoudend, omdat ze te weinig informatie hebben over de maatregelen die op stapel staan. Ook kunnen ze pas uitspraken voor de lan gere termijn doen, als ze de eerste effec ten hebben bestudeerd. „Het is onmogelijk om nu al te zeggen met welke aantallen de aardbevingen zullen afnemen en op welke termijn dit gebeurt", zeg seismoloog Bernard Dost van het KNMI. „Dat hangt onder meer af van het percentage waarmee de gasproductie wordt teruggeschroefd en van de modellen die je gebruikt bij het berekenen van dat effect." Dost heeft nog een andere reden om geen harde uitspraken te doen over de gevolgen van het beperken van de gas winning. „Ik denk dat je de eerste ge volgen pas na een half jaar tot een jaar kan meten. Pas als je die gegevens hebt, kan je onderzoeken wat de maat regel voor de langere termijn bete kent." Rob Govers, hoofddocent geofysica van de Universiteit Utrecht, stelt dat als de gaswinning helemaal zou stoppen, het nog geruime tijd zou duren voordat er een einde komt aan de bevingen. De Utrechtse hoofddocent zegt dat bij de aanpak van de problemen door de gas winning, de keuze ook op 'een maatre gel vanuit het boerenverstand' zou kun nen vallen. „Je zou de huizen kunnen verstevigen, zodat ze bestand zijn te gen aardbevingen. Daarbij moet je reke ning houden met de zwaarte van de be vingen die je in Nederland kan ver wachten. Je hoeft niet uit te gaan van bevingen met een kracht van 8 of 9 op de schaal van Richter." Geofysicus Guy Drijkoningen, universi tair hoofddocent aan de Technische Universiteit Delft, benadrukt dat alle wetenschappers in de wereld hetzelfde probleem hebben. Over het ontstaan van aardbevingen is nog heel weinig be kend. Alleen al om die reden is de Delftse hoogleraar terughoudend met het doen van uitspraken over de gas winning in Groningen. „De Amerika nen en Japanners hebben miljarden uit gegeven om erachter te komen waarom en wanneer aardbevingen ontstaan, maar zij weten het ook niet precies", zegt Drijkoningen. „Het is dus niet zo vreemd dat we in Nederland ook met een heleboel vragen over dit onder werp zitten." Maar vertrekken, dat weigert hij. Vanaf het balkon reikt het uitzicht over kilometers weiland. „Ik woon op het mooiste plekje van Groningen." Als er al een stereotype Groningse platte lander bestaat, dan voldoet Stukkien aan het profiel. Een forse bouw, grijze baard en handen als kolenschoppen. Die moet je niet tegen je hebben. De smeer onder zijn nagels verraadt zijn favoriete vrijetijdsbe steding, het opknappen van terreinwagens. Toch zegt hij: „Ik ben een man van de dia loog. Net als de rest hier. Ik ken niemand die wil dat het hier echt uit de hand loopt. Protesteren moet, maar het saboteren van boorinstallaties, of het gebruiken van ge weld, dat gaat te ver." Maar Groningen laat zich horen, luider dan ooit. Het begon ruim twee weken geleden, toen de Delfzijlse aluminiumsmelter Aldel zijn faillissement aanvroeg, met honder den ontslagen tot gevolg. De beschuldigen de vinger wees richting politiek Den Haag. Door de hoge elektriciteitskosten kon Al- del niet concurreren met concurrenten uit bijvoorbeeld Duitsland, waar de energie minder kost. Minister Kamp van Economi sche Zaken weigerde de fabriek te redden. Het nieuws dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) vorig jaar meer gas uit de grond haalde dan de jaren ervoor, wakkerde de Groningse woede verder aan. De beroering is sindsdien het onderwerp van gesprek in de provincie. De Groningers zelf zijn misschien nog wel het meest ver baasd over de impact van hun protesten. Ze zijn het niet gewend, die aandacht uit de rest van het land. Den Haag luistert, voor het gevoel van de Groningers, voor het eerst. Toch klinkt het dan al gauw cy nisch dat dat te maken heeft met de ge meenteraadsverkiezingen die voor de deur staan. Maar wat zou het? Woensdagmiddag is zo'n moment dat Ne derland naar Groningen kijkt. De nationale pers is massaal aanwezig in Doodstil, een buurtschap dat op de kaart niet meer is Ze pakten me niet hard aan hoor, ze waren heel netjes; die agenten komen ook uit Groningen dan'een kruising van twee wegen. Tüssen de grasvelden verklaart de Groninger Bo dem Beweging (GBB) op ludieke wijze Gro ningen onafhankelijk van Nederland. Da- niëlla Blankens, secretaris van de belangen vereniging: „Natuurlijk moet je die verkla ring met een korreltje zout nemen. Maar er zit een serieuze toon onder. We zijn het zat, en dat mag heel Nederland horen." Het protest wordt steeds breder gedragen. Niet alleen in Groningen, waar steeds meer sympathisanten zich melden bij de verschillende actiegroepen, maar ook in de rest van het land. Uit onderzoek van Een- Vandaag bleek deze week dat de helft van de Nederlandse bevolking het gedeeltelijk dichtdraaien van de gaskraan een goed idee zou vinden. Blankens van de Gronin ger Bodem Beweging: „Er hebben zich in middels ook sympathisanten van de GBB gemeld van buiten de provincie. Zij steu nen onze geweldloze acties." Toch is de tijd van praten en ludieke acties voor sommige Groningers voorbij. John Lanting haalde vorige week zondag al het nieuws door een boorlocatie van de NAM te bezetten. Hij werd gearresteerd en moest een paar uur op het bureau verblij ven. „Ze pakten me niet hard aan hoor, ze waren heel netjes. Die agenten komen ook uit Groningen." In de voortuin van zijn vil lawoning in Uithuizermeeden heeft Lan ting een bord geplaatst: 'te koop tegen elk aannemelijk bod'. „Ik ben in dit huis gebo ren, maar zodra we de kans krijgen, zijn we weg. Mijn vrouw en ik zijn niet de eni gen, maar raak je huis maar eens kwijt." Lanting heeft inmiddels een reputatie op gebouwd met zijn actiegroep Schokkend Groningen. Hij verloor zijn eigen bedrijf en is nu fulltime actievoerder. Ook helpt hij andere gedupeerden met hun schade claims. „Voorheen zat ik bij de GBB, maar ik ben de fase van praten voorbij. Het is tijd voor actie." Lanting gaf zondag met zijn arrestatie naar eigen zeggen 'het goede voorbeeld'. Meer acties zullen volgen, kon digt hij aan. „Waar de grens ligt? Laat ik het zo zeggen: die is nog lang niet bereikt." Politici als Diederik Samsom en Henk Kamp, die deze week beiden hun gezicht lieten zien, ervoeren alvast dat de Groning se gastvrijheid niet meer opgaat voor hen. Maar het leed is al geschied, hoe de rege ring ook uitgejouwd zal worden, wat voor acties de Groningers ook op touw zullen zetten. Ger Warink uit Loppersum: „Het gaat niet meer om ons. Het gaat om de toe komst van onze kinderen. Wat dacht je? Dat als we nu zouden stoppen met boren naar gas, dat de bevingen ophouden? Die houden nog zeker dertig jaar aan." ZATERDAG 18 JANUARI 2014 door Hans Heijt I Boze en teleurgestelde Groningers hebben zich in Loppersum verzameld voor een protest tijdens het bezoek van minister Henk Kamp gistermiddag, foto Karei Zwaneveld/HH Activist John Lanting over zijn arrestatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9